Näin korona aikana tarttuuko sukupuoli elimestä korona, jos otan tuntemattomalta suihiin, vaikka suihinotetulla on kasvomaski?
Tuntemattoman suikkaus?
14
201
Vastaukset
- Anonyymi
Buuaahaa jessus mikä idiootti totta hitossa tarttuu vaikka vedät kortsun päähäs
Hmmm
- Anonyymi
No öööö
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
No öööö
Mene saunan taka ja lopeta ittes öhöö niih niih
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Mene saunan taka ja lopeta ittes öhöö niih niih
Mikset mene jo
- Anonyymi
Voi hyvänen aika. Hyvä se on tuntemattomana vastata tyhmästi ja ilkeästi. Ei kaikki tiedä asioista. Siksi tämä on keskustelu palsta.
- Anonyymi
Ei tartu, jos et nuole persereikää.
- Anonyymi
En, mutta tiedän miten korona leviää. Siitä elimestä ja siemennesteestä, voi kyllä tarttua muita tauteja.
- Anonyymi
Onhan jossain vaiheessa tuntematon :)
- Anonyymi
että mitä?
- Anonyymi
ei kai nuha ja kurkku kipu tartu mulkusta.
- Anonyymi
Voi vittu mitä porukkaa täällä on!!!!!! Anonyyminä kirjoitellaan aivan skeidaa. eikö ylläpito puutu asiaa. Asiallisesti kun toinen kysyy
- Anonyymi
Teoriassa kyllä.
Jos virus on siirtynyt esimerkiksi käsistä kulliin, ja otat sitten sen suuhusi niin tarttuuhan se. Virusta on löydetty jätevesistä, niin kai se voi kulliinkin sitten tulla. Tiedä sitten onko ne kuolleet suolistossa.
Mutta kuitenkin jos toinen on terve, on mahdollisuus melko pieni saada virus. - Anonyymi
Virustartuntariski on olemassa, mutta voi olla, että immuunijäjrestelmäsi on tarpeeksi vahva torjumaan tartunnan (eli kuulut siihen 70% henkilöistä, joilla on erittäin lievät oireet jos oireita yleensä lainkaan, ja immuunijärjestelmäsi tuhoaa viruksen noin kuukauden sisällä. Tai sitten vain olet liian terve saadaksesi tartuntaa)
Tavallisimmat korona virukset (ja kyllä, niitä koronaviruksia on useita eri kantoja) aiheuttavat hengityselin tulehduksia kuten flunssaa, nuhaa ja kurkkutulehdusta. (https://en.wikipedia.org/wiki/Coronaviridae tuossa vähän yleistietoa, jos vain jaksat, niin löydät kyllää googlen avulla tarkempaakin tietoa)
COVID-19 kuuluu taas SARS-CCO viruksiin, jotka ovat vastustuskykyisempiä lääkkeille (jotka muuten eivät paranna tai hoida itse tautia noiden yleisempienkään kohdalla), eli COVID-19 tartunnan saanut saa vain flunssan, jonka oireet on vain kestettävä, tauti paranee itsestään kyllä kuukauden kuluessa.
Ketjusta on poistettu 13 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 123169
- 181801
Muistatko vielä viime kesän "sutinat"?
Kohtalo vai mikä lie järjesti, että törmäiltii jatkuvasti toisiimme. Ihan uskomatonta, koska eihän me mitään ikinä sovit191632En tullut, koska käytit päätäsi.
Ja koska ihmiset pilaavat sillä mahdollisuudet, kaikki mikä toimii vaatii oman lähestymistapani. Kun levittää punaisia m321545- 731543
- 231511
- 281350
Miten lasketaan?
Ompa ollut valtava ihmismassa taas Folkkaajia liikenteessä. Miten noin 2200 lipunostaneesta muodostuu 11000 kävijää?.91334Hyvää Huomenta Rakas Neiti
Hyvää Huomenta Nainen🤗 Kaikkea hyvää toivon sinun päivääsi😘 Näin toivoo mies111274Kulta, sovitetaanko joku ilta avainta lukkoon?
Musta tuntuu että me ollaan pari. Olisi ihana saada asialle sinetöinti viemällä suhde päätyyn asti. ❤️ Rakastan sua ikui341252