Mintzun talli!!

Anonyymi

Pakko kommentoida, että ihan järkyttävä talli. Olen käynyt sielä, joten ei tarvitse tulla valittaa siitä, että en tietäisi paikasta mitään. Menin serkkuni kanssa vaellukselle Mintzun issikkatallille, koska se oli saanut paljon hyvää palautetta, mutta ei oltu nähty niitä huonompia palautteita.. Herranjestas! Ensinnäkin, ennen kun oltiin päästy tallin pihaan, tallin viereiseen ojaan oli heitetty hevosen lantaa. Päästiin pihaan, ja ajettiin varmaan viiden lantakasan yli.. eli lantoja ei siivota sielä, ei sitten yhtään. Heti nähtiin, kuinka epä siisti ja epä hygieninen talli oli. En tarkota todellakaan, että tallin täytyisi olla hieno, mutta perus siisteys pitää olla, mitä sielä ei ollut. Hevosien terveydestä ei selvästi pidetä yhtään huolta, toimivat vaan sielä ”orjina”, joka on todella huolestuttavaa. Yksi hevonen purasi serkkuani. Issikoitten luonne on yleensä todella kiltti. Mintzun tallin hevosilla ei selkeästi ollut kaikki ok, kun suurin osa hevosista vaikuttivat todella vihaisilta. Vaelluksen piti alkaa klo 14, mutta alkoi 14.40. Vaelluksen piti kestää 2 tuntia, mutta kesti noin 1h 40min. Ratsuni niska/harja roikkui ihan sivulla, oli lössähtänyt, entiedä mikä sillä oli. Maastoreitit oli tympeyttäviä, mentiin samaa lenkkiä vain melkeestään. Jos näin suoraan saa sanoa, en keksi yhtäkään hyvää puolta tallista. Kyllä sitä osaa arvostaa hyvää tallia, kun käy tämmösellä tallilla ratsastamassa, huhhuh.

1

454

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Saattaa olla, että parempi kuin et mene ikinä enää mihinkään tallille ja pysyt kaukana hevosista, niin ei tule mielipahaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Medvedev: Suomi tuhoutuu ydinsodassa ensimmäisenä

      Venäjän ydinaseilla on lyhyin matka Suomeen, joten ydinsodassa Suomi tuhoutuu heti sodan alkuminuuteilla, muilla mailla
      Maailman menoa
      557
      1848
    2. Hotellille löytyi ostaja....

      Tämän päivän Kainuun Sanomissa oli uutinen, että pesänhoitajan mukaan Hotelli Kainuu myydään ensiviikolla. Hieno homma,
      Kuhmo
      18
      907
    3. Sinä. Just sinä.

      Palataan ajassa taaksepäin vuosi tai kaksi. Mitä tekisit toisin jos voisit?
      Ikävä
      84
      883
    4. Onko se loukkaavaa

      Kun joka kerta tuijotan sun peppua. En mahda sille mitään, että se vangitsee katseeni. Pohdin vain että ei minusta ole k
      Ikävä
      101
      806
    5. Onko kaivattusi seinäruusu?

      Kun hän saapuu paikalle, huomaako kukaan, vai kääntyvätkö päät? Onko se hyvä vai huono juttu? Oletko sinä huomattu vai
      Ikävä
      50
      729
    6. Saana airola ja. muusikko spekulaatiota

      Saara airolan kirja muusikko mies. Oisko redrama tai lauri tähkä? Saana oli 13 v vuonna 2014 Tekoäly sanoo : tähkä Julki
      Yhteiskunta
      2
      727
    7. Tiedätkö kaivattusi musiikkimaun?

      Minkälaisesta musiikista hän pitää?
      Ikävä
      63
      715
    8. Miten kuvaisit tunteitasi

      tällä hetkellä?
      Ikävä
      68
      695
    9. Jos saisit palata takaisin johonkin vuoteen

      Mikä vuosi se olisi? Ja mitä siinä hetkessä tapahtuisi?
      Ikävä
      74
      648
    10. Moi, olen Lampunhenki

      Kerro toivomuksesi🏺
      Ikävä
      65
      543
    Aihe