saan pekooniräiskäleitä aamupalaksi

Anonyymi

Herään ruokaisaan tuoksuun. Keittiöstä kuuluu hiljaista kolinaa.
Käperryn onnesta sykkyrään peittoni alle, tietäen saavani aamukahvit sänkyyn tuotuina.
Hän tuli jo illalla kahden viikon tauon jälkeen, lumenluonti oli kutsunut hänet tyttärensä luo. Viipyi siellä mielellään lastenlasten vuoksi.

Onhan hän minua nuorempi, mitäpä siinä on salaamista, hyvin olemme sopeutuneet viikottaisiin tapaamisiin jo 4 vuoden ajan.

En haluaisikaan luopua ajoittaisesta yksinelosta, onhan minullakin perheeni. Tyttäret kuulemma katsovat salaa minulta kieroon, kun mieskaverini on lähes heidän ikäisensä.
Mitä minä siitä välittäisin, tässähän saan ihanan yön jälkeen odottaa aamukahviani :D Järjestäköön tytöt oman elämänsä itse miten parhaiten osaavat.

Pitäisikö minun luopua hänestä, ja asettua lasteni olettamaan mummon rooliin?

9

203

    Vastaukset 9

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ei pidä, nauti elämästäsi ja onnestasi, mitäpä maailman mielipiteistä;)

    • Anonyymi

      Mikä estäisi mummun roolia hyväksymästä mieskaveristä huolimatta? Ainakin meillä se toimi niin kauan kuin ystävänı eli.
      Nyt ei noin onnellista tilannetta enää ole tiesodsa, kuin kuvailemasi, pidä onnestasi huolta!

    • Anonyymi

      Olette tuhdin aamupalan ansainneet, onhan kaloreita kulunutkin niin työn kuin huvin merkeissä. Lunta sataa täälläkin, mutta onneksi kerrostalossa huoltofirma hoitaa lumityöt. Kun ei kaikilla ole tuollainen onni käynyt. Mutta ei minua poikani, tyttöni eikä lastenlapsemi varmaan estelisi, jos nuoremman tai vaikka itseni ikäisen kaverin löytäisin. Kunhan taas tanssipaikat aukeaa, niin menoksi. Mutta itsellisenä muuten aion pysyä, saan kyllä töihin apua noilta reippailta nuorukta naisilta ja miehiltä eli kastenlapsiltani.

      • Anonyymi

        Hyvältä kuulostaa aamiaisesi, joskaan en heti itse pystyisi noin tuhtia nielemään.
        Aikanaan en uskaltautunut suhteeseen iäkkäämpänä, pelkäsin sitä surua, jos hänet menettäisin.
        Nyt hän on jo edesmennyt, mutta kyllä minä häntä rakastin ystävänäkin. Kaikki lämpimät tunteet, joita kanssaihmiset meissä herättää, miehet tai naiset. ovakin henkistä rikkauttamme.

        Elämälle kiitos!


    • Anonyymi

      Ahah ,
      Kutri Helunako se siellä ihanuttaan meille vanhuksille toitottaa,
      noooooh,
      nauti nyt siitä lastesi ikäisestä nuoresta miehestä
      kun olet semmosen suhteen osannu luoda,

      kaikilta ei tommosia taitoja löydykkää,

      enemmän taitaa meitä vanhoja olla jotka on kaavoihin kangistuneet,

      harvempi meistä osaa edes leskeksi jäätyään enään etsiä uutta kaveria, vielä vähemmän rakasutua enään kehenkään,

      mukava kuitenki lukea muitten ihmisten onnesta, ja menestyksestä,

      jakselaan ,,,

      • Anonyymi

        Ei tarvitse tarkoituksella etsiä nuorempaa miesseuraa, mutta enimmäkseen vapaat miehet on nuorempia, meidän ikäluokan miehet on suurimmaksi osaksi turpeen alla. Kun on yhden miehen hoidellut hautaan asti, ei hevin halua sitä toista kertaa tehdä, oli se 58 avioliittovuoden jälkeen niin raskas kokemus ja ikävä pohjaton. En minäkään lasten ikäluokan ikäistä miestä osaisi rinnalle kuvitella, mutta kai noin 10 vuotta nuorempi olisi vielä samalla aaltopituudella. En ole mikään kalkkis, pysyn kärryillä maailman menossa isomummona olemalla paljon nuorten jälkeläispolvieni kanssa


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ei tarvitse tarkoituksella etsiä nuorempaa miesseuraa, mutta enimmäkseen vapaat miehet on nuorempia, meidän ikäluokan miehet on suurimmaksi osaksi turpeen alla. Kun on yhden miehen hoidellut hautaan asti, ei hevin halua sitä toista kertaa tehdä, oli se 58 avioliittovuoden jälkeen niin raskas kokemus ja ikävä pohjaton. En minäkään lasten ikäluokan ikäistä miestä osaisi rinnalle kuvitella, mutta kai noin 10 vuotta nuorempi olisi vielä samalla aaltopituudella. En ole mikään kalkkis, pysyn kärryillä maailman menossa isomummona olemalla paljon nuorten jälkeläispolvieni kanssa

        Tulikin jo ensilumet, nyt tarvittaisiin riuskaa miestä. Minä toisin kyllä aamupalan sänkyyn, tekisin pihvit ja pullakahvit. Lämmittäisin saunan ja ostaisin saunakaljat.


    • Anonyymi

      Mitähän tuolle pekoniparille kuuluu nyt?

      Hallituskin suosittelee kimppa asumista hoitajapulaan. Ei tarvitse olla aviopari. Säästyy työvoimaa ja rahaa. Samaan voi muuttaa myös naiset keskenään ja miehetkin jos pystyvät osallistumaan tai maksaman rahalla osuutensa.

    • Anonyymi

      kyse ei ollut lumen luonnosta vaan lume luonnista

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Naiset ymmärtävät ettei talous lähde nousuun

      Miten paljon järjellisempi olento nainen onkaan kuin tilastollisestikin paremmin tienaava mies. Kun kaikkialla puskuroid
      Maailman menoa
      162
      1073
    2. En jaksa

      Enää pelleillä ja paljastan J naisen nimen. Se on Jonna ja hän ei koskaan, edes luultavasti ollut täällä. Silti piene
      Ikävä
      44
      737
    3. Kissa eli kivuissa useita viikkoja

      Ei vienyt lääkäriin vaikka kissa parka maukui ja moni seuraajakin (minäkin) näin että kissa on sairas.
      Tuusniemi
      129
      684
    4. Minkälainen nainen

      Minkälainen kaipaamasi nainen on luonteeltaan? Kaikki hassun hauskat antava ja helppo on sallittuja, jos poikien on kovi
      Ikävä
      26
      678
    5. Yksi asia sen esti

      Etten antanut meille mahdollisuutta
      Ikävä
      44
      659
    6. Okei, eli olet rakastunut

      Hyvä sinä, niin minäkin.
      Ikävä
      67
      625
    7. Martinan mauton tyyli

      Voi hyvää päivää 🤣 nyt ollaan oltu Muhiksen kanssa Kultareservin avajaisissa suorat housut jalassa ja 500€ korsetti pää
      Kotimaiset julkkisjuorut
      163
      582
    8. Arvaako kukaan?

      "Humalojalla metalliromun keräyspaikalla on kulkenut pitkin kevättä ja kesää joku henkilö, joka on vienyt sieltä kymmeni
      Haapavesi
      36
      570
    9. Jos meillä olisi yhteinen koti

      Niin haittaisiko sinua pitää se vähä tavaraisena? Ajattelin tänään että jos joskus asuttaisiin yhdessä ja haluaisit pal
      Ikävä
      52
      570
    10. Herkkyydestä

      Toisessa ketjussa toivottiin keskustelua herkkyydestä. Aloitan omalla näkemykselläni. Mielestäni herkät ihmiset ovat l
      Sinkut
      182
      546
    Aihe