Vielä myytävistä

asunnoista. Alajärvellä on myynnissä 50 asuntoa, Vimpelissä ja Lappajärvellä molemmissa 11 asuntoa. Tästä jokainen voi päätellä muuttoliikkeen vaikutuksen. Alajärvellä on valmistunut kuuden huoneiston rivitalo jossa kaikki asunnot ovat edelleen myymättä. Ilmeisesti grynderi on meinannut pistää rahoiksi kun mm. lattiat ovat laminaattia.
6135
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Alajärvellä+on++tälläkin+hetkellä++kaksi+rivitalo+asuntoa+rakenteilla.Vimpelissä++väheni+asukkaat++++v+2008-+2018+yli+12+%.+++++++v+2019++2,6+%+toiseksi+eniten+maakunnassa+.

Äänestä
  • Alajärvellä+on+tälläkin+hetkellä+kaksi+rivitalo+asuntoa+rakenteilla.Vimpelissä+väheni+asukkaat+v+2008-+2018+yli+12+%.+v+2019+2,6+%toiseksi+eniten+maakunnassa"+Kun+Lehtimäki+oli+liitetty+Alajärveen+oli+Alajärven+asukasluku++2010+noin+12+000+ja+nyt+9+400+eli.+Ojalan+laskuopin+mukaan+se+on+lähes+22+prosenttia.+Ja+vielä+pari+vuotta+sitten+valmistuneesta+Särkipadon+rivitalosta+ei++oo+myöty+yhtään+kämppää+ja+pian+ki+grynderin+konkurssipesästä+saa+kämppiä+puoli-ilmaiseksi+jos+joku+olisi+haalukas+muuttamaan+Alajärvelle.

    Äänestä

Jokaiseen kaupunkiin ja kuntaan tulee valtionosuuksia. Yritystukia ja muuta avustusta. Suuret teollisuuspaikkakunnat saa eniten. Tierakentaminen on suurinta helsingin lähellä'. Valtion rahoilla. Vimpelin ja alajärven tuet on oravan nahkoja näiden suurten rinnalla. Maataloustuista puhumattakaan.

Äänestä

Muuttoliike on voimakkainta kepulaisissa kunnissa. Keskustalaiset päättäjät eivät ole osanneet tai halunneet hoitaa kuntiensa työllisyysasioita.

Äänestä
  • Päättäjät itsekkin muuttaa pois. Anne Niemikin asuu Seinäjoella ja pyrkii päättäjäksi siellä.
    Kuinkas nyt Vimpelissä pärjätään, kun ainut järkevä päättäjä alkaa tehdä työtä Seinäjoen pussiin.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Päättäjät itsekkin muuttaa pois. Anne Niemikin asuu Seinäjoella ja pyrkii päättäjäksi siellä.
    Kuinkas nyt Vimpelissä pärjätään, kun ainut järkevä päättäjä alkaa tehdä työtä Seinäjoen pussiin.

    Taas oli Ilkkas kolme vimpeliläistä naamaa krutussa . Ja vielä samalla sivulla.

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 6 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

asunnoista. Alajärvellä on myynnissä 50 asuntoa, Vimpelissä ja Lappajärvellä molemmissa 11 asuntoa. Tästä jokainen voi päätellä muuttoliikkeen vaikutuksen. Alajärvellä on valmistunut kuuden huoneiston rivitalo jossa kaikki asunnot ovat edelleen myymättä. Ilmeisesti grynderi on meinannut pistää rahoiksi kun mm. lattiat ovat laminaattia.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu