Minulla on ylimääräistä pääomaa n.300 000e. En halua ottaa minkäänlaista lainaa tai pelata korkealla riskillä.
Voiko tuolla pääomalla asuntosijoittaa kannattavasti ja turvallisesti?
Miten se kannattaisi aloittaa? Ostaako yksiöitä tai kaksioita tai mitä muuta kannattaisi huomioida?
Voiko tuolla pääomalla asuntosijoittaa kannattavasti ja turvallisesti?
Miten se kannattaisi aloittaa? Ostaako yksiöitä tai kaksioita tai mitä muuta kannattaisi huomioida?
Vastaukset 6
Vanhimmat
Hyvä kysymys. Itsellä pitäisi olla näkemys mihin sijoittaa. Jos ei ole, niin parempi olla sijoittamatta.
Katumuksen+paikka+jälkikäteen+minulla,+että+en+heti+myynyt+perimiäni+asuntoja.
Suurin+niistä+putkiremontin+jälkeen+tuottaa+1.8%+brutto,+pienin+2.5%
3½+vuotta+sähläilty+pörssisalkkuni+nyt+30%+plussalla.
Asioita+osaavampana+astedes+tuottanee+paremmin.
Asuntosijoittamisella+keskimäärin+ansaitsee+vähemmän+(4%)+kuin+pörssissä.
Kaupanpäällisiksi+saa+vuokralaisharmit.+
Aluksi+huonolta+näyttäneent+S/FIM-asuntorahastonkin+osuuden+arvo+on+kolmessa+vuodessa+noussut+15,8%+ja+tuli+puolikasprosentin+"osinkokin"
Toinen+suurikuluinen+eli+vasta+pitkällä+tähtäimellä+kannattava+vakaa+voisi+olla+metsärahasto
Sijoita mieluummin viinaan ja kätke sitä eri puolille Suomea maastokätköihin sillä viina on aina hintansa väärtti eikä menetä arvoaan niinkuin asunnot.
Viinaa saa halvalla Latviasta joten hanki kevytkuorma-auto ja lähde ostoksille.🚚🤑
Asuntoihin ei kannata sijoittaa. Asunto-osakkeilla ei ole hinnastoa. Kämpästä saa sen, minkä joku suostuu siitä maksamaan. Naapuri myy juuri luukkuaan. Sen hinta uutena oli 235 tuhatta. Nyt kymmenen vuotta myöhemmin hintapyyntö on 238 tuhatta. Joku saattaa tarjota siitä 230 tuhatta.
Tämä riippuu paikkakunnasta. Syrjäseudulla asuntojen hinnat on laskeneet, mutta pääkaupunkiseudulla ne ovat nousseet.