Miten moottorille sopivan öljyn viskositeettiluokka määritetään?

Anonyymi

Yhdelle moottorille 0W-8, toiselle 5W-30. Mitä näissä moottoreissa on eroa öljyn paksuuden kannalta?

9

254

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Wotkins moottori vaatii notkeaa öljyä ei jaksa muuten käydä ja ladata painavaa akkua!

    • Anonyymi

      Kierrosnopeudesta ja laakeripintojen välyksestä? öljykanavien ahtadesta ja öljynpaineesta tuskin välitetään.

    • Anonyymi

      Noi ohuet öljyt ovat tulleet lähinnä polttoaineen säästön takia. Lisäksi ne ovat välttämättömia start-stop järjestelmissä, kun öljyt lämpenevät hitaammmin. Ehdottomia myös hybrideissä kun moottori saattaa tärähtää käyntiin kylmänä maantienopeudessa. Ohuita öljyjä käytettäessä on myös öljypumpun kapasiteetti suurempi riittävän öljynpaineen aikaan saamiseksi ja sitä kautta riittävän voitelulukohteiden jäähdytyksen varmistamiseksi.

      Täysin hölynpölyä ovat tarkemmat toleranssit ja pienemmät välykset. Ainut mikä on moottoriteknisesti oleellisesti muuttunut viimeisen 50 vuoden aikana on männän ja sylinterin välykset. Mäntien tekniikka on parantunut ja lämmön vaihtelusta johtuvat muodon muutokset on saatu paremmin kuriin.

      Ennen kuin joku neropatti taas alkaa vänkäämään niin kannattaa tutkia eri ikäisten ajoneuvojen korjaamokirjoja. Samoilla laakerivälyksillä ja toleransseilla mennään nykyisin kuin 50 vuotta sitten. Öljyteknologia on kehittynyt ja uudemmassa kalustossa voidaan käyttää ohuempia öljyjä., koska ne ovat suunniteltu niitä käyttämään. Eli kannattaa noudattaa ajoneuvon valmistajan suosituksia. Niistä ei kannata kovin suuressa määrin poiketa.

    • Anonyymi

      Mitä sitä miettimään, laittaa sellaista mitä moottorin valmistaja suosittelee eri olosuhteisiin.

    • Anonyymi

      Kannatta aina ostaa halvinta ölyä tarjouksista. Onhan toki auton ohjekirjassa suositukset öljyn ladusta, mitä pitää käytää.

    • Anonyymi

      Ja saa kahdenkympin säästöllä parin tonnin vahingon.:-) Kannattavaa..

    • Anonyymi

      Laatu ja luokitukset ovat kaksi eri asiaa. Se jää yleensä ymmärtämättä.

    • Anonyymi
    • Anonyymi

      Parhaaseen tulokseen päästään vaihtamalla erimerkkistä öljyä joka vaihtokerta. Tulee kaikkien öljyjen suojelevat ominaisuudet läpikäytyä sykleissä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko tyytyväinen viime tapaamiseemme?

      Vai toivoitko sen menevän toisella tavalla? Miten?
      Ikävä
      89
      3308
    2. Nyt se sit loppuu

      Et ei enää nähdä ja yhteyttä pidetä.
      Ikävä
      62
      3077
    3. Kuoleman pelko katosi

      Olen pelännyt koko elämän ajan kuolemaa mutta yhtäkkiä kun hindut paljastivat totuuksia uskonnoista noin aloin yhtäkkiä
      Hindulaisuus
      433
      2560
    4. Myötähäpeä kun näkee sut,

      tekisit jotain ittelles. Ihan hyvällä tämä!
      Ikävä
      80
      2353
    5. Viikonloppu terveiset kaivatulle

      tähän alas ⬇️⬇️⬇️
      Ikävä
      80
      2323
    6. Jos sitä keittelis teetä

      Ja miettis mitä mies siellä jossain touhuilee... ☕️
      Ikävä
      96
      2066
    7. Toiselle puolikkaalleni

      Sinulla ei taida olla kaikki nyt ihan hyvin? Minua itketti eilen kauheasti, sinunko itkuja itkin? Kyllä kaikki selviää j
      Ikävä
      40
      2006
    8. Huomenta ........

      Huomenta 💗 Tiedän, että tuntuisit hyvälle.
      Ikävä
      12
      1666
    9. Kuhmolainen on selvästi kepun lehti

      Kuhmolaise etukannessa oli Kuva kun Jaskalle annettiin karhu patsas.mutta kukmolaislehti oli niin kepulainen että Jaskan
      Kuhmo
      20
      1663
    10. Ei mun tunteet

      ole mihinkään kadonnut. Enkä mä sua inhoa tai ole kyllästynyt. Mä ymmärsin, ettet ole kiinnostunut minusta, ainakaan sil
      Ikävä
      31
      1529
    Aihe