Verenpaineet yllättää

Anonyymi

Viimeaikoin ollut hieman tulkinnavaraisia oireita, toisinaan tunne rintakehässä olevasta maltillisesta, mutta epämukavasta paineesta, puristuksesta, joka on joskus hieman kuin maila poikittain rintalastaa vasten, joskus kevyttä, pientä kipua.

Tulkinnanvaraista sillä tuo voisi olla mitä tahansa harmitontakin, ihan vain lihasperäistä ja rintalastan niveliin-rustoon liittyvää tai palleaankin.

Toisinaan on kuitenkin myös outoa huimauksen rajamailla olevaa hieman 'onttoa' fiilistä ollut. Nyt eilen marketissa alkoi yks'kaks huimata ja heikottaa aika vahvasti ja oli pakko mennä kyykkyyn hetkeksi pahimmaksi aikaa.

Nyt illalla vähän vastaavaa ei-normalia fiilistä. Tsekkasin paineita ja mittasin jopa kymmenisen kertaa pienillä tauoilla, kun en halunnut lukemaia hyväksyä (hyvin harvoin mittaan paineita noin yleensä).

Sys - dias - pulssi:

149 - 108 - 77
166 - 93 - 67
206 - 179 - 69
168 - 97 - 71
156 - 94 - 67
178 - 102 - 68
158 - 94 - 67
131 - 93 - 69
156 - 91 - 69
120 - 81 - 67
136 - 87 - 70

Edellisen kerran kun mittailin viime marraskuussa pienen peräkkäisen sarjan, niin oli suunnillen sama tai lievästi alempana:

Sys 138 - 156
Dias 82 - 90
Pulssi 64 - 71

Normipaino, tupakoimaton, alkoa todella vähän tai nolla ja pikeminkin terve ruokavalio, joskin aivan liian vähän liikuntaa ja unet hajonneen selän vuoksi (vanha tapaturma) melko rikkinäiset, ei lääkityksiä.

Viimeisien noin viiden-kuuden vuodan aikana olen otattanut melko kattavat verikokeet kerran vuodessa, kuin auton vuosikatsastus ja kaikki on ollut linjassaan kolestroli mukaanlukien.

Mutta , mutta ... täytyy myöntää, että hieman kiusaa nämä fiilikset ja verenpaineen tunnusluvut ... toivottavasti sydän, sekä aivosuonet kestävät ;-)

Niin, miksi kirjoitin ... mene ja tiedä ;-)

4

293

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Johtuuko stressistä?

      Alkuun nuo paineet näyttävät olevan todella korkeat, mutta tuon mittaussarjan viimeiset arvot ovat jo aika lailla normaaleja. Mittausjännitystä? Rentouduitko riittävästi ennen mittauksen aloittamista? Paikoillaan ja maksettiin käsivarressa pitäisi malttaa istua ainakin kymmenen minuuttia ennen ensimmäistä mittausta.

      Ylipäätään yhden mittauskerran tulokset eivät kerro todellisesta tilanteesta vielä mitään. Mittaa viikon ajan joka päivä aamulla ja illalla 2 kertaa (ei keskipäivällä) ja laske tulosten keskiarvo. Sitten tulosten kanssa lekurin juttusille, jos näyttää huolestuttavalta.

      • Anonyymi

        *Piti lukea ”mansetti käsivarressa”. Perhanan iPhonen automaattinen korjaus.


    • Anonyymi

      Kai tämä on kokonaisuus.

      Itsellä painoa kokoa ja viini maistuu mutta silti paineet pysyi kurissa kunnes vietiin perhe ja tuli masennus yms ennen sitä ja työt yms meni päin pee

      Suorittajilla kai paineet ihan tapissa.

      Samoin laman aikana yrittäjillä

    • Anonyymi

      Siis lääkkeillä pysyi.

      Vyötärö lihavuus teki paineet heti aikanaan pysyvästi

      Ja onhan moni tupakkaa polttava viinaa juonut ja aitoa voita syönyt elänyt yli 100 vuotiaaksi

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ampuminen kylpylässä

      Onko vornasen timbe käynyt hiukan kylpemässä vai mikä tämä ampumatapaus on kylpylässä? Tuntuu aika villi meno olevan naa
      Naantali
      42
      1077
    2. Moottoripyöräonnettomuus

      Mopomiitissä tapahtunut onnettomuus ja uutisointi. Ajoradan ylityksen vaarallisuudesta ei mitään uutisointia. Ei myöskää
      Alajärvi
      83
      887
    3. haluatko lopettaa

      ihan lopullisesti
      Ikävä
      164
      867
    4. Jos oikeasti haluat mies

      Tiedät mitä on tehtävä. Luotan, että etenet jos haluat. En voi tehdä enää mitään kun ei ole numeroasi.
      Ikävä
      105
      824
    5. Uusi ruokapaikka

      Tuleeko Haapavedelle uusi lounaspaikka ,haetaan kokkia? Uusi firma kyseessä
      Haapavesi
      29
      765
    6. Miten sinä voit?

      Kysytkö kukaan sitä sinulta? Olen huomannut, että jos kohtaa empaattisen ihmisen ja hän kysyy noin, saattaa padot murtua
      Ikävä
      93
      697
    7. Kerro minulle totuus

      Minä haluan kuulla sen nyt. Kenen kanssa sinä olet nykyisin, ja miksi jätit minut? 🐒
      Ikävä
      197
      690
    8. Hautakivien massapoisto aloitettu Härkökankaan vanhalla hautausmaalla kaikessa hiljaisuudessa!

      Suomussalmen seurakunnan kirkkoneuvosto on tehnyt historiansa surullisimman päätöksen hautojen haltuunotosta ja raivauks
      Suomussalmi
      40
      653
    9. voi luoja kun uskaltaisin

      laittaa viestiä sinulle...
      Ikävä
      22
      612
    10. Miten yrität

      Vielä saada kaivattusi?
      Ikävä
      61
      592
    11. VILLISIKALAUMA TULOSSA IISALMEEN

      Yle: Poliisi varoittaa Iisalmen keskustaa lähestyvästä villisika­laumasta Poliisi on pyytänyt Pohjois-Savossa Iisalmessa
      Iisalmi
      42
      576
    12. Hei, voitko kuunnella

      Voisitko auttaa minua selvittämään asioita? En halua ajaa sinua hulluuteen kanssani, en sitoa sinua, en esittää vaatimu
      Ikävä
      118
      553
    13. Useita poliisiautoja kunnantalolla

      Maijojen kyydissä tuttuja naamoja ja nyt kannetaan arkistolaatikoita autoihin. Nyt se on alkanut. Pidätykset.
      Ähtäri
      12
      525
    14. Kemijärvellä vesionnettomuus

      Pitkänsillan ja taiteilijanniemen välillä nähty henkilön painuvan veden alle. Mitä on tapahtunut? Onko vesihiisi taas as
      Kemijärvi
      6
      520
    15. On todella ikävää

      Todella ikävää, että asiat ovat menneet tällaisiksi. Tämä ei ollut missään vaiheessa tarkoitukseni. Olen tehnyt virheit
      Ikävä
      78
      510
    16. 39
      485
    17. Muutto auto hakee sut tänään!

      Tein sulle oman huoneen! mieheltä naiselle
      Ikävä
      57
      475
    18. Jos näkisimme vielä joskus

      ... mihin veisit miut treffeille? 😊
      Ikävä
      73
      471
    19. sinulle....

      Olen ymmärtänyt, ettei minua haluta enää takaisin. Mitään pahaa en koskaan halunnut sinulle. Ikävä että kuvittelit niin.
      Ikävä
      75
      467
    20. Ottanet yhteyttä

      Facebookissa,jos on jotain asiaa.Miehelle! T.M-nainen.
      Ikävä
      55
      467
    Aihe