Kommunistinen "tasa-arvo"

Anonyymi

Kommunismia väitetään tasa-arvoiseksi. No miksi se ei ole?. Koska ihminen on laiska ja mielistelyn ja muun pokkuroinnin kipeä olento ja monet vielä ahneita.

Oikeassa kommunistisessa järjestelmässä vallitsee huutava epätasa-arvo edellämainituista syistä. Siellä eliitti pitää työkansaa tiukassa otteessa ja nauttii itse laiskana työläisten tuottamasta hedelmästä. Näin oli Neuvostoliitossakin

Monet aatteen kannattajat ovat siinä määrin sokaistuneita ja tietämättömiä etteivät ymmärrä tätä. Neuvostokommunismi oli juuri tällainen dystopia jossa eliitti söi työläisten tuottaman hedelmän ja työläisenkin, jos hän ei mukautunut tähän.

Tuollaista sortojärjetelmää te olette tuomassa maaahan järjestykseksi. Kukaan teidän vanhoista Taistolaisjääräopettjistanne ei ole tuota alkuvaiheen kommareille opettanut.

1

144

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ihmisten kesken ei voi olla tasa-arvoa. Aina tulee toinen toistaan parempia. Aina on toinen tavalla tai toisella toista arvokkaampi. Parhaiten tämä tulee ilmi sitten, kun joudutaan taistelemaan luonnon antimista vaikka ww3:n jälkeen. Silloin on pidettävä huolta, että lapset syntyvät terveinä, koska jos teollisuus romahtaa, ei ole varaa ruokkia kuin työkykyisiä, joita luonto pystyy tukemaan.

      Nyt on helppo puhua tasa-arvosta, kun on suhteellinen vakaus saatu aikaan, missä kaikki voidaan ruokkia. Mutta ideologiaa ei voida pakottaa kaikille. Jos joku katsoo, että hän on toista arvokkaampi ja parempi, se saattaa olla tottakin, muttei edellytä sitä, että huonompaa pitäisi syrjiä kiusallaankaan.
      Luonto ei anna armoa, ja jos huonompi aines katsoo olevansa etusijalla ja korkeassa-asemassa, se aiheuttaa kyllä vastakaikua niiltä, jotka näkevät totuuden heitä paremmin. Kaikille ei voida antaa oikeutta lisääntymiseen, eikä mihin hyvänsä työhön.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tykkäsin rakas

      Tuottaa sulle nautintoa❤️🔥olet paras ja nautin itsekkin suunnattomasti
      Suhteet
      39
      2457
    2. Mies mä oon ihan helppo

      Miehelle johon oon ihastunut. Olen harvoin ihastunut, mutta suhun olen. Ei tarvitse kuin pyytää, niin...
      Ikävä
      38
      1343
    3. Hyvää iltaa!

      Mikä on päivän viisaus?
      Ikävä
      84
      1313
    4. Olet onnellinen sinkku

      Näin se on nähtävä.
      Ikävä
      63
      1201
    5. Mies olen aika erakko nykyään

      Vanhentunutkin olen muutamana viime vuonna parikyt vuotta. Kun en ennenkään kelvannut, niin tuskin nytkään kelpaan. Lisä
      Tunteet
      40
      949
    6. Lavroville taitaa olla jo ikkuna raollaan?

      Lavrovin syytä välttää korkeita paikkoja ja ikkunoiden läheisyyttä.Ettei vain keikahda ikkunasta pihalle.
      Maailman menoa
      123
      832
    7. Haittaako jos

      kaivattusi käy tosi usein pissalla ja/tai kakalla?
      Ikävä
      31
      761
    8. Ylen johdon hulppeat bonukset alkavat taas

      Suora kopio Iltalehdestä: "Asiasta kertoo Iltalehdelle Ylen hallituksen puheenjohtaja Matti Apunen. Mitä tulospalkkioi
      Yle
      23
      616
    9. Skenaario

      Elämä ja kuolema ovat merkillisin nyytti olevaisuutta. Mutta kun kumpaakaan ei ole, syntyy lapsuksia, joita korjaamaan
      Sinkut
      58
      596
    10. Kuinka moni palstalaisista on näin hyvässä kondiksessa

      76-vuotias rokkari Rick Springfield esittelee elämäntyyliään : https://www.youtube.com/watch?v=GbxHuNy6d68
      70 plus
      20
      529
    Aihe