Keskustelu on vain täysi-ikäisille

Tämän keskustelualueen sisältö ei sovi alaikäisille. Jatka vain, jos olet täyttänyt 18 vuotta.

Tuntemattoman suikkaus?

Näin korona aikana tarttuuko sukupuoli elimestä korona, jos otan tuntemattomalta suihiin, vaikka suihinotetulla on kasvomaski?
14279
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 14

Vanhimmat

Buuaahaa jessus mikä idiootti totta hitossa tarttuu vaikka vedät kortsun päähäs

Äänestä

Hmmm

Äänestä
  • No öööö

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    No öööö

    Mene saunan taka ja lopeta ittes öhöö niih niih

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Mene saunan taka ja lopeta ittes öhöö niih niih

    Mikset mene jo

    Äänestä

Voi hyvänen aika. Hyvä se on tuntemattomana vastata tyhmästi ja ilkeästi. Ei kaikki tiedä asioista. Siksi tämä on keskustelu palsta.

Äänestä

Ei tartu, jos et nuole persereikää.

Äänestä
  • En, mutta tiedän miten korona leviää. Siitä elimestä ja siemennesteestä, voi kyllä tarttua muita tauteja.

    Äänestä

  • Onhan jossain vaiheessa tuntematon :)

    Äänestä

  • että mitä?

    Äänestä

ei kai nuha ja kurkku kipu tartu mulkusta.

Äänestä

Voi vittu mitä porukkaa täällä on!!!!!! Anonyyminä kirjoitellaan aivan skeidaa. eikö ylläpito puutu asiaa. Asiallisesti kun toinen kysyy

Äänestä

Teoriassa kyllä.
Jos virus on siirtynyt esimerkiksi käsistä kulliin, ja otat sitten sen suuhusi niin tarttuuhan se. Virusta on löydetty jätevesistä, niin kai se voi kulliinkin sitten tulla. Tiedä sitten onko ne kuolleet suolistossa.
Mutta kuitenkin jos toinen on terve, on mahdollisuus melko pieni saada virus.

Äänestä

Virustartuntariski+on+olemassa,+mutta+voi+olla,+että+immuunijäjrestelmäsi+on+tarpeeksi+vahva+torjumaan+tartunnan+(eli+kuulut+siihen+70%+henkilöistä,+joilla+on+erittäin+lievät+oireet+jos+oireita+yleensä+lainkaan,+ja+immuunijärjestelmäsi+tuhoaa+viruksen+noin+kuukauden+sisällä.+Tai+sitten+vain+olet+liian+terve+saadaksesi+tartuntaa)Tavallisimmat+korona+virukset+(ja+kyllä,+niitä+koronaviruksia+on+useita+eri+kantoja)+aiheuttavat+hengityselin+tulehduksia+kuten+flunssaa,+nuhaa+ja+kurkkutulehdusta.+(https://en.wikipedia.org/wiki/Coronaviridae+tuossa+vähän+yleistietoa,+jos+vain+jaksat,+niin+löydät+kyllää+googlen+avulla+tarkempaakin+tietoa)COVID-19+kuuluu+taas+SARS-CCO+viruksiin,+jotka+ovat+vastustuskykyisempiä+lääkkeille+(jotka+muuten+eivät+paranna+tai+hoida+itse+tautia+noiden+yleisempienkään+kohdalla),+eli+COVID-19+tartunnan+saanut+saa+vain+flunssan,+jonka+oireet+on+vain+kestettävä,+tauti+paranee+itsestään+kyllä+kuukauden+kuluessa.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 13 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Näin korona aikana tarttuuko sukupuoli elimestä korona, jos otan tuntemattomalta suihiin, vaikka suihinotetulla on kasvomaski?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu