Yhdelle moottorille 0W-8, toiselle 5W-30. Mitä näissä moottoreissa on eroa öljyn paksuuden kannalta?
Miten moottorille sopivan öljyn viskositeettiluokka määritetään?
9
323
Vastaukset
- Anonyymi
Wotkins moottori vaatii notkeaa öljyä ei jaksa muuten käydä ja ladata painavaa akkua!
- Anonyymi
Kierrosnopeudesta ja laakeripintojen välyksestä? öljykanavien ahtadesta ja öljynpaineesta tuskin välitetään.
- Anonyymi
Noi ohuet öljyt ovat tulleet lähinnä polttoaineen säästön takia. Lisäksi ne ovat välttämättömia start-stop järjestelmissä, kun öljyt lämpenevät hitaammmin. Ehdottomia myös hybrideissä kun moottori saattaa tärähtää käyntiin kylmänä maantienopeudessa. Ohuita öljyjä käytettäessä on myös öljypumpun kapasiteetti suurempi riittävän öljynpaineen aikaan saamiseksi ja sitä kautta riittävän voitelulukohteiden jäähdytyksen varmistamiseksi.
Täysin hölynpölyä ovat tarkemmat toleranssit ja pienemmät välykset. Ainut mikä on moottoriteknisesti oleellisesti muuttunut viimeisen 50 vuoden aikana on männän ja sylinterin välykset. Mäntien tekniikka on parantunut ja lämmön vaihtelusta johtuvat muodon muutokset on saatu paremmin kuriin.
Ennen kuin joku neropatti taas alkaa vänkäämään niin kannattaa tutkia eri ikäisten ajoneuvojen korjaamokirjoja. Samoilla laakerivälyksillä ja toleransseilla mennään nykyisin kuin 50 vuotta sitten. Öljyteknologia on kehittynyt ja uudemmassa kalustossa voidaan käyttää ohuempia öljyjä., koska ne ovat suunniteltu niitä käyttämään. Eli kannattaa noudattaa ajoneuvon valmistajan suosituksia. Niistä ei kannata kovin suuressa määrin poiketa. - Anonyymi
Mitä sitä miettimään, laittaa sellaista mitä moottorin valmistaja suosittelee eri olosuhteisiin.
- Anonyymi
Kannatta aina ostaa halvinta ölyä tarjouksista. Onhan toki auton ohjekirjassa suositukset öljyn ladusta, mitä pitää käytää.
- Anonyymi
Ja saa kahdenkympin säästöllä parin tonnin vahingon.:-) Kannattavaa..
- Anonyymi
Laatu ja luokitukset ovat kaksi eri asiaa. Se jää yleensä ymmärtämättä.
- Anonyymi
Varsin mielenkiintoinen linkki.
http://www.substech.com/dokuwiki/doku.php?id=oil_clearance_and_engine_bearings - Anonyymi
Parhaaseen tulokseen päästään vaihtamalla erimerkkistä öljyä joka vaihtokerta. Tulee kaikkien öljyjen suojelevat ominaisuudet läpikäytyä sykleissä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 31627676
Voima biisejä, mikä antaa hyvää mieltä ja vomaannuttaa
Mikä antaa voimaa ja hyvää mieltä, jos tuntuu hankalalta ja vaikealta, voima biisi tai biisejä?492331- 2021691
Hallitus pyrkii rajoittamaan kaupan omien halpamerkkien myyntiä
Helsingin Sanomien mukaan hallitus valmistelee lakihanketta, joka suitsii kaupan valtaa ja rajoittaa omien halpamerkkien431659Huomenna sähkö maksaa jo yli 60 snt/kWh. Milloin ALV putoaa?
Kysynkin persuilta, että milloin aiotte pudottaa sähkön arvonlisäveron kuten Marinin hallitus teki sähkön hinnan noustes1561596- 341351
Persut päättivät hiilivoimaloiden alasajosta
Persut ovat Suomen kansan vastainen putinistiporukka, josta nyt maksamme kovaa hintaa.451099- 1221038
Huomioon ottaminen
Oletko osannut ottaa kaivattusi tai hänen (mahdolliset) tunteet huomioon? Oletko sivuuttanut ne tarkoituksella tai vahin30942Sinkkusiskoni pliis kertokaa
Sinkkunaisena haluaisin joskus normaalia läheisyyttä ja yhdessäoloa, ilman velvoitteita. Olen vapaa ja lapseton, eikä ex97930