Milloin ennätyksellinen tappioputki katkeaa?

Anonyymi

Sitä on vaikea sanoa, milloin joukkueen aiheuttamien tyhmyyksien määrä on saatu kasattua loppuun. Jokaisessa ottelussa on tullut tajuttoman paljon virheitä, joilla ruokitaan vastustajan maalimäärää. No joukkue on hyvinkin nuori ja vahinkojakin sattuu, mutta jotain pitäisi oppia niistä. Siis niin, että ei samaa virhettä toisteta pelistä toiseen. Joukkue oli numerollisesti TPSää vastaan alakynnessä, mutta onnistui kuitenkin tasoittamaan Rooban ansiosta pelin 3 - 3 lukemiin. Tästä seurasi jatkoaika ja kuika ollakaan, tällä kerralla juuri Rooba hölmöili itselleen ratkaisevan jäähyn. Sen aikana vastustaja teki voittomaalin ylivoimalla. Näinhän se peli menee ilman pisteitä tai niin kuin nyt saatiin onneksi 1 piste. Sillä ei jumbopaikalta kavuta edes toiseksi viimeiseksi, saati säälipleijareihin. Vielä on pelejä jäljellä, mutta alkaa pian jo käytännössäkin olla niin iso hajurako seuraaviin, että nousua ei enää tällä kaudella ole odotettavissa. Mutta eihän siinä mitään, joukkue palaa tyylillään ja saa aina ainakin 60 minuuttia täyteen peliaikaa! Se on tämän hetken suurin saavutus, mihin joukkue yltää. Ehkä iso osa pelaajista on tähänkin jo tyytyväisiä. Valmennus ei ole kuin hätävara nyt loppukauden, kun talous ei anna enempään myöten. Joten ei voi mitään muuta kuin taaplata ottelu ottelun perään, onneksi edes joskus saadaan se tasapelipiste varsinaiselta peliajalta. No harmi, että sekin on tuiki harvinaista.
Tappioputki jatkunee koko kevään ja näin varmaan JYP saa liigan ennätyksen nimiinsä. Eihän tuolla pelillä muuta voi odottaa. Onneksi molareita ei voi syyttää. He ovat pelaajista melkein ainoita, jotka pyrkivät pitämään pelit edes sidettävinä. JYP on tällä hetkellä vähän samaa luokkaa kuin eilen nähty Kyproksen naisjalkapallojoukkue EM-karsintasarjassa. Pelataan muiden mukana, mutta pelejä ei voiteta omien tyhmyyksien takia. Joukkueella olisi kyllä potentiaalia parempaan, mutta sitä ei saada joukkueesta irti. Vähän sääli katsojia ajatellen. Olisi paljon mukavampaa kannustaa voitavaa joukkuetta. Mutta muistellaan nyt sitten vain vanhoja, mestaruuksia. mitalisijoituksia, EH-turnausvoittoa jne. Onhan siinä historiaa, joka kyllä kestää vertailun moneen seuraan nähden. Ja onhan JYPissä usein pelin nopein luistelija, kovinta laukausta esittävä pelaaja, eniten aloitusvoittoja napsiva pelaaja, pitäisi vielä löytää jostain maaliin johtavien syöttöjen antajia, niin peli olisi reilassa.

0

67

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Jos SDP ei voita reilusti, persut kumoavat demokratian Suomesta

        Näin tekisi ainakin Rydman seuratessaan idolinsa Trumpin mallia https://www.is.fi/politiikka/art-2000012187244.html
        Maailman menoa
        598
        1495
      2. Anteeksi arkuuteni

        Olen säälittävä, mitä tulee sinun kohtaamiseen. Tunnen vaan itseni todella epävarmaksi sun kanssa. Jos minun olisi pitän
        Ikävä
        44
        827
      3. Perussuomalaisten kannatus nousi rytinällä Ylen tänään julkaisemassa tuoreimmassa gallup-kyselyssä.

        https://yle.fi/a/74-20239449 Perussuomalaisilla hurja- ja ylivoimaisesti suurin nousu tässä uudessa Ylen gallupissa. Kyl
        Maailman menoa
        473
        703
      4. Kuka melkein täysi-ikäinen hukkui?

        Poliisin mukaan nuori oli lähes täysi-ikäinen. Ennen iltakuutta tulleen ilmoituksen mukaan ihminen oli joutunut mahdoll
        Iisalmi
        10
        619
      5. Mikä on ollut

        Söpöintä välillämme?
        Ikävä
        38
        570
      6. kenen näköinen

        kaivattusi on ?
        Ikävä
        42
        566
      7. Tykkäätköhän vielä minusta?

        Yhtä paljon, kuin minä sinusta? Haaveissa ollaan kahdestaan, rauhassa ja lähennytään fyysisesti ja tutustutaan syvemmin
        Ikävä
        29
        528
      8. Olet ihana

        Muru, sä oot ihana. Tunsitko sen sähkön meidän välillä kun oltiin ihan låhekkäin? 👩‍❤️‍👩❤️😼😘
        Ikävä
        37
        500
      9. Hyvännäköinen pakkaus

        Olet hyvännäköinen pakkaus nainen.
        Ikävä
        29
        478
      10. Vihervasemmistofeministinaisasianaiset

        Tulevat tänne palstalle haukkumaan miehiä ja naljailemaan miehelle, kehuvat olevansa heitä parempia. Itse asuvat MIEHE
        Sinkut
        154
        461
      Aihe