Eläimet rikastuttavat elämääme monin tavoin ja ansaitevat hyvän huolenpidon, mutta minkälainen suhde kuluttajalla on nautaan, tai esimerkiksi broileriin? Eläintuotanto vaikutta luonnonvaraisten eläinten elintilaan ja ihmisen ylivaltaan maankäytössä.
Nyt ollaan kuitenkin siirtymässä kasvispohjaisiin tuotteisiin nopeaa vauhtia hyvin moninaisten ajureitten kiihdyttämänä. Näistä monista tekijöistä on mm. peltojen turha vieljely, koska kolmannes riittää maapallon väestön ruuantarpeen tyydyttämiseksi. Loppu 2/3 on mahdollista uudelleenmetsittää. Järjetön tukipolitiikka haraa vastaan jäämällä kiinni menneeseen.
Me emme tarvitse laajamittaista eläintuotanoa, taloudellisten syitten, eettisten perusteitten, ilmstokriisin syvenemisen, pandemioitten lisääntymisen, vesistöjen tuhoutumisen, biodiversiteetin köyhtymisen, eläinlajien sukupuuttokuolemien, terveellisen ruuan, emmekä minkään muunkaan syyn varjolla. Ja me kaikki, myös MTK tietää, mikä on tulevaisuuden tie. Mikä ihme on se voima, joka pitää vanhetuneet käsityksen luutuneena tässä organisaatiossa? Päinvastoin pitäisi olla lujasti kiinni tulevaisuudessa ja kannustaa meitä suomalaisia vieljelijöitä huomaamaan ajoissa mikä on suunta ja heittää ajoissa hyvästit menneelle ajalle.
MTK:n huomioon - Maatalouden tulevaisuus
19
<50
Vastaukset
- Anonyymi
Yllämainittuu 1/3 maankäyttöosuuteen ihmisravinnon tuotantoon on tarpeen tarkentaa:
Todelliset tutkimusten luvut ovat, että vain 20% maapinta-alasta tarvitaan ihmisen ravinnonsaantiin tällä hetkellä ja lähes 80% eläintuotannon ylläpitoon. Mutta kun muutos on tehty, niin kasvisruuan käytön kasvaessa tarvitaan se noin 1/3 nykyisestä pinta- alasta vieljelyyn kaikkien ihmisten tarvitseman ruuan tuotantoon. - Anonyymi
Mitä tulee lehmänmaidon kulutukseen niin se on laskenut joka vuosi keskimäärin 5% sitten 1950 luvun. Se on hyvä terveydelle ja ympäristölle, vaikka MTK itki tätä luonnollista ja oikeata kehitystä MTV:n uutisissakin.
- Anonyymi
Maidontuotanto ja kulutus on lisääntynyt joka vuosi ja lisääntyy koko ajan jatkossakin. Koskaan ennen ei ole kulutettu maitotuotteita niin paljon kuin nyt.
2015 497 milj.tonnia
2020 532 milj.tonnia
- Anonyymi
MTK elää 1950- lukua täysillä.
- Anonyymi
Opettelisit kiinankielen ja ryhtyisit valistamaan heitä. Siellä olisi sitä potentiaalia, semminkin kun lihansyönti Kiinassa kasvaa kymmeniä prosentteja vuodessa.
- Anonyymi
Taisi olla eilen kun Tv:ssä kerrottiin muutama tapa, joilla ruoka tuotetaan kaupungeissa tulevina vuosina. Ruuan hinta laskee, maataloustuet poituvat, eläinten kiusaaminen loppuu ja terveyshyödyt kasvavat.
- Anonyymi
Maatalouteen on juuri nyt tulossa jättireformi. Siksi, koska maatilojen taloudellinen tehokkuus laskee joka vuosi,. koska terveytemme vaatii lihansyönnin lopettamista, koska maatalouden perustaminen eläintuotantoon on ymäristön ja eettisten perusteiden kannalta täysin kestämätöntä.
- Anonyymi
MTK on kuin mitään ei oliskaan tapahtumassa. Miksi?
- Anonyymi
Sulkevat silmänsä nähdessään totuuden.
- Anonyymi
Turpeen energiakäytön loppuessa nopeasti loppuu myös turpeen kuivikäyttö maataloudessa, kun nyt nopeasti lihan ja maidon käyttö vähenee moninen syiden johdosta. Nämä syyt ovat terveydelliset, eettiset ja ympäristönsuojelulliset.
- Anonyymi
Meidän on muututtava itsekkäämmiksi ja vieljeltävä ruokaa ihmisille, eikä eläimille. Näin säästämme maatamme ja maapalloamme.
- Anonyymi
Se on nyt ohi. Katso neljä sarjaa "Mistä pihvi pihvin tilalle"-
https://areena.yle.fi/1-50511378- Anonyymi
Jokaisen kannattaa katsoa kaikki jaksot, koska silloin ymmärtää muutoksen välttämättömyyden ja osittain sen tulvaisuuden, misssä olemme hyvin pian.
- Anonyymi
Nopea muutos on tapahtumassa. Välivaiheena ovat pelloilla kasvatetut kasviksiin perustuvat proteiinit ja hiilihydraatit.
- Anonyymi
Maapallolla tuetaan rahallisesti nautoja enemmän kuin ihmisiä. Joku laskelma jäi mieleen jostain kymmenen vuoden takaa.
?- Anonyymi
Noin 350 euroa per ey (eläinyksikkö) kuukaudessa? Eläinyksikkö on hienompi nimitys tuotantoeläimelle.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Noin 350 euroa per ey (eläinyksikkö) kuukaudessa? Eläinyksikkö on hienompi nimitys tuotantoeläimelle.
Korjaan. Noin 3500 euroa/vuosi.
- Anonyymi
Järkevänoloinen aloitus, mutta tähän tarvitaan MTK:n kannanotto. Ilman MTK:n kannanottoa keput ajavat traktorilla päin seinää.
- Anonyymi
Tavallaan kepulaiset ovat epäitsekkäitä, kun viljelevät eläimille, eikä itselleen. Jos olisivat itsekkäämpiä, niin kasvattaisivat ruokaa syötäväksi 5,5 miljoonalle ihmiselle, eikä syötettäväksi 30 miljoonalle tuotantoeläimelle. Tuonlainen epäitsekkyys aiheutta valtavan ja turhan peltojen vieljelytarpeen, elinympäristön tuhoutumisen, ilmastokriisin, pandemiat ja suoran sairastumisriskin vakaviin tauteihin epäterveen lihan ja liialliseten maitotuotteiden syömisen kautta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hengenvaaralliset kiihdytysajot päättyivät karmealla tavalla, kilpailija kuoli
Onnettomuudesta on aloitettu selvitys. Tapahtuma keskeytettiin onnettomuuteen. Tapahtumaa tutkitaan paikan päällä yhtei2017068- 1592086
- 1131728
- 511410
Suureksi onneksesi on myönnettävä
Että olen nyt sitten mennyt rakastumaan sinuun. Ei tässä mitään, olen kärsivällinen ❤️551278Möykkähulluus vaati kuolonuhrin
Nuori elämä menettiin täysin turhaan tällä järjettömyydellä! Toivottavasti näitä ei enää koskaan nähdä Kauhavalla! 😢571165Älä mies pidä mua pettäjänä
En petä ketään. Älä mies ajattele niin. Anteeksi että ihastuin suhun varattuna. Pettänyt en ole koskaan ketään vaikka hu1001094Reeniähororeeniä
Helvetillisen vaikeaa työskennellä hoitajana,kun ei kestä silmissään yhtään läskiä. Saati hoitaa sellaista. Mitä tehdä?71036Tarvitsemme lisää maahanmuuttoa.
Väestö eläköityy, eli tarvitsemme lisää tekeviä käsiä ja veronmaksajia. Ainut ratkaisu löytyy maahanmuutosta. Nimenomaan257985- 41979