Katsoin Alfalta Kiminkinen-ohjelmaa Kansan kesken.
Siinä Kiminkinen kävi vanhuksen ja hänen omaishoitajansa kotona ja rokotti heidät. Kuntalaiset soittavat Ullalle, joka on ollut vanhuspalveluhoidon piirissä ja nyt eläkkeellä, ei siis tk:ssa. Kysyvät terveysasioita ja Ulla sanoi että ihan kiva. Tästä voisi päätellä että tekevät näitä ylimääräisiä poikkeushommia korvauksetta.
Kunnan väkiluku v. 2020 on 9214 asukasta.
Tiedättekö muuta kuntaa, jossa lääkäri käy kotona? En muista lapsuuden-syrjä-pitäjässäkään, että lääkäri olisi käynyt meillä tai naapureissa. Ja isälle kerran pyydettiin 2010- luvun alussa kunnan lääkäriä käymään puolen kilsan päähän, kun isä ei suostunut vastaanotolle, lääkäri ei tullut.
Tykkään Kiminkisestä ja olen livenäkin hänen luentonsa kuunnellut kirjamessuilla, kun esitteli kirjaansa. Jos tällä tavalla vapaaehtoistyötä tekevät. niin ompa ihailtavaa.
Käykö kunnassanne lääkäri kotona?
11
140
Vastaukset
- Anonyymi
Kyllä meillä Helsingin kunnassa käy, kunhan tarpeeksi maksaa😂
- Anonyymi
Totta puhut, eikä paljon tarvitse rahaakaan. Poimin netistä yleisistä terveyskeskusmaksuista lääkärikäynnit vuodelta 2018.
-kotihoidon sairaanhoitajan kutsusta lääkärin kotikäynti 18,90
Kotisairaalan käyntimaksut tilapäishoidossa-lääkärikäynti 18,90
Varmaan tarvii olla perustelut, ennenkuin lääkäri tulee. Ehkä tv-ohjelmassa rokotettavat olivat jollain tapaa liian huonokuntoisia lähteäkseen rokotuspaikalle, vaikka eivät siltä näyttäneet.
Luulisi rouva-Ullan puhelinohjeistuksen olevan ilmaista hyväntekeväisyyttä. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Totta puhut, eikä paljon tarvitse rahaakaan. Poimin netistä yleisistä terveyskeskusmaksuista lääkärikäynnit vuodelta 2018.
-kotihoidon sairaanhoitajan kutsusta lääkärin kotikäynti 18,90
Kotisairaalan käyntimaksut tilapäishoidossa-lääkärikäynti 18,90
Varmaan tarvii olla perustelut, ennenkuin lääkäri tulee. Ehkä tv-ohjelmassa rokotettavat olivat jollain tapaa liian huonokuntoisia lähteäkseen rokotuspaikalle, vaikka eivät siltä näyttäneet.
Luulisi rouva-Ullan puhelinohjeistuksen olevan ilmaista hyväntekeväisyyttä.Kotihoidon asiakkailla käy lekuri kotona, silloin tällöin. Pulaa on kotihoidon lekureistakin. Kotihoidon asiakkaat eivät sitten muuta kunnallista lekuria saa sitten käyttääkään. Koomisia tilanteita sitten syntyy, kun ei lekuria kotihoidolla ole, muttei terveyskeskukseenkaan saa mennä.
Puhelin”ohjeistus” taas on maksullista virtuaalista palvelua. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kotihoidon asiakkailla käy lekuri kotona, silloin tällöin. Pulaa on kotihoidon lekureistakin. Kotihoidon asiakkaat eivät sitten muuta kunnallista lekuria saa sitten käyttääkään. Koomisia tilanteita sitten syntyy, kun ei lekuria kotihoidolla ole, muttei terveyskeskukseenkaan saa mennä.
Puhelin”ohjeistus” taas on maksullista virtuaalista palvelua.Puhelinohjeistus - auttaako mitään ? Viisaampi ratkaisu, että lääkäri todellakin kävisi asiakkaan kotona.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Puhelinohjeistus - auttaako mitään ? Viisaampi ratkaisu, että lääkäri todellakin kävisi asiakkaan kotona.
Olisihan se järkevämpää kuin että asiakkaan pitäisi lähteä terveyskeskukseen.
- Anonyymi
Ainakin Naantalissa 60-luvulla lääkäri teki kotikäyntejä. Se oli hyvää palvelua. Olisipa nykyäänkin niin järkevää toimintaa.
Terveisin: Puolireuho- Anonyymi
Joissain tilanteissa voisi olla hyvä, jos tuota lääkäri- tai hoitajapalvelua tarvitsisi vaikkapa ihan tilapäisesti ja erityisesti näin pandemia-aikana koronattomille. Taksoitettavissa omaan taulukkoonsa.
Beng - Anonyymi
muistan se oli noin vuonna 1500
maunu tavast kuoli silloin hän asui naantalissa ja eli lähes satavuotiaaksi
ja lääkäri kävi häntä katsomassa kotikäynneillä
- Anonyymi
Miksei lääkäri käy, mikset saat maksutta hammasimplanttia
Mihin kunnan verorahat valuvat
Paljonko kuntasi veroäyriin vaikuttaa maahanmuutto
OHJELMA MENOSSA JUURI NYT 1.3. 2021 MAANANTAI ALKOI KLO 12
https://www.youtube.com/watch?v=TVoSlZnfeXY
juuri nyt Riikka Purra puhuuAsun maalla.
Kun tänne tilaa lanssin, siellä autossa on kaikki tarvittava mukana.
Ensihoitajat ottavat potilaalta verikokeen ja virtsakokeen.
Katsovat verenpainen ja tekevät arvion potilaasta.
Jos potilas kieltäytyy lähtemästä lanssiin häntä ei sitten viedä sairaalaan. .
Hoitajat toimittavat näytteet labraan.
Vastaukset katsoo lääkäri.
Jos aihetta löytyy, esim korkea cerpi, lääkäri soittaa kotiin, omaishoitajalle.
Pyytää viipymättä potilasta tulemaan Kelan kyydillä sairaalaan.
Näin juuri hiljan tapahtui.
Potilaan oli pakko lähteä hoidettavaksi.
Lääkäriä ei siis teoriassa tarvita kotona.
Nyt samainen potilas ei haluaisi tulla kotiin.
Niin voi olla sekaisin iäkkään ja miksei nuoremmankin pää.
- Anonyymi
Meillä se ei käy edes töissä kun ei koskaan aikaa saa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1761219
Anteeksipyynnöstä
Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän132867- 84803
- 51748
Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies
Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?47644Stubb munasi - Suomessa kuuluu liputtaa Suomen lipulla
Presidentinlinnan ja Mäntyniemen salkoihin nostettiin sateenkaariliput lauantaina. Suurin osa kansasta ei varmasti pidä305562Olisitko oikeasti valmis rikkomaan
Perheesi? En haluaisi sitä, mutta ne on teidän välisiä asioita. Voin olla sinulle vain kaverikin… ei paineita. Minä kesk55559Martinan tarve valehdella.
Miksiköhän Martina valehtelee niin paljon,onko hän tietoinen siitä että valheistaan jää useimmiten kiinni? Esimerkkinä t232557- 51539
Tumman vihreä mercedes
Mikä se on tuo kylää ympäri ajava vihreä mercedes, takakontti tärisee kuin hullu ja välillä kylän juoppojakin kuskailee,7510