Fritsin tehtaat turuus alkavat käydä kalliiksi. Toivottavasti Matti Vanhanen jaksaa kantaa tuonkin velkataakan sinun piikkiin, jättiväthän amerikkalaiset "ystävänsä" nuokin velat maksamatta. Maailman suurin kansantalous kun on, herrrliinin sanomia siteeratakseni . T. haans
Finnveran tappiot 1,1 Miljardia. Amerikkalaiset eivät maksa velkojaan.
4
<50
Vastaukset
- Anonyymi
Jos katsoit eilisen A-studio, joka uusintana juuri nyt ja keskustelua koronasta työmailla (rakennusliiton "demari" ja kokoomuksen ek-peluri), niin veitikat - erityisesti "demari" kieli keskellä suuta - jutustelevat UUDESTA TYÖMAAKÄYTÄNNÖSTÄ suomessa. Myös kokkari vähättelee tapahtumia, mutta se mitä porrrvari vähättelee, on tänään Valta-Virtaa !!!
Tässä uudessa työmaakäytännössä Tekijät tulevat Ulkomailta ja voitot on tarkoitus korjata liiviin suomalaisilta, vaikka suomalaisia on pilvin pimein työttömyyskortistoissa. Keskustelussa "demari" nyökkii: "tulee halvalla porukaa, ei mitään väliä miten asuvat eikä makseta palkkaa"" -toimittaja keskeyttää välittömästi: ei mennä tälläkertaa siihen... jne jne. eli lopputulema jutustelusta:
-- porrrvari värvää halpamatuja työpaikoilleen suomipojan sijaan toimialasta riippumatta. Rakennustyömaat ja telakat on vain yksi osa tätä puljausta.
-- suomipojan paikka on Kortistossa tai toimeentulotuella, myös asumistuilla
-- Lopputuotteet on tarkoitus myydä Huippu-Kalliilla suomipojalle (mm. asunnot)
-- Virus työmailla on toissijaista, mutta se pakotti paljastamaan kortit avoimesti.
Ja HAANS kertoi teille, ettei se jäänyt siihen, MILJARDI-velat odottavat teitä, kun osa bisneksistä - erityisesti amerikkalaisten kanssa - kusee totaalisesti.
Muista, että Finveran takaukset ovat KYMMENIEN miljardien luokkaa.....
tästä on hauska jatkaa... sillä ....
Jos NE eivät maksa, sinä ja muut sopulit joudutte maksumiehiksi, lopulta takausvastuissa !! Jopa Asuntokeinottelussakin, jossa olette jo valmiiksi suossa ja jättiveloissa !
-- - Anonyymi
Rahan-Pesua parhaimmillaan. Tätä juuri se on kun keskuspankit syytävät silmittömästi rahaa, niin on viekkaat kusettajat välistä vetämässä, saavat näin rahan pestyä ja arvatkaapa, kenelle jää aina ne tappiot vastattaviksi....
Tälle juotoilulle perustuu koko EU:n olemassaolo ja nyt siis kaavailevat "yhteisvastuullisia" velkoja, jotta PUHALLUSTA saataisiin suurennettua. Arvaappa, kenen piikkiin taas.... - Anonyymi
Työvoimapula
- Anonyymi
Myös Britit ovat huomanneet, että suomi-poika on anglojen suuntaan erittäin avokätinen, kyykyssä kun ovat ja sopulit maksaa:
https://www.ostologistiikka.fi/kategoriat/talous/britti-yhtio-johnson-mattheyn-akkumateriaalitehdas-vaasaan
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Säästäminen on typerää, muistakaa äänestää demareita
Säästäminen on typerää, koska aiheuttaa vain talouden taantumista ja lopulta tappaa potilaan. Demareiden tapa on satsat996806Olli Rehn: Eläkkeistä pitää leikata. Nyt tuli Lindtmanille kauhun paikka
jos johtaa seuraavaa hallitusta. Purra: eläkkeisiin ei kosketa. Eikä tällä hallituskaudella varmasti kosketa, mutta seur4096540SDP:n budjetin peruskivi: "Rahaa nimittäin on!"
Demarien talouspolitiikan ydin on usein tiivistetty klassiseen meemiin: rahaa on, kunhan se on jonkun muun rahaa. Vuoden1614841Poliisien suosikkipuolueet ylivoimaisesti: Kokoomus ja persut
samoin on armeijan henkilöstön kanssa. Sen sijaan sekä vihreät, vasliitto ja SDP ovat hyljeksittyjä puolueita poliisien943764Sdp, Vihreät ja vasemmistoliitto muuttumassa naisten puolueiksi?
Sdp 64 % naisia, vihreät 70 % naisia ja vasemmistoliitto 60 % naisia. Ilmankos ne puolueet ajaa autoilevien kantasuomal963701Kun täällä kysytään aina vaan naisilta
Niin nyt kysytään miehiltä. Mies, voisitko ottaa kumppaniksesi naisen joka nostaa enemmän penkistä kuin sinä? Tienaa en663582Hatunnosto! Mari Hynynen (os. Perankoski) ja Jouni Hynynen auttavat vähäosaisia upealla tavalla!
Hatunnosto! Mari ja Jouni Hynynen ovat Vailla vakinaista asuntoa ry:n uudet kummit. Hynysiä motivoi halu lisätä ymmärr103412Tiesitkö? Tämä suomalainen keksi Elämäni biisi -sarjan - Viinin lipittely mainittu!
Tiesitkö? Elämäni biisi on suomalainen formaatti ja sen takana on Petja Peltomaa. Hänen kynästä ovat lähtöisin myös mm.03130Epäonnistunut "Tuppurais-operaatio" kaatoi Purran hallituksen
Persut yrittivät viimemetreillä häivyttää omaa täydellistä epäonnistumistaan syyttämällä opposition edustajaa nimettömil61959Ostaisitko sinä rempattavan asunnon Italiasta tai jostain muualta ulkomailta, mistä?
Ella Kanninen on tehnyt Italiassa asuntokaupat. Hän kertoo Instagramissa kierrelleensä viime kesänä Toscanassa katselema161539