Rauman tykkivene-telakalla 230 Koronan virustartuntaa.

Anonyymi

Halpa-matut sairastavat mutta jaksavat painaa pitkää päivää koronasta piittaamatta:
https://www.iltalehti.fi/koronavirus/a/689b2cdf-10f3-4ad5-bcc0-f780dba70989

Suomen Valtio eli veronmaksajat rakennuttavat itselleen sotakalustoa matujen voimalla samaan tapaan kuin Fritsi risteilypaattia turussa tai mesejä uudessa kaupungissa. Skopjen pojista finnairin lennättäminä ei puhuta sanaakaan mutta niitähän juuri ne ovat.
t. haans.sea

3

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Katsokaapas, miten herrrliinin sanomat (HS) sepittää tilannetta. Suluissa omat tulkintani asiantilasta:

      ""Tartuntojen leviämiselle telakkatyöntekijöiden joukossa on useita syitä (vain yksi syy). Telakka on kansainvälinen toimintaympäristö, johon työntekijät tulevat Suomen ulkopuolelta. (eu:n pahimmalta virusalueelta makedoniasta, ukrainasta).

      ”Yhteisen työn lisäksi työntekijät asuvat kohtalaisen tiiviisti ja liikkuvat yhdessä majoituspaikasta työpaikalle”, Nieminen sanoo. (mutta kaikki tulevat suomeen samalla finnairin koneella skopjesta turkuun, kuin halpikset myös fritsin tehtaille turun suunnilla).

      Jyrki Heinimaa kertoo, että telakka käy nyt läpi alihankintayritysten kanssa majoitukseen liittyviä turvallisuussuunnitelmia.
      ”Meidän pitää varmistaa myös valvonnan avulla, että pelisäännöt ovat kaikille selvät.”

      (MAJOITUS ei ole se juttu, vaan ULKOMAILTA TULIJAT ) """


      https://keskustelu.suomi24.fi/t/16770013/hallitus-laski-quotvirusquot-virolaset-tietoisesti-suomeen-joulun-jalkeen-

    • Anonyymi

      Ja kuten huomaat, ei "virus" itseasiassa ole kovinkaan merkityksellistä, kun kysymys on MaTuista työpaikoilla. Näitä siis todellakin lennätetään suomeen viruksesta piittaamatta jopa finnairin koneilla. Ja siis euroopan pahimmilta tartunta-alueilta. Tämä väki viittaa käytännössä kintaalla karanteeneille eikä asia kiinnosta sen kummemmin suomalaista työnantajaakaan.

    • Anonyymi

      Pankaapa merkille: FRITSIN tehtailla on täsmälleen samaa porukkaa ja kulkevat samoilla lentokoneilla makedoniasta, joka on euroopan pahin tartunta-alue. Tehtaat suomessa pyörivät normaalisti, telakka turussa ja autolinja uudessakaupungissa.
      Virus ei ole nyt se juttu, muista se ! Siksi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Näin tyhmä vasemmistolainen on: "S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä

      kun siellä ei ole hihhuleita eikä persuja." Vain tyhmä eli heikkoälyinen vasemmistolainen voi tehdä noin lapsellisia ju
      Maailman menoa
      52
      4377
    2. S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä

      Kun niissä ei enää käy satuolentoihin uskovat hihhuIit eivätkä persut. Asiakaskunta on huomattavasti siistiytynyt muutam
      Maailman menoa
      111
      4199
    3. Riikka runnoo! Uutta velkaa tänä vuonna 17 mrd. euroa

      Tirsk. Nyt kyllä hihityttää kuin pientä eläintä. Riikka takoo maailmanennätyksiä tasaiseen tahtiin. " [Riikka] joutuu
      Maailman menoa
      42
      4114
    4. Suomessa on ollut suurtyöttömyyttä ennenkin, ja lääkäriin pääsee nykyäänkin

      Täällähän oli jonkun sekopään(vas.) juttu, että ennen ei ollut työttömyyttä ja lääkäriin pääsi. Siihen alkoi tietysti ko
      Maailman menoa
      69
      3958
    5. Mitä meidän välillä

      Tapahtuu lopulta?
      Ikävä
      85
      3384
    6. Kysymys: Kuinka moneen maahan neuvosto-venäjä on hyökännyt

      viimeisten 90-vuoden aikana? Ja lähinnä on siis kyse neuvosto-venäjän naapurimaista - kuten Suomesta. Lista on huomatta
      Maailman menoa
      67
      3279
    7. IL - Auerin lapsia oli houkuteltu rahalla Annelin puolelle?

      16:12 Outoja väitteitä Sijaisäidin mukaan Auerin lapsia koetettiin houkutella nettipalstoilla muuttamaan kertomuksiaan
      Maailman menoa
      152
      3251
    8. Kun aika on oikea niin

      Tupsahdat uudelleen tai löydän edes melkein yhtä ihanan ja joudun tyytymään... Suukko poskelles. 😘 Viattomasti vain.. �
      Ikävä
      17
      1592
    9. Ei me taideta

      Pystyä kokonaan olemaan erossa.
      Ikävä
      45
      1531
    10. Jos sulla ei olis ollut tunteita

      Tuskin olisit reagoinut niin voimakkaasti, mies? Vai oliko vetäytymiseen jokin muu syy kuin luulit ettei mua kiinnosta?
      Ikävä
      129
      1140
    Aihe