Helsinki: Alle 50 % kuuluu evlut kirkkoon

Toisella palstalla oli tästä juttua. Nyt virallistenkin tilastojen mukaan evlut kirkkoon kuuluu alle 50 % helsinkiläisistä: https://keskustelu.suomi24.fi/t/16807080/virallista---kirkkoon-kuuluu-alle-50--helsingissa

Muita kuntia seuraa aika pian perässä, mutta sitä ennen koko maassa 2/3 -raja rikkoutuu.
70268
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 70

Vanhimmat

Valtamedia nukkuu?

Äänestä

Miksei EK tiedota tästä?

Kirkko on luonnollisesti kiusallisesta tiedosta vaiti

Äänestä

Kauas on pitkä matka. Valtionkirkon poistumisessa kannatuksen pienenemisellä

Helsingissä noin nolla prosenttia puhuu ruotsia päivittäin, vaikka osaa täysin suomea nekin

Suomalaisilla on silti pakkoruotsi Helsingissä, ei tosin vielä shariaa, Vapariliiton hyysäämää, vaikenemalla ja relativismia ja muuta levittämällä

Äänestä
  • Persut ovat heittäytyneet valtiokirkon suojelijaksi, vaikka kirkon mielestä mikä tahansa uskonto, myös islam, on parempi kuin uskonnottomuus. Moka. Tulevat sitten trollaamaan vapaa-ajattelijoita vastaan täällä.

    Äänestä

  • 50%+on+merkttävä+rajapyykki,+enää+ei+voi+puhua+yksiselitteisestä+enemmistöstäkään.+Muu+maa+seuraa+viiveellä+perässä+tässä(kin)+kehityksessä.

    Äänestä

Kuinka monta prosenttia suomalaisista kuuluu johonkin lahkoon, esim. helluntailaisiin tai vastaaviin?

Äänestä
  • Hellareita olisi kai prosentti jos kastaisivat vauvansa. Jehovan todistajia, baptisteja, mormoneja, pelastusarmeijalaisia ja muita on yhteensä suunnilleen prosentti myös.

    Äänestä

Mäntysalo!

Muuta Helsinkiin ja liity Pääkaupunkiseudun Ateisti ry:hyn.
Siihen sinun kannattaa pyrkiä vaikka et pääsisikään.

Äänestä

Mäntysalo,
vertailun vuoksi:
Mikäs se olikaan vapaa-ajattelijayhdistysten jäsenmäärä v. 2020. Tuliko laskua vai joko vihdoin jäsenmäärä kääntyi nousuun?

Äänestä

Kansankirkko on muuttumassa porttokirkoksi. Eikö vapaa-ajattelijoitakin jo kauhistuta kirkon meininki.
Piispat ja papit suosivat homojen vihkimistä.
Porvoon piispa Bo-Göran Åstrand tukee pride-jumalanpalveluksia
kirkoissa!
Naispiispa emerita Irja Askola palkitsi alaikäisen vuoden homona -
Tuukka Boelius!

Uskovaisten pitäisi alkaa valmistautua irtiottoon luterilaisesta kirkosta:

Ilmestyskirja:
18:4 Ja minä kuulin toisen äänen taivaasta sanovan: "Lähtekää siitä ulos, te minun kansani, ettette tulisi hänen synteihinsä osallisiksi ja saisi tekin kärsiä hänen vitsauksistansa.

KIRJELMÄ:
[email protected]

Turun uusi piispa Mari Leppänen asetettiin virkaan su 7.2.2021 Turun
tuomitussa kirkossa.
Klikkaa, lue ja kommentoi:
https://www.facebook.com/juhani.starczewski/posts/10158120659963262
-
Turun uusi piispa Mari Leppänen: Itse henkilökohtaisesti toivoisin, että
kirkossa voitaisiin vihkiä kaikki parit, jotka sitä haluavat. Ymmärrys
ihmisten seksuaalisuudesta on muuttunut, homous ei ole sairaus eikä
syntiä.
-
"Me olemme tehneet liiton kuoleman kanssa ja tuonelan kanssa sopimuksen;
tulkoon vitsaus kuin tulva, ei se meitä saavuta, sillä me olemme tehneet
valheen turvaksemme ja piiloutuneet petokseen..."

-
Arkkipiispa Tapio Luoma: Samaa sukupuolta olevien vihkiminen kirkossa
vain ajan kysymys!
-
Arkkipiispa Kari Mäkinen: Homoseksuaalisuus ei ole minkäänlainen synti!
-
Espoon hiippakunnan piispa Kaisamari Hintikka Samaa sukupuolta olevien
kirkollisen avioliittoon vihkimiseen Hintikka suhtautuu myönteisesti.
Hän toivoo kirkolta nopeaa päätöstä asiaan.
-
Piispa Teemu Laajasalo: ”Homoseksuaalisuus ei ole synti, sairaus tai
häpeä, homojen syrjiminen on” – Sateenkaarivihkimisiä toimittaneita
pappeja ei tällä hetkellä rangaista Helsingissä.
Kirkko ei hyväksy homoparien avioliittoja, mutta esimerkiksi Helsingissä
homoliittoja vihitään siitä huolimatta – ”Homoseksuaalisuus on osa
Jumalan lahjaa”
-
Porvoon piispa Bo-Göran Åstrand tukee pride-jumalanpalveluksia
kirkoissa!
-
Naispiispa emerita Irja Askola palkitsi alaikäisen vuoden homona -
Tuukka Boelius!
-

Äänestä
  • "Me olemme tehneet liiton kuoleman kanssa ja tuonelan kanssa sopimuksen;
    tulkoon vitsaus kuin tulva, ei se meitä saavuta, sillä me olemme tehneet
    valheen turvaksemme ja piiloutuneet petokseen..."
    = Jesaja 28:15

    Äänestä

  • Aloittaja

    Miksi meitä pitäisi hirvittää se, että evlut kirkko näyttää tulevaisuudessa sallivan virallisestikin vihkimisen myös samaa sukupuolta oleville pareille?

    Hieman huvittaa se, miten ns. ikuiset totuudet muuttuvat ja miten useampi ryhmä arvelee tietävänsä juuri oikean totuuden ja oikean tulkinnan samasta pyhänä pidetystä kirjasta.

    Äänestä

  • jori.mantysalo kirjoitti:

    Miksi meitä pitäisi hirvittää se, että evlut kirkko näyttää tulevaisuudessa sallivan virallisestikin vihkimisen myös samaa sukupuolta oleville pareille?

    Hieman huvittaa se, miten ns. ikuiset totuudet muuttuvat ja miten useampi ryhmä arvelee tietävänsä juuri oikean totuuden ja oikean tulkinnan samasta pyhänä pidetystä kirjasta.

    Jospa se Mäntysalo eroakirkosta-palveluineen onkin Jumalan käsikassara.
    Uskovaiset, uudestisyntyneet (Joh. 3:3) lähtevat kirkosta - nimikristityt jäävät.

    Äänestä

  • jori.mantysalo kirjoitti:

    Miksi meitä pitäisi hirvittää se, että evlut kirkko näyttää tulevaisuudessa sallivan virallisestikin vihkimisen myös samaa sukupuolta oleville pareille?

    Hieman huvittaa se, miten ns. ikuiset totuudet muuttuvat ja miten useampi ryhmä arvelee tietävänsä juuri oikean totuuden ja oikean tulkinnan samasta pyhänä pidetystä kirjasta.

    >>>>Hieman huvittaa se, miten ns. ikuiset totuudet muuttuvat ja miten useampi ryhmä arvelee tietävänsä juuri oikean totuuden ja oikean tulkinnan samasta pyhänä pidetystä kirjasta.<<<<<<

    Mäntysalokin saattaa vielä joskus liittyä Tampereen Pride not.lut. kirkkoon.

    Äänestä

Niin+ei+mahda+Helsingissä+uskonnolla+olla+mitää+merkitystä,+jos+noista+50%+ei+löydy+kovin+montaa+oikeaa+kristittyä.Niinhän+ne+ovat+hyvät+ajat+kadonneet,+puhutaan+vain+sen+suulla,+jonka+leipää+syödään.Jos+nyt+puhutaan+ajasta++"uusi+normaali"+,+se+on+sitä+maallista+elämää,+mitä+lieneekään....diktaaktorit+käyttivät+ennen+sanontaa+likvidoida+Joku+keksi+sanonnan,+"maasta+sinä+olet+noussut+ja+maaksi+sinun+on+jälleen+tuleva".++Hiski+Salomaa+tuli+käymään+Suomessa+ameriikasta,++sanoi,+että+ääni+tuli+vasta+jälestäpäin.

Äänestä
  • Kirkko on saanut pyörittää uskonnollisia tilaisuuksiaan kouluissa ja päiväkodeissa

    Äänestä

  • Aloittaja

    Anonyymi kirjoitti:

    Kirkko on saanut pyörittää uskonnollisia tilaisuuksiaan kouluissa ja päiväkodeissa

    Se nyt tuskin yksinomaan tämän perusteella vaihtuu.

    Toki vähän veikkaan että nyt vedotaan suomalaisten enemmistöön, ja kun enemmistöasema menetetään, vedotaan kullakin paikkakunnalla erikseen kunnan asukkaiden enemmistöön.

    Äänestä

"Niin+ei+mahda+Helsingissä+uskonnolla+olla+mitää+merkitystä,+jos+noista+50%+ei+löydy+kovin+montaa+oikeaa+kristittyä"Miksei+olisi?+Vain+islaminhyysäristä+voi+tulla+pormestari

Äänestä
  • Pelottaako sinua islamissa jokin asia erityisesti? Kommenteistasi saa sen kuvan, että islamilaisuus on jotenkin pahempaa kuin muu uskonnollisuuus. Miksi?

    Äänestä

  • Evl kirkko ei ainakaan ole mikään este islamin laajentumiselle. Sen verukkeella ei pidä suojella valtiokirkkoasemaa.

    Äänestä

Koske heijastuu ETn oppilazosuudessa? Pois vajaaytöstä.

Äänestä

Vapaa-ajattellijat esittävät Helsingin kaupungille uutta lähestymistapaa: jumalanpalveluksien ja muiden uskonnollisten tilaisuuksien järjestämisestä voidaan luopua

Varhaiskasvatuslain, perusopetuslain, lukiolain ja ammatillista koulutusta koskevien lakien mukaan uskonnollisten tilaisuuksien järjestäminen ei kuulu päivähoidon ja oppilaitosten tehtäviin. Varhaiskasvatuksen perusteiden sekä perusopetuksen, lukiokoulutuksen ja ammatillisen koulutuksen opetussuunnitelmien valtakunnallisten perusteiden mukaan kasvatuksen ja opetuksen tulee olla ”uskonnollisesti, katsomuksellisesti ja puoluepoliittisesti sitouttamatonta”.

On selvää, että tunnustukselliset, uskonnonharjoitusta sisältävät uskonnolliset tilaisuudet, kuten jumalanpalvelus, ovat uskonnollisesti sitouttavia. Koska kasvatuksen ja opetuksen tulee olla sitouttamatonta, uskonnolliset tilaisuudet ja toimitukset eivät kuulu päiväkotien, koulujen ja oppilaitosten toimintaan. Säännöllisesti vuodesta toiseen toistuvat hartaustilaisuudet eivät palvele mitään koulun tehtävää, vaan ovat päinvastoin ristiriidassa opetuksen yleisten periaatteiden kanssa.

Mielestämme uskonnollisia tilaisuuksia koskevien ohjeiden tulee nojata edellä mainittuihin lakeihin ja opetussuunnitelmiin liittyviin ohjeisiin. Ne ovat sopusoinnussa perustuslain 11 §:n kanssa ja ilmentävät sen linjauksia varhaiskasvatukseen, opetukseen ja koulutukseen liittyen.

Tältä pohjalta esitämme selvää muutosta uskonnollisia tilaisuuksia ja toimituksia koskevaan Helsingin kaupungin linjaukseen. Helsinki edelläkävijäksi.

Äänestä

Päätösvalta uskonnollisista tilaisuuksista tai niistä luopumisessa on kunnilla koulutuksen järjestäjänä. Kunta voi jo nykyohjeilla päättää, että koulu- ja tarhapäiviin ei enää sisällytetä uskonnollisia tilaisuuksia ja toimituksia. Tämän kannattaa mahdollisimman monen tehdä selväksi kuntavaaliehdokkaille ja kysyä ehdokkaiden, useampienkin, mielipidettä asiaan.

Äänestä
  • Onko valtaa delegoitu rehtoreille?

    Äänestä

Helsinki:++++Alle+50+%+kuuluu+evlut+kirkkoon........ja+omaan+oksennukseensa+kompastelevien++Pride-laahustajien+jono+pitenee,+ellei+Corona-nuha+sitä+estä.Tätä+on+vaparien+ihannoima+maallistuminen.Kansalaisia+sorretaan+ja+yhteiskunta+sortuu.

Äänestä

Vapaariliiton sosdemkirkko kasva voimalla

Typeräinen maahanmuutto on tärkeää muuten ei hommat suju on haettava kehitysmaista lukutaidottomia, on kaamea työvoimapula ja joka paikassa on töitä ja tarvetta aputöistä apuhoitajista tomaatinpoimijoista ...

Pitäisi saada SAK-laiset sekatyöläiset töihin piiskalla joku pakote työmarkkinatukea alas tms., se ei auta mitään, kun kerta kaikkiaan ei ole työpaikkoja aputöissä, apuhoitajissa tomaatinpoimijoissa ...
ei mitään työnsyrjää ole missään

Äänestä

Kouluille ohje luopua jumalanpalvelusten ymppäämiaestä kouluihin.

Äänestä

Kasvatuksen ja koulutuksen lautakunnalta on syytä odottaa linjausta. Sitouttamattomuudesta.

Äänestä

Helsingin kasvatuksen ja koulutuksen uuden lautakunnan tulisi tehdä uusi linjaus sitouttamattomuuden varmistamiseksi. Siis uskonnollisen ja katsomuksellisen sitouttamattomuuden.

Äänestä
  • Toki myös puoluepoliittinen sitouttamattomuus on velvoitteena, mutta siinä kontrolli toimii paremmin. Edes kylän suurin puolue ei saa semmoisia etuoikeuksia kuin kirkko on saanut.

    Äänestä

Jos edes sitouttamattomuus toteen päiväkodeissa ja kouluissa.

Äänestä

Onhan tämä symbolisesti merkittävä raja! Vai mitä, Av?

Äänestä
  • Uskon asioissa ei symbolit auta.
    Ei myöskään vapaa-ajattelu-uskonnossa.
    Liekkimaljan hiillos jo hiipuu....
    🔥...🌋.....◼️

    Vaparius ei tee ihmiselle hyvää !

    T: Antivapari (ei se alkuperäinen)

    Äänestä

Helsingissä homostelu ja kaikenlainen pahuus lisääntyy.
Eräs yrittäjänä toiminut sanoi että Helsingissä ei kännykkääkään uskalla jättää pysäköityyn autoon näkyville. Auton lasikin voidaan rikkoa ja kännykkä varastaa.

HELSINKI TARVITSEE JUMALAA !

Äänestä

Mikä maksaa, kasvatuksen ja koulutuksen lautakunta?

Äänestä

Mitä välii? T. Kasvatuksen ja koulutuksen lautakunta.

Äänestä

Symbolisen merkityksen kuuluisi näkyä käytännössä.

Äänestä

Kasvatuksen ja koulutuksen pitäisi tehdä paradigmaattinen muutos. Kirkolliset tilaisuudet vapaa-aikaan.

Äänestä

Stadissa+alle+50%+kuuluu+Vapariliittoon+myösnämä+korreloivat+vahvasti

Äänestä

Samaa mieltä kaupunki haloo sitoutta.attomuutewn.

Äänestä

Päiväkodit ja koulut toimimaan sitouttamattomasti.

Äänestä

Et:n vahvistaminen on agendalla ihan riippumatta kansalaisaloitteesta.

Äänestä

Ajatella. Kaiken maailman hajontaa ja hävitystä tarjotaankin palveluina jopa.

Äänestä

Hyväntuulisuutta umhhtäältä, haasteellisuutta toisaalta kouluissa.

Äänestä

Julkisen vallan toimintaan haetaan muutosta.

Äänestä

Kymmenen vuoden kuluttua stadissa on enemmän jäseniä islam-seurakunnassa kuin muissa yhteisöissä.

Äänestä

On tällä iso symboliarvo. Todella iso.

Äänestä

Käytännön johtopäätöksiä tarvitaan.

Äänestä

Nyt+alle+49+%+on+evl+kirkon+jäseniä.

Äänestä

Isoja eroja eri kaupunginosien välillä.

Äänestä

Kirkon lähetystyö kouluissa kuitenkin jatkuu jatkumistaan.

Äänestä

Vantaa+alittaa+50+%+tämän+vuoden+aikana,+ehkä+jo+ennen+joulukuuta.

Äänestä

Koska kasvatuksen ja opetuksen lautakunta rohkaistuu?

Äänestä

Helsingin yhdistys, hei, miten olisi jokin, se jokin, tähän asiaan.

Äänestä

Koululaisia patistellaan yhä ev.-lut. kirkon jumalanpalveluksiin.

Äänestä

Tämä on hirmuista. T. Antivapari

Äänestä

Kasvatuksen ja koulutuksen lautakunta voisi ottaa oppia Joensuun kaupungista.

Äänestä

Parissa vuodessa kehitys kehittynyt.

Äänestä

Vuoden 2022 lopulla 47,4 %. Siitä se. Nuorten eroaminen saisi vauhdittua.

Äänestä

Kouluihin ja päiväkoteihin muutos.

Äänestä

Ei olla saatu tästä sen pienempääkään numeroa?

Äänestä

Poliittiset seuraukset viipyilevät kuin syntisen parannus. Kirkonmenot pois koulipäivistä!

Äänestä

Nuorten keskuudessa luku isompi. ET vajaakäytössä.

Äänestä

Siviilihautajaisten osuus on vain 12 %.

Äänestä

Tää on jo 2 vuotta sitten. Mikä on lukema 31.12.2023?

Äänestä
  • Veikkaus: 46,2 %

    Äänestä

Ja valtakunnallisesti evlut kirkkoon kuuluvista vuonna 2019 vain 25 % uskoi jumalaan, kuten kirkko opettaa. Nyt osuus on varmasti vielä pienempi.

1Äänestä

Silti kirkko saa indoktrinoida päiväkotilapsia ja koululaisia. Helkkari.

1Äänestä

Alle 47 % nyt.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


jori.mantysalo kirjoitti:

Toisella palstalla oli tästä juttua. Nyt virallistenkin tilastojen mukaan evlut kirkkoon kuuluu alle 50 % helsinkiläisistä: https://keskustelu.suomi24.fi/t/16807080/virallista---kirkkoon-kuuluu-alle-50--helsingissa

Muita kuntia seuraa aika pian perässä, mutta sitä ennen koko maassa 2/3 -raja rikkoutuu.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu