Ruotsalais-suomalaiset joukot ryöstivät 30 vuotisessa sodassa v. 1648 Prahan. Ryöstön seurauksena maan pääkaupunki jouduttiin siirtämään Wieniin.
Käydessäni nuorena miehenä Prahassa sattui ryhmällemme erinomainen suomea puhunut paikallinen opas. Erään kohteen yhteydessä hän alkoi kertomaan ryöstöstä. Ruotsalaiset kuljettivat arvokkaimman saaliin kotimaahansa, suomalaisille jäi rippeitä. Opas ryhtyi luettelemaan niitä suomalaisia kirkkoja, joissa on edelleen Parasta ryöstetty alttaritaulu.
Suurimman osan Suomeen tuodusta ryöstö saaliista opas kertoi sijaitsevan Helsingin Kansallismuseon kirkkosalissa.
Matkan jälkeen menin Kansallismuseoon. Ja, niinpä niin. Kirkkosali oli täynnä oppaan luettelemia Prahasta ryöstettyä esineistöä.
Prahan ryöstö
Anonyymi
0
292
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 723103
- 602834
Kuoleman pelko katosi
Olen pelännyt koko elämän ajan kuolemaa mutta yhtäkkiä kun hindut paljastivat totuuksia uskonnoista noin aloin yhtäkkiä4322395- 792208
- 602043
- 952016
- 121606
Kuhmolainen on selvästi kepun lehti
Kuhmolaise etukannessa oli Kuva kun Jaskalle annettiin karhu patsas.mutta kukmolaislehti oli niin kepulainen että Jaskan171567Ei mun tunteet
ole mihinkään kadonnut. Enkä mä sua inhoa tai ole kyllästynyt. Mä ymmärsin, ettet ole kiinnostunut minusta, ainakaan sil301410Mitä nämä palautteet palstalla ovat?
Joku uusi toimintatapa rohkaista kirjoittajia vai mistä on kyse?351408