Tarja Halosen kampanja ?

Tapio.Talvi

ei ole vaikeuksissa viimeaikaisten mielipidetutkimusten johdosta.

45 = 60

Viikonvaihteessa julkaistiin ilmeisesti viimeisin presidentinvaali tutkimus, jossa kerrottiin Tarja Halosen kärsineen melkoisen pudotukseen. Tiedotusvälineet, kuten aina jättävät arvioinnit tekemättä, mitä itse asiassa oli selvitetty. Jo aikaisemmin erä toisen kyselytutkimustuloksen yhteydessä kiinnitin asiaan huomiota.

Nyt kerrottiin, että Tarja Halonen saisi 45 % äänistä ensimmäisellä kierroksella ja että toinen äänestyskierros toteutuisi, jos vaali olisi ollut kyselyajankohtana. Sauli Niinistö saisi 19 % ja Matti Vanhanen 19 %. Kyselyyn vastasi ettei tiedä tai ei halua vastata yhteensä 25 %.

Totuus on, että vaalissa huomioidaan vain jotakin ehdokasta äänestäneet. Ei siis äänestämättä jättäneitä tai äänestyslippuunsa väärän merkinnän tehneitä tai äänestämättä jättäneitä.

Tämän perusteella Tarja Halonen olisi saanut kyselyajankohtana 60% äänestäneiden äänistä. Sauli Niinistö 25 % ja Matti Vanhanen 13 %.

Sauli Niinistö on ainoa, joka tähän mennessä on ahkeroinut halullaan tulla tasavallan presidentiksi ja saanut tukeakin. Tuki tullee erityisesti EVA:lta (elinkeinoelämältä) ja EK:lta (työnantajajärjestöiltä). Siten on myös ymmärrettävissä ettei tutkimuslaitokset rehellisesti analysoi tutkimustensa tulosta, vaan haluavat tiedotusvälineiden kertovan asiat hämäten. Normaalia oikeistolaista elämää?

Sauli Niinistöllä oli tuossa vaiheessa nostetta ja se kuihtuu edetessämme kohti ensi vuoden vaaleja. Matti Vanhasella on nyt sitten ongelma, josta selviäminen tuntuu vaikealta. Samat tiedotusvälineet, joita EVA ja EK hallitsee, käyttävät tilannetta hyväkseen tukeakseen Sauli Niinistöä. Tiedämme, että sillä tiellä tulee pää vetävän käteen. Eivät kaikki EVA:n ja EK:n jäsenet tue kuitenkaan moraalittomia menetelmiä tai kukapa tietää?

Likaista peliä,

3

162

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mustahattu

      iltapäivälehtiä.Sossujen törkykampanja alkanut!

    • oikeinko?

      joa EVA ja EK tukevat Niinistöä on likaista peliä, mutta jos SAK, palkasaajien rahoilla, tukee Halosta, ei sitä olisi?

      • Tukeeko SAK rahoillaan?
        Vai oletatko vain?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomessa on meneillään boomereiden kosto

      1990-luvun lamassa osumaa saaneet sukupolvet toivovat sen jälkeen syntyneille sukupolville kärsimystä porvareita äänestä
      Maailman menoa
      110
      3090
    2. IPCC romahtaa

      Mitenkäs tässä nyt näin kävi? Ilmastohourimoinnin tukijalka myöntää, ettei mitään ilmastokatastrofia olekaan. Eikös tääl
      Ilmastonmuutos
      64
      2222
    3. Petteri Orpon kommentti persujen väkivaltaan?

      Hiirenhiljaa taas on, kun Tampereella persulahkon ääriosasto pahoinpiteli kantasuomalaisen tytön. Missä on pääministeri
      Maailman menoa
      158
      2158
    4. Toiko Helen laivalastillisen vieraslajeja Suomeen?

      Loviisan satamaan tuotiin laiva­lastillinen pähkinän­kuoria Norsun­luu­rannikolta Loviisan satamaan kiinnittyi vapun al
      Maailman menoa
      42
      1822
    5. Miten voit vain

      Olla kuin mitään ei olisi?
      Ikävä
      147
      1484
    6. Pelolla pakottaminen

      Kristinusko on tuovinaan valoa ja toivoa, mutta ensin pitää olla pimeyttä ja toivottomutta jotta joku valoa ja toivoa ha
      Kaste
      624
      1016
    7. Niin siinä kävi. :D

      oisit halunnu seurustella :D jäit ilman :D
      Ikävä
      100
      926
    8. Inhottava stalkkeri

      Mikä ajaa ihmisen moiseen toimintaan ?
      Ikävä
      94
      818
    9. Ketä T mies kaipaa?

      Kaikki T miehet saavat vastata omansa. Aloitan: T kaipaa J naista.
      Ikävä
      56
      808
    10. Nähdäänköhän me enää

      Lähiaikoina tai koskaan
      Ikävä
      56
      749
    Aihe