Minulla on ylimääräistä pääomaa n.300 000e. En halua ottaa minkäänlaista lainaa tai pelata korkealla riskillä.
Voiko tuolla pääomalla asuntosijoittaa kannattavasti ja turvallisesti?
Miten se kannattaisi aloittaa? Ostaako yksiöitä tai kaksioita tai mitä muuta kannattaisi huomioida?
Miten pääoma tuottamaan asuntosijoittamisella?
6
726
Vastaukset
- Anonyymi
Hyvä kysymys. Itsellä pitäisi olla näkemys mihin sijoittaa. Jos ei ole, niin parempi olla sijoittamatta.
- Anonyymi
Katumuksen paikka jälkikäteen minulla, että en heti myynyt perimiäni asuntoja.
Suurin niistä putkiremontin jälkeen tuottaa 1.8% brutto, pienin 2.5%
3½ vuotta sähläilty pörssisalkkuni nyt 30% plussalla.
Asioita osaavampana astedes tuottanee paremmin.
- Anonyymi
Asuntosijoittamisella keskimäärin ansaitsee vähemmän (4%) kuin pörssissä.
Kaupanpäällisiksi saa vuokralaisharmit.
Aluksi huonolta näyttäneent S/FIM-asuntorahastonkin osuuden arvo on kolmessa vuodessa noussut 15,8% ja tuli puolikasprosentin "osinkokin"
Toinen suurikuluinen eli vasta pitkällä tähtäimellä kannattava vakaa voisi olla metsärahasto - Anonyymi
Sijoita mieluummin viinaan ja kätke sitä eri puolille Suomea maastokätköihin sillä viina on aina hintansa väärtti eikä menetä arvoaan niinkuin asunnot.
Viinaa saa halvalla Latviasta joten hanki kevytkuorma-auto ja lähde ostoksille.🚚🤑 - Anonyymi
Asuntoihin ei kannata sijoittaa. Asunto-osakkeilla ei ole hinnastoa. Kämpästä saa sen, minkä joku suostuu siitä maksamaan. Naapuri myy juuri luukkuaan. Sen hinta uutena oli 235 tuhatta. Nyt kymmenen vuotta myöhemmin hintapyyntö on 238 tuhatta. Joku saattaa tarjota siitä 230 tuhatta.
- Anonyymi
Tämä riippuu paikkakunnasta. Syrjäseudulla asuntojen hinnat on laskeneet, mutta pääkaupunkiseudulla ne ovat nousseet.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Tukalaa kuumuutta
Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh433017Ensi kesänä
Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta612961- 422367
- 311863
Okei, myönnetään,
Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘251719Anne Kukkohovin karmeat velat ovat Suomessa.
Lähtikö se siksi pois Suomesta ? Et on noin kar? mean suuret velat naisella olemassa721684- 481586
Mihin hävisi
Mihin hävisi asiallinen keskustelu tositapahtumista, vai pitikö jonkin Hannulle kateellisen näyttää typeryytensä771275- 381252
- 791080