Halutaanko Keravasta betonikylä korkeine rumine tornitaloineen!

Anonyymi

Hyvä mielipidekirjoitus Keski-Uusimaan viikko lehdessä "Tornitaloja vai lisää väljyyttä". Samaa olen minäkin miettinyt jo pitkään seuratessani kuinka ennen niin viihtyisästä Keravan kaupungista muokataan rumaa betonikylää korkeine rumine tornitaloineen. Muutin aikoinaan Keravalle, koska koin tämän pikkukaupungin keskustan viihtyisäksi avarine katunäkymineen ja mataline nostalgisine rakennuksineen. Keskusta oli tunnelmallinen ja kaduilla elämää. Onhan se tutkittu juttukin, kuinka asuinmiljöö vaikuttaa ihmisten mielialaan, viihtyisyyteen ja epäsuorasti myös terveyteen.
Mitä ihmettä nyt on tekeillä? Aiotaanko Keravastakin tehdä kolkko betonikyläsumppu, jossa asukkailla ei ole tilaa hengittää eikä lepuuttaa jalkojaan. Hyvä entinen kaupunkikuva romutetaan systemaattisesti, eikä asukkaiden mielipidettä kysytä. Vai onko asia niin, että ainoastaan asuntosijoittajien mielipiteillä on väliä ja muista viis! Eikö demokraattisessa maassa voitaisi järjestää äänestys! Uskon, että en ole likimainkaan ainoa joka on taas mielensä pahoittanut bisnesmaailman jyrän alla. Onneksi on sentään kuntavaalit tulossa.

4

257

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ei ikinä mitään pimentäviä taivaan peittäviä tornitaloja , kun kts. esim .tikkurilan isoakompleksia niin tukki junankäyttäjien ennen avaran ja nopean väylän junaan ja on hirmu tukkoinen , ei todellakaan vetoa käymään vaan välttämään viimeiseen asti . Matalat talot ovat miellyttävämpiä kaikinpuolin ja avarampi rakentaminen muutenkin , tilaahan meillä on ettei tarvita mitään tukkoista sumppua keskelle kylää.

    • Anonyymi

      Kerava laitetaan massiivisilla ja tiivisti rakennetuilla korkeilla kerrostaloilla täysin pilalle. Tämä pitäjä ghettoutuu entisestään ja viimeinenkin viihtyvyys katoaa. Jo nyt on rakennettu aivan liian tiheästi ja loppua ei näköpiirissä. Tästä ei tarvitse tulla mitään Manhanttanin kaltaista sumppua. Haluamme väljyyttä ja tilaa!

    • Kerava on pinta-alaltaan niin pieni, että täytyy rakentaa korkeita taloja, jos halutaan kuntaan lisää asuntoja ja asukkaita. Seurauksena että kuntaan muuttaa pientuloisia, maahan muuttaneita ja yhteiskunnan tukia nauttivia. Kannattaisi Keski-Uudenmaan kunnat yhdistyä, niin kuin ovat olleet, mutta Tuusula ei ehkä enää Keravaa huolisi. Mukaan voitaisiin ottaa myös Sipoo, jos Kerava Sipoolle kelpaisi. Sipoon strategia on rakentaa väljästi, ja näin kutsua kuntaan hyviä veronmaksajia. Nytkin kuntaan rakennetaan uusia rivi- ja pientaloalueita. Tosin Sipoo antaa myös pientuloisilla mahdollisuutta asua kunnassa rakentamalla Nikkilään korkeita kerrostaloja ja vuokra-asuntoja.

    • Anonyymi

      Tuleva asuntomessualue keravan kartanon aivan viereisille tonteille uudenmaan herkkua vastapäätä mietityttää, rakennetaan vieriviereen taloja, rakennuspaikka on kuulemma haastava, hollannista asti pitää rahdata arkkitehdit suunnittelemaan joen varteen rakentamista.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka ei suostu laskemaan bensan hintaa

      Sanna laski esimerkiksi sähkön arvonlisäveron 10 prosenttiin, jonka Riiikka anosti 25,5 prosenttiin. Sannan aikaan bens
      Maailman menoa
      123
      3543
    2. EK: Suomi tarvitsee vuosittain 45 000 maahanmuuttajaa

      Senpä takia Riikkakin laulaa sen lauluja kenen leipää syö. Viime vuonnahan Suomeen muutti 50 tuhatta ulkomaalaista. htt
      Maailman menoa
      222
      2541
    3. Kesäaika on normaaliaika...

      ...siten illalla on valoisaa tunnin pitempään, on sitten kesä tai talvi. Voi nauttia päivän jatkumisesta. Kuka nyt aamul
      Maailman menoa
      214
      1975
    4. Uusin tutkimus: Suomi on maailman toiseksi vähin rasistinen maa

      taakse jää mm. Ruotsi(7) ja Norja(8). Martin Paasi(kok.): Kumoaa vasemmiston väitteet. Kansainvälinen vertailu osoitta
      Maailman menoa
      49
      1812
    5. Ähtärin päättäjät

      Nyt tulee kutsu leivättömän pöydän äärelle. Syytteet nostetaan. https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/cef83309-0a1b-4fcd-9b
      Ähtäri
      52
      1187
    6. Tulen hulluksi hänestä

      Hän on vanha ja varattu. Mutta olen ihan hulluna häneen. Haluan hänet omakseni. Haluan olla hänen kanssaan ajasta ikuisu
      Ikävä
      67
      1007
    7. Ketkä 8 Ähtärin luottamushenkilöä saivat syytteen virka_aseman väärinkäyttämisestä?

      Nyt näiden valtuutettujen nimet esiin, kiitos! Nämä henkilöt pitää yksinkertaisesti laittaa syrjään Ähtärin kaupunginva
      Ähtäri
      19
      915
    8. Miltä tuntuu kun

      On asioita joita ei rahalla voi ostaa?
      Ikävä
      109
      889
    9. Koulussa puukotus

      Tapuli kaupungissa, ollaanhan me maailman onnellisin kansa. Voi puhäjysäys.. millä mittarilla onnellisuus on mitattu,, p
      Helsinki
      26
      821
    10. Ensimmäinen kuukausi palkatatta

      Siis ei jumankauta näitä kokoomuksen ehdoituksia. Nytkin joku Otto Meri ehdoittaa, että ensimmäinen kuukausi pitäisi ty
      Kansallinen Kokoomus
      72
      782
    Aihe