Oudot oireet, mutta arvot viiterajojen sisällä?

Anonyymi

TSH 3.8 ja T4V 14.6. Lääkäri kuittasi arvot yksiselitteisesti hyviksi, ei seurantaa tai mitään. Mitään puutoksia tms. ei myöskään muissa verikokeissa todettu. Oireita on: rytmihäiriöt&sykkeet nousu herkästi, hengästyminen pienessäkin rasituksessa tai jopa paikallaan seistessä, väsymys, ajatuksen hitaus/sanojen löytämisen vaikeus, keskittymisvaikeudet, hiusten ohentuminen ( ja viimeaikoina olen huomannut hiusrajassa jo uusia, harmaita hiuksia), kuukautisten muuttuminen epäsäännöllisiksi (aiemmin säännölliset), palelu erityisesti jaloissa (aiemmin jopa päinvastoin), toisaalta lämpöisessä tulee herkästi huono olo, jalkojen puutumista/välillä hurjakin kankeus ylös noustessa, tasapainossa outoa häikkää ym... Olen suht terveellisesti elävä 3-kymppinen nainen, en tupakoi, käytä alkoholia, syön melko terveellisesti, liikun jne.. Mielipiteitä, kokemuksia vastaavista arvoista? Pitäisikö kuitenkin joskus myöhemmin vielä katsoa arvot uudelleen? Vai mitä ihmettä tämä voisi olla? Onko sitä tosiaan jo niin vanhaksi tullut, että ainakin osa oireista selittyisi sillä? :D

2

160

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Melkein kaikki on tai ollut tuttu juttu omalla kohdalla.
      Kaipa ne arvot vois uudestaan mitata, kun ihan selviä vajaatoiminnan oireita. Muita syitä voisi olla esim. raudan ja D- sekä B12-vitamiinin puute. Onkohan lääkäri tulkinnut veriarvoja (taas) liian tiukkapipoisesti. Pitäisi muistaa ettei viitearvoihin tuijottaminen riitä. Ei joku neurologinen tautikaan, kuten MS, ole poissuljettu.

      Hashimoto

    • Anonyymi

      Hyvin on tuttua minullekin tuollainen oireilu.
      Useimmiten on sanottu, että vika on vain " korvien välissä ".
      Kun ei niissä veriarvoissa ole mitään vikaa, niin eihän silloin ole mitään vikaa......

      Minulla on todettu suurentuneet kilpirauhaset jo kauan sitten, mutta TSH ja T4V ovat viitearvoissa, vasta-aineita ei ole kukaan vaivautunut edes selvittämään.

      Onhan elämä ajoittain aika raskastakin oireineen, mutta minkäs teet......

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä sun salaisuus on,kun näytät niin nuorelta..

      Vaikka oot jo noin vanha!?
      Ikävä
      111
      1348
    2. MiltäKaivattusi

      Näyttää? !
      Ikävä
      45
      911
    3. Myönnetään, tunnen lämpimiä tunteita kohtaasi

      Vaikutat tosin liian hyvältä ollaksesi totta. Komeita miehiä on maailma pullollaan mutta sinussa on jotain.....
      Ikävä
      50
      736
    4. Perhoseni (miehelle)

      Miksi et usko, että mun rakkaus sinuun on aitoa ja vilpitöntä? Tai että se oli jo silloin? Miksi ajattelet, ettet ole r
      Ikävä
      132
      697
    5. Mitä meidän välillämme

      On käynyt näiden vuosien aikana?
      Ikävä
      70
      666
    6. Uskaltaisitko

      Tavata kaivattusi tässä tilanteessa?
      Ikävä
      67
      616
    7. Olen tavattavissa

      tänään klo 17-02 siinä ravintolassa. Tulethan sinäkin?
      Ikävä
      53
      607
    8. Halaus juuri sinulle

      Kaikki järjestyy kyllä. Luota vain. ❤️🫶
      Ikävä
      55
      555
    9. Onko Sofia jälleen jätetty?

      Moni asia viittaisi siihen, että hän on jälleen sinkku.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      94
      485
    10. Mies, näetkö minut myös

      Seksuaalisena ihmisenä ja naisena? Haluatko minua seksuaalisesti? Vai olenko mielestäsi tyttönen?
      Ikävä
      20
      480
    11. Voiko se ikinä toimia

      Voiko meistä ikinä tulla mitään? Näin kauan aikaa on kulunut ja mitään ei tapahdu... En usko, että sinä mietit minua het
      Ikävä
      32
      468
    12. Meneekö unohtamis

      Projektisi hyvin??
      Ikävä
      34
      467
    13. Rekat seisovat dieselin hinnan takia . Ala ei kestä tällaista hintatasoa, sanoo yrittäjä .

      EU:n kallein diesel on kova paikka kuljetusalalle. Ajoja on jätetty ajamatta kannattavuus­ongelmien vuoksi, sanoo alan e
      Kajaani
      94
      457
    14. Mitä jos...

      Susta tykätään poikana enemmän, kun tyttönä? Miten asian käsittelet tai otat tiedon vastaan? T nainen gubetellija herät
      Sinkut
      142
      453
    15. Nainen, mitä mieltä olet kodittomista?

      Ja heistä jotka eivät kykene huolehtimaan asioistaan, itsestään eikä terveydestään? Miten heidän kanssaan tulisi toimia?
      Ikävä
      115
      453
    16. Kuka se on

      Kuhmon komein aikamies?
      Kuhmo
      5
      448
    17. Uskallatko paljastaa

      Millä nimellä löydyn puhelimestasi?
      Ikävä
      49
      447
    18. Voin tulla

      Sisustamaan sulle 🤭
      Ikävä
      51
      445
    19. Miksi jätit vastaamatta mies

      Silloin kauan sitten 😔
      Ikävä
      42
      410
    20. Et sinä mitään

      Oikeasti halua
      Ikävä
      52
      403
    Aihe