kirkontilastot.fi julkaisi tänään tammikuun jäsenluvut:
Helsingin seurakuntayhtymän jäsenmäärä tammikuussa: 328 315
Helsingin väkiluku joulukuussa tilastokeskus.fi ennakkotilaston mukaan: 657 674
Osuus 49,9 %
Tilastokeskus julkaisee tammikuun väkiluvun 23.2. Väkiluku on todennäköisesti kasvanut, joten prosenttiosuus laskee entisestään.
Virallista - Kirkkoon kuuluu alle 50 % Helsingissä
21
102
Vastaukset
- Anonyymi
Down goes Kirkko.
- Anonyymi
Ilosanomaa
- Anonyymi
Milloin tuo on niin virallista, että sen voisi uutisoida?
- Anonyymi
Kirkko on luopunut perinteistään ja alkuperäisestä opistaan. Ihmisten mielistely ja epäaitous tekee ketkumaisen vaikutelman. Takaisin 1500-luvun oppiin ja rituaaleihin, niin alkaa ihmisiä kiinnostaa. Ihmiset haluavat nykyään aitoa ja alkuperäistä.
Oma lukunsa ovat sitten nuo neomarxilaisten hyödylliset idiootit, eli vapaa-ajattelijat, jotka haihattelevat sosialistisen utopiansa perään.- Anonyymi
Ehdottomasti takaisin on otettava käyttöön perinteinen luterilainen tapa kastaa lapsi, jossa ääneen karkotetaan saatana lapsesta.
- Anonyymi
Miksi juuri tuohon 1500-luvun oppiin? Miksi ei ensimmäisen- toisen-, kolmannen-, neljännen tai viidennenvuosisadan oppiin? Tai miksi ei palata 1000-luvun oppiin? Mikä tuossa 1500-luvussa on niin paljon paremmin?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ehdottomasti takaisin on otettava käyttöön perinteinen luterilainen tapa kastaa lapsi, jossa ääneen karkotetaan saatana lapsesta.
Eikös tuossa kasteessa lasta roiketuttu pää alaspäin jaloista ja dipattu pää edellä auton renkaan kokoisessa kastemaljassa olevaan veteen?
- Anonyymi
kirkon on otettava jalkapuut taas käyttöön
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ehdottomasti takaisin on otettava käyttöön perinteinen luterilainen tapa kastaa lapsi, jossa ääneen karkotetaan saatana lapsesta.
Piispat hei!
Missä viipyvät vanhat kunnon noitavainot -loppuisi lennot Kyöpelinvuorelle
- Anonyymi
Jyväskylässä tilasto jatkuu näköjään samana vuodesta toiseen. Marras-joulukuussa on iso eropiikki ja tammi-helmikuussa on piikki kirkkoon liittyneistä.
- Anonyymi
Mielenkiintoista, että vaikka onneton vähemmistö suomalaisista uskoo jumalaan, jotkut kuvittelevat että kirkkoon kuuluminen kasvaisi, jos kirkko menisi takaisin keskiajalle.
- Anonyymi
Juuri niin. Ehkä sen voi jotenkin tajuta että joku uskova haikailee hamaan menneisyyteen, mutta että kirkon kannatus muka kasvaisi, jos kirkko niin tekisi, niin se on jo itserakkautta yli ymmärryksen.
- Anonyymi
Kirkon 50 prosentin jäsenosuus alittuu Vantaalla 3 ja Espoossa 6 vuoden päästä. Kirkko on kiihtyvällä vauhdilla ajautumassa vähemmistöasemaan.
Kirkontilastot.fi:n mukaan 30-39 -vuotiaita helsinkiläisiä kirkon jäseniä oli 45155 ja statfin-sivun mukaan vuoden 2019 lopussa tuota ryhmää kaikkiaan oli 115168. Kirkkoon kuuluu yli 39 %.
Ei ehkä niin pieni kuin oletin. Silti tuosta seuraa, että on työpaikkojen kahviporukoita yms, joissa alle kolmannes kuuluu kirkkoon. Satunnaisvaihtelun vuoksi alkaa olla jo sellaisiakin porukoita, joissa ei kuulu kukaan.- Anonyymi
Kirkon vähemmistöasemaa pääkaupunki Helsingissä kannattaa pitää esillä kaikissa keskusteluissa.
- Anonyymi
Juuri näin. Kirkon vähemmistöasemaan Helsingissä kannattaa viitata joka tilanteessa.
- Anonyymi
Kuinka monta prosenttia 1-luokkalaisista valitsee evlut uskonnon?
- Anonyymi
Ei yhtään. Valinta on automaattinen, koska äiti on unohtanut erota kirkosta.
- Anonyymi
Valitettavasti osa huoltajista laittaa ET-opetukseen oikeutetun ekaluokkalaisen uskonnonopetukseen. Syynä voi olla rehtorien avoin tai piilovaikuttaminen. Voidaan kertoa, että opetusjärjeste.yt eivät ole kunnollisia.
Huoltaja, joka on tehnyt tuollaisen valinnan tämän vuoden alussa, tai vuoden 2020 tai vuoden 2019 alussa, voi nyt keväällä ilmoittaa, että lapsi osallistuukin oman aineensa, ET:n opetukseen.
- Anonyymi
Helsingin väkiluku yllättäen laski tammikuussa. tilastokeskus.fi mukaan se oli 657 291
Kirkon jäsenosuudeksi varmistuu tammikuussa 49,95 %- Anonyymi
Ollaanpa tuplapyöristysten kanssa tarkkoina. Tarkempi jäsenosuus tammikuussa oli 49,9497%. Eli pyöristyy 49,9%.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 873247
- 622967
Kuoleman pelko katosi
Olen pelännyt koko elämän ajan kuolemaa mutta yhtäkkiä kun hindut paljastivat totuuksia uskonnoista noin aloin yhtäkkiä4332480- 802293
- 742209
- 962046
Toiselle puolikkaalleni
Sinulla ei taida olla kaikki nyt ihan hyvin? Minua itketti eilen kauheasti, sinunko itkuja itkin? Kyllä kaikki selviää j361843- 121636
Kuhmolainen on selvästi kepun lehti
Kuhmolaise etukannessa oli Kuva kun Jaskalle annettiin karhu patsas.mutta kukmolaislehti oli niin kepulainen että Jaskan201613Ei mun tunteet
ole mihinkään kadonnut. Enkä mä sua inhoa tai ole kyllästynyt. Mä ymmärsin, ettet ole kiinnostunut minusta, ainakaan sil301460