Olipa taas mielenkiintoista juttua tässä Lieksan lehdessä joka jaettiin ilmaiseksi joka kotiin. Tavanomaisen Päivän Sanan lisäksi siinä vielä joku setä kirjoittaa Jeesuksen kiusauksista, ja varoittaa New Age - tyylisestä uskonnollisuudesta, kun he kuulemma jotenkin teeskentelevät olevansa viisaampia kuin muut ja ovat vielä sukupuolimoraalisesti kevytkenkäisiä.
Minulla ei ole mitään New Age - uskontojen puolesta tai niitä vastaan, mutta Suomessa on uskonnonvapaus eikä minun mielestäni sanomalehden tulisi tällä tavalla halveerata eri tavalla ajattelevaa vähemmistöä, varsinkaan lehden joka tituleeraa itseään "puolueettomaksi" paikallislehdeksi. Miltä itsestä tuntuisi jos joku mususetä vaikka kirjoittaisi, että kristityt ovat omasta mielestään kaikkitietäviä ja sukupuolimoraalittomia.
Jos Lieksan lehden tilaajat haluavat lukea tällaista puolueellista propagandaa ja maksaa siitä, niin älkää ainakaan laittako sitä lehtiin jotka jaetaan väkisin ilmaiseksi joka kotiin, myös niihin joissa saattaa olla vaikka kaikkitietäviä ja moraalittomia New age -hörhöjä.
Minulla ei ole mitään New Age - uskontojen puolesta tai niitä vastaan, mutta Suomessa on uskonnonvapaus eikä minun mielestäni sanomalehden tulisi tällä tavalla halveerata eri tavalla ajattelevaa vähemmistöä, varsinkaan lehden joka tituleeraa itseään "puolueettomaksi" paikallislehdeksi. Miltä itsestä tuntuisi jos joku mususetä vaikka kirjoittaisi, että kristityt ovat omasta mielestään kaikkitietäviä ja sukupuolimoraalittomia.
Jos Lieksan lehden tilaajat haluavat lukea tällaista puolueellista propagandaa ja maksaa siitä, niin älkää ainakaan laittako sitä lehtiin jotka jaetaan väkisin ilmaiseksi joka kotiin, myös niihin joissa saattaa olla vaikka kaikkitietäviä ja moraalittomia New age -hörhöjä.
Vastaukset 18
Vanhimmat
Minäkin luin tuon ja minusta sinä reagoit on lapsellisesti. Minä en näe tuossa muuta kuin kirjoittajan kannanoton. Vähän kuin nuo Lukijan palstan mielipiteet.
Demari arvostelee persua ja persu demaria. Vasemmistoliiton poliitikko moittii Kokoomuksen linjaa.
Sinä olet vähän outo. Tarkennetaan hiukan; sinä olet tosi outo. Pahoititko nyt mielesi?
Jos lehti on puolueeeton niin eikös siitä pitäisi olla politiikka ja uskonto erillään, sillä uskontohan periaatteessa politiikkaa, että mitä lahkoa tai puoluetta kukin kannattaa, ja ainahan se joku lahko on väärässä jonkun mielestä.
Ehkä toivoit, että pahoitin mieleni mutta en pahoittanut. Seuraava kommentoija on lähellä asian ydintä. Miksi lehti joka väittää olevansa puolueeton levittää yhden uskonnon propagandaa?
Uskonto on vähän eri asia kuin mielipide. Se on syvemmällä ihmisessä ja uskonnolla on helpompi loukata ihmisiä kuten on nähty villistä maailmanhistoriasta. Lieksan lehti ei ole puolueeton paikallislehti, vaan poliittisesti ja uskonnollisesti puolueellinen paikallislehti.
Sanomalehdessä on kaiketi tietyt paikat missä saa olla mielipiteitä, niin kuin pääkirjoitus ja mielipidepalsta, mutta nuo uskonnolliset jorinat on ihan vakiouutisten paikalla ja säännöllisiä Lieksan lehdessä?
Aiemmin on palstalla puhuttu miten "puolueeton' lehti on valjastettu vetämään jos mitä aatetta. Sitä käytetään kaupungin johdon puolustamiseen ja ylistämiseen, susivastaisuuden lietsomiseen ja myös kaupungin uskovaisten omana itsekehulehtenä. Kun on paikkakunnalla pienet kuviot ja monta kokkia tekemässä soppaa niin näin käypi.
En vastusta uskonnollisia jorinoita, pistäkööt niitä vaikka koko lehden täyteen, mutta sitten pitäisi olla rehellisesti kannessa vaikka teksti "kristillinen paikallislehti".
Samaa mieltä Lieksan Lehdestä. Lehti ei todella ole puolueeton.
Jos lehdessä on puupääpersun kirjoitus, ei se siitä vielä Suomen Uutista tee. Jos siinä on papin haastattelu, ei se siitä kristillistä julkaisua tee. Älkää ihmiset esiintykö hölmömpinä kuin mitä olette.
Jospa uskovaista leikkivä kommunistidemari kirjoittaisi jutun lehteen se olisi varmaan hyvä.
Ei ollut papin haastattelu vaan uskonnollisopillinen kirjoitus. Eli saarna.
New Age - uskovaiset ovat seksuaalisesti kevytmoraalisia, mutta onneksi kristityt ovat niin uskollisia että eivät koskaan petä kumppaniaan. On se uskottava, kun lehdessä niin sanoo.
Onko luku- ja ajattelutaito tosiaan noin hukassa kuin voisi tästä ketjusta nähdä? Viimeisimmässä Lieksan Lehdessä oli Sanan äärellä -palstalla julkaistu todella koskettava, syvästi viisas ja filosofinen kirjoitus, josta voi kirjoittajaa vain kiittää. Kirjoituksessa on myös lämmin inhimillinen, armollisuuden sävy.
Tuon kirjoituksen takia Lieksan Lehti ei kadota puolueettomuuttaan. Jos niin tapahtuu tai on jo tapahtunut, on syy aivan muussa toimituspolitiikassa.
Miksi siinä sitten varoitetaan New Age -uskonnollisuudesta sillä perusteella että tämänkaltaiset ihmiset rupeavat vaikka aviorikokseen jos se edistää "heidän henkistä kehitystään"?
Annetaan sellainen vaikutelma, että vain tietyillä ihmisillä on oikeat keinot hengelliseen kehitykseen ja toisilla väärät, eli ts he ovat vääräuskoisia.
New Age on hyvin lähellä Woodoota joten hyvä kun joku varoittaa. Tunnen kummankin ja tiedän kuinka ne sitoo ihmisen vaikka sitten mihin. En kuulu mihinkään Lieksan seurakuntaan joten voin sanoa vapaasti mitä ajattelen.
Nyt on keskustelun avaaja tehnyt kärpäsestä härkäsen. Annetaan kaikkien kukkien kukkia.
Niin annetaankin. Kaikki kukat kukkii yhtä kauniisti, kristilliset kukat, muslimikukat, new Age - kukat, vapaa-ajattelijakukat jne.
Anna kaikkien kukkien kukkia...
https://youtu.be/p4au2kNfRvo
Ikävää huomata täälläkin nimittelyä. Tulisi aina muistaa se, että sen minkä sanoo toisesta, se pitää pystyä sanomaan ihmiselle kasvokkain. Koskee myös niitä, jotka kampesivat tämän keskustelun käyntiin. Lienee ihan kaikessa kanssakäymisessä ensimmäinen sääntö se, että kunnioittaa toista ihmistä. Kyllä meitä maailmaan mahtuu. Ollaan säällisesti keskenämme.