Helsingin yliopiston taloustieteen dosentti Tuomas Malinen varoittaa "Great Resetistä". Ettei olisi kyse Ilmestyskirjan pedon merkistä? https://m.youtube.com/watch?v=wGHFQ1HImc0
Great Reset ja Raamatun ennustukset
Anonyymi
221767
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 22
Vanhimmat
Ilmestyskirjan pedon merkki on hengellinen samoin kuin Israelin uskontunnustus eli shema: kuule Israel, Herra sinun Jumalasi on yksi (JHVH). (5Moos 6:4-9) Se tulee sitoa otsaan ja oikeaan käteen merkiksi oikeasta uskosta: sen tulee olla mielessä ja näkyä käytännön teoissa (ei siis mitään raamatunlausekoteloita tarvita).
Jos sinut on sinetöity Jumalan pyhällä hengellä, niin sinussa on pelastuksen merkki, ja silloin Jumala voi johdattaa sinua pois portosta ja suuresta Babylonista, katolisten harhaoppien väkevästä eksytyksestä, joiden vallassa lähes koko nimeltään kristitty maaila elää.
Trinitaarit uskovat, että "isä" ei ole yksin ainoa totinen Jumala ja Korkein, vaikka Raamatussa niin sanotaan: siellä ei tunneta kolmiyhteistä jumalaa.
Trinitaarit kieltävät opettamasta Jumalan sanaa (ostamasta ja myymästä totuutta ilmaiseksi, rahatta) ja riistävät orjuuttamiaan sieluparkoja harhaopeillaan (rahat ja kunnia menevät sielun puoskareille, jotka valheen hengessä eksyttävät kansaaa)
Muslimien uskontunnustus on sekin väärä: Muhammad ei ole Jumalan profeetta ja lähettiläs (sanansaattaja).
Trinitaarit ja muslimit uskovat ikuiseen piinahelvettiin, joka on pakanallista taikauskoa ja saanut alkunsa muinaisen Babyloin mysteeriuskonnosta.
"Sana ja sakramentti" oppi on väkevää eksytystä. "Pyhät toimitukset" (eivät) eivät välitä armoa ja tuo pelastusta tai syntien anteeksiantoa, vaikka niihin uskottaisiin, eivätkä ne synnytä uskoa, jos se puuttuu sakramenttiin osallistuvalta.
Jehovan todistaja palstalla?
Liittyykö tämä Suezin kanavaan juuttunut suuri konttilaiva asiaan? Tapauksessahan on paljon outoja piirteitä. Uutisten mukaan se tuottaa nyt valtavia taloudellisia tappioita maailmankaupalle. Kuten korona ja siihen liittyvät lockdownit. Onko tässä jotain tahallista takana eli haluavatko jotkut tahot tarkoituksella tuhota maailman talouden rakentaakseen sen tilalle sosialistisen utopian=great reset=666?
Kyllä noilla isoilla pojilla (mm. mainitun Maailman Talousforumin Klaus-setä) on niin kylmääviä visioita, että ei tarvita edes mitään salaliittoteorioita. Aivain kuin ihmiset ja yhteiskunnat olisivat heidän koekappaleitaan ja leikkikalujaan.
Ja korona lockdowneineen tarjoaa heille hyvän verukkeen pistää yhteiskunnat polvilleen ja toteuttaa pikkuhiljaa omat suunnitelmansa. Kun ihmisiä oikein pelotellaan ilmstonmuutoksella ja koronalla, niin he kohta suostuvat mihin tahansa vaihtoehtoon, joka lupaa heille "pelastusta" vaikeista ajoista. Näinhän natsit ja kommunistitkin pääsivät valtaan.
Katson tuon jossain vaiheessa ja kerron näenkö siinä pedonmerkin.
Kuulen ensi kertaa great resetistä.
https://www.youtube.com/watch?v=TDT9qqUOBgo
Commandohauis
onkohan Tuomas ite kristitty, taikka sitten onko luomisopin kannattaja vai evolutionisti. Ainaki haastattelussa pistik korvaan hetki jolloin se sano että meillähän on tunnettua maailmanhistoriaa noin 5000 vuotta
Tämä Great Reset alkaa tulla yhä ilmeisemmäksi kaikkine koronapasseineen ja liikkumisrajoituksineen.
Ainoastaan uskovien yleissivistyksen puute vaikuttaa tulevan yhä ilmeisemmäksi.
Se on antikristuksen pelastussuunnitelma jota kaikki yhteiskunnat on nyt alistettu toteuttamaan. Älkää ottako lihaa turvaksenne. Nämä lihalla antikristusta vastaan taistelevat tahot tulevat olemaan voimattomia.
Salaliittoteoreetikkojen vainoharhainen höpinä ei jalostu, jos sitä yrittää kuorruttaa uskonnolla.
"Great reset", josta valveutuneet ekonomistit puhuvat, tarkoittaa tasa-arvoisempaa, reilumpaa ja kestävämpää taloutta. Nykyinen kapitalistinen markkinatalous on tullut pitkälti tiensä päähän, koska 1) liian moni on pudonnut kelkasta, 2) maailmasta loppuvat luonnonvarat 3) kulutus ja sen seurauksena saastuminen edistävät ilmastonmuutosta.
Olemme kestämättömässä tilanteessa, mikä vaatii myös talousajattelussa perustavanlaatuista muutosta (=great reset). Ihminen on valitettavasti henkisesti laiska ja vaatii potkua persuuksiin. Muutos saa usein alkunsa kriiseistä ja esim. korona voi osaltaan toimia sen jonkinlaisena vauhdittajana, koska on pakko pohtia uusia tapoja toimia.
""Great reset", josta valveutuneet ekonomistit puhuvat, tarkoittaa tasa-arvoisempaa, reilumpaa ja kestävämpää taloutta. "
Tässä juuri näemme että se on pelastussuunnitelma aivan kuten evankeliumi. Kun saavutetaan tasa-arvo, reiluus ja kestävä talous, meitä odottaa valoisa tulevaisuus.
Vrt. Kun uskomme Jeesukseen ja käännymme pois pahasta, saamme iankaikkisen elämän eikä meitä tuomita.
The Great Reset kilpailee evankeliumin kanssa paikasta ihmisen sydämessä.
Sinä voit hurskastella, jos et muuta osaa. Ne, jotka osaavat, huolehtivat siitä, että tulevilla polvilla ovat asiat hyvin. Sitä kutsutaan vastuulliseksi lähimmäisen rakkaudeksi. Se vaatii tietoa mm. talouden lainalaisuuksista, lääketieteestä sekä maapallon pitämisestä asuinkelpoisena ja paljosta muusta. Maapallo luotiin ihmisille asuttavaksi. Me vastaamme Luojamme edessä siitä miten olemme sitä hoitaneet. Usko on elävää elämää, eikä vain kädet ristissä istumista ja kuoleman odottamista.
Jumala ei ole käskenyt meidän edistää tasa-arvoa, edistää yhdenvertaisuutta tai reiluutta. Ja tulet vielä itse näkemään kuinka noista mikään ei edes toteudu. Tajuatko että esimerkiksi polttoaineverotus rokottaa ainoastaan maan köyhiä? Ne kymmenet sentit jotka yhteen litraan on tullut lisähintaa ovat pois köyhiltä koska varakkailla on varaa vähän kuluttaviin autoihin. Rikkaat ovat päättäneet miten maailma "pelastetaan" ja ovat tehneet sen niin etteivät jää itse tappiolle. Kaikki muut "evankeliumit" ovat pelkkää petosta ja vievät ihmisen kadotukseen.
Luojan edessä ollaan vastuussa oikeista synneistä, ei ihmisten keksimistä synneistä. Maailma on tulelle talletettu kuten Raamattu sanoo. Se tuhoutuu koska ihmiset eivät tule lopettamaan syntejänsä. Ympäristösyntejä Jumala ei ole edes asettanut erikseen, koska ihmiset eivät tahdo tehdä parannusta muistakaan synneistä. Ympäristön saastuminen on seuraamus ihmisten synneistä ja kaikki syntisten yritykset sitä estää ovat turhia ja vievät aikaa ja vaivaa todelliselta evankeliumilta. Iankaikkisesta tuomiosta pelastuminen on se juttu. Kaikki poistuvat täältä paitsi Poika, Jeesus Kristus, kuka pysyy iäti ristillä, ollen sovitusuhrina iankaikkisesti ja ainoa pelastus ja myös syy synnin tuomiolle koska jokainen ihminen on syylinen Jeesuksen kuolemaan synneillään, siis hänen iankaikkiseen kuolemaansa.
Ei kannata uskoa Santa Klausia.
https://twitter.com/AnttiHeikkil2/status/1463058729704775680
https://twitter.com/JipeFIN/status/1348567481162592258/photo/1
Harva ymmärtää isompia kokonaisuuksia. Ei se mitään, kunhan ei pyri tekemään siitä muille uskonoppia. Ihmettelen vain sitä, mikä vimma uskovaisilla on levitellä väärää tietoa asioista, joista eivät mitään ymmärrä. Keskity ihmeessä evankeliointiin, jos koet se omaksi asiaksesi. Onneksi on myös niitä, jotka jaksavat tehdä työtä paremman maailman eteen. Kaikki luotu tuhoutuu jossain vaiheessa, mutta ei se ole mikään syy heittää ennenaikaisesti kirvestä kaivoon.
"Jumala ei ole käskenyt meidän edistää tasa-arvoa, edistää yhdenvertaisuutta tai reiluutta. Ja tulet vielä itse näkemään kuinka noista mikään ei edes toteudu."
Vanhurskaus, oikeamielisyys ja oikeudenmukaisuus tarkoittavat samaa asiaa. Oikeudenmukaisuus on yhdenvertaisuutta tai reiluutta.
Sananlaskujen mukaan: "Kahtalainen paino ja kahtalainen mitta — molemmat ovat Herralle kauhistus." Yksi Jumalan käskyistä oli: "Älä sorra muukalaista; olettehan itsekin olleet muukalaisina Egyptissä". Jeesus sanoi: "rakasta lähimmäistäsi niin kuin itseäsi". Näistä voi päätellä, että Jumalan tahto on juuri oikeudenmukaisuus ja tasavertaisuus. Ja vaikka ne eivät täydellisesti toteutuisi, niin niitä kohti tulee kurkottaa. Uskonhan pitäisi näkyä arkielämän teoissa, eikä vain puheissa.
Maailma on tosiasiassa minunkin sukupolveni aikana muuttunut huomattavasti reilummaksi ja yhdenvertaisemmaksi. Ei täydelliseksi, mutta monella tavoin paremmaksi.
Jo John Lennon tiesi 50 vuotta sitten mitä tuleman pitää. Tässä hänen kappaleensa kommunistisesta uudesta maailmanjärjestyksestä.
https://www.youtube.com/watch?v=YkgkThdzX-8
Imagine there's no countries, it isn't hard to do
Nothing to kill or die for, and no religion too
Imagine no possessions, I wonder if you can
No need for greed or hunger - a brotherhood of man
Eli ei maita eikä omistuksia, ei tarvetta tappamiselle, uskonnolle, ahneudelle ja nälälle.
https://www.youtube.com/watch?v=2VQloJqyQUc
"Maailma on tosiasiassa minunkin sukupolveni aikana muuttunut huomattavasti reilummaksi ja yhdenvertaisemmaksi. Ei täydelliseksi, mutta monella tavoin paremmaksi."
Kukaan Jeesuksen oma ei puhuisi tuollaista potaskaa.
- Avioliittoja puretaan eikä niitä kunnioiteta.
- Huorin tehdään enemmän kuin koskaan.
- Vihataan lähimmäisiä yhden rokotteen takia.
- Ollan valmiita sulkemaan toisia ihmisiä yhteiskunnan ulkopuolelle täysin mielivaltaisin perustein.
- Oikeussaleissa ihmisten taustat ja etnisyys ovat alkaneet vaikuttamaan tuomioihin.
- Rikkaat vievät köyhiltä loputkin rahat polttoaineverotuksella.
- Naiset ovat vastoin Jumalan tahtoa johtamassa yhteiskuntaa ja elävät porttoina.
- Lapsia surmataan kohtuihin ennätystahtia.
- Yhteiskunta on ylpeä seksuaalisista perversioista.
- Ihmiset ovat vastaan Jumalan antamaa kieltä ja kansallisuutta ja haluavat yhdistyä (EU).
Jumala tahtoo laupeutta, mutta se on täysin eri asia kuin modernit käsitteet tasa-arvosta ja yhdenvertaisuudesta. Nämä jälkimmäiset liittyvät siihen mitä politiikkaa maan rikkaat haluavat ajaa eikä niihin pyrkimällä tulla saavuttamaan mitään hyvää. Laupeus ei ikinä ole kollektiivistä, vaan se kohdistuu yksilöihin.
...
Kollektiivinen moraalin käsittely on tekopyhien ihmisten puuhaa. On helppoa vastustaa natsismia ja sovinismiä. Ei tarvitse kuin kirjoittaa somessa vastustavansa niitä. Mutta tuskin kukaan teistä tekopyhistä uskonnollisista ihmisistä kykenisi osoittamaan laupeutta natsille tai sovinistille, ja se kertookin teistä kaiken oleellisen. Te olette itse täynnä sitä mitä vastustatte. Siksi te olettekin ylpeinä koronapassien takana.
Ei ole tarvetta tappamiselle, kun suurin osa on jo tapettu.
Niille jotka ovat ulkona aiheesta. Hyvä keskustelu Myytinkertojissa. Mukana Tuomas Malinen:
https://www.youtube.com/watch?v=seRF8dFIcBw