Nainen: mistä biisistä hän tulee mieleen?

Aloittaja(mies) avaa: Hän nainen, syvälle sisälleni juuttunut, tulee mieleeni aina kun kuulen Scorpionsin Send me an Angel. Tässä on monta jujua, ei pelkkä biisin nimi.

Ja yksi ihana nuori nainen 20v. takaa, vilahtaa silmien eteen aina kun kuulen Soniquen Skyn. Biisi liittyy hetkeen kun tapasimme, sitä en unohda vaikka kaikesta on jo kauan.

Ei linkitellä juutuubia ketjua täyteen. Kaikki osaa etsiä itsekin biisin nimellä.

El Loco Romantico
1775
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 17

Vanhimmat

Hän mies tulee mieleen Pariisin kevään Haamupuhelusta.

"Joo mä nään sinun silmät ja huulesi kapeat
Sä oot pelosta kalpee
Kun puolella sydämellä rakastat"

Äänestä

Jokainen kappale on tarina ja moni kappale koskettaa monia henkilökohtaisesti, sehän on kappaleen tarkoituskin. Artisti ja lauluntekijä on onnistunut, kun mahdollisimman moni "omii" kappaleen. Todella vaikea valita vain yhtä kappaletta tuossa mielessä.

Äänestä
  • Tottahan toki artisti hakee juuri tätä. Jokaisella on silti se jokin biisi, joka kytkee reseptorit juuri sen tietyn ihmisen taajuudelle. Nuo kaksi mainitsemaani liittyvät tilanteisiin missä ne ovat soineet, kun se jokin upposi syvälle sydämeen.
    Nuorena se paikka oli erään klubin tanssilattia ja vuosi- puolitoista sitten työpaikan nurkkaus sekä minä ja hän. Taustabiisi paloi niissä hetkissä muistiin iäksi.

    Käy mulle Popedan Repe ja Lissukin, ettei ihan hempeeksi aina mene😉.

    El Loco (Romantico?)

    Äänestä

Tuo on kaunis kappale, jonka aloittaja mainitsi viestissään.

Äänestä

Mulla taitaa mennä välillä vähän niin että kuuntelen kaikkea sen tunnefiltterin läpi josta hän tulee mieleen. Siis vaikka olis kyseessä lasten aakkoslaulu, niin tottakai tietty kirjain ja nimi vilahtaa päässä, mutta tuskin sitä hait 😄

Ja vähän erilailla tulee aina mieleen eri kappaleista. Ja aikakin liittyy milloin on jotain kuunnellut.

Esim. Killersin Somebody told me:sta tulee aina hän mieleen koska tuntuu niin vahvasti siltä että siinä kappaleessa on samaa energiaa kuin hänessä ja se jollain kaipaavalla tavalla hymyilyttää. Se energia siis.

Anna Järvisen Nuori ja kaunis on sellainen myös joka saa muistoja elävän tuntuiseksi.

Tai vaikka esim.
Tori Amos - Almost rosey, A sorta fairytale.

Noi aloituksessa mainitut on kauniita.

Äänestä

Tehosekoittimen Hetken tie on kevyt..

Äänestä
  • Valonkantaja kaikessa suoruudessaan

    Äänestä

  • Se aloittajan hän- nainen taitaa myös pitää tuosta biisistä ja muustakin Tehosekoittimen tuotannosta. Näin muistelen meidän joskus jutelleen.

    El Loco Romantico

    Äänestä

Juice Leskinen -Sika-

Äänestä
  • Alkoi naurattamaan 😊 muutoin niin vaisu olo...
    Parempi varmaan mennä nukkumaan 🥱

    Äänestä

Mä annan sut pois vaikka Sattuu!

Äänestä

Set fire to the rain, Adele.
Lyriikat osuu niin järkyttävän hyvin.
Ultimately, the song is very strong because it's about how, despite her personal weaknesses in a relationship, and the power someone has/had over her, she was able to recognize that he was bad for her and was, ultimately, able to "set fire to" what was between them, burn it down, and push him out of her life for good.

Äänestä

Sinua sinua ainoastaan

Äänestä

J. Karjalainen, käännyn hiljaa pois. Elokuu 2022.
Miks lähin.

N03

Äänestä

Onko tämä toissavuoden mieheltä?

Äänestä

Apocalyptica: Not Strong Enough

Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Aloittaja(mies) avaa: Hän nainen, syvälle sisälleni juuttunut, tulee mieleeni aina kun kuulen Scorpionsin Send me an Angel. Tässä on monta jujua, ei pelkkä biisin nimi.

Ja yksi ihana nuori nainen 20v. takaa, vilahtaa silmien eteen aina kun kuulen Soniquen Skyn. Biisi liittyy hetkeen kun tapasimme, sitä en unohda vaikka kaikesta on jo kauan.

Ei linkitellä juutuubia ketjua täyteen. Kaikki osaa etsiä itsekin biisin nimellä.

El Loco Romantico

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu