Hallitus sulki Suomen taistelussa koronaa vastaan. Sulku koskee joitain elinkeinoja, sekä harrastuksia, mutta ei ostoshelvettejä yms., joissa ihmiset saavat parveilla entiseen tapaan ja työpaikoillakin, ja vaikka ilman maskia, jos ei hotsita sitä käyttää. Jos vaikka tuntuu nololta, tai jotain. Myös koulut ja päiväkodit on auki.
Elämä jatkuu siis muutamaa poikkeusta luukunottamatta normaalina, vaikka on hyvin tiedossa, että entistä ilkeämpi virusvariantti leviää. Miksi hallitus ei uskalla, eikä osaa? Ja tuttuun tapaan opposition näkemykset ja kehotukset kaikuvat kuuroille korville. Kyllähän tämä hallituksen sarjatoilailu alkaa v....maan vähitellen.
Elämä jatkuu siis muutamaa poikkeusta luukunottamatta normaalina, vaikka on hyvin tiedossa, että entistä ilkeämpi virusvariantti leviää. Miksi hallitus ei uskalla, eikä osaa? Ja tuttuun tapaan opposition näkemykset ja kehotukset kaikuvat kuuroille korville. Kyllähän tämä hallituksen sarjatoilailu alkaa v....maan vähitellen.
Vastaukset 23
Vanhimmat
https://demokraatti.fi/fimea-koronarokotteista-670-haittavaikutusilmoitusta-vakavia-209/
Lääkealan turvallisuus- ja kehittämiskeskus Fimea on saanut yhteensä 670 haittavaikutusilmoitusta koronavirusrokotteista. Näistä vakaviksi on luokiteltu 209.
Fimeassa on tähän mennessä käsitelty 27 koronarokotuksiin liittyvää haittavaikutusilmoitusta, joissa kerrotaan potilaan menehtyneen.
Tuo "vakava haittavaikutus" on hölmö ilmoitus - kun se on rokotetun OMA ilmoitus, sitä ei muuteta, voi olla pelkästään lievä kuume reaktio.
Tuo "sulku" on aivan käsittämätön vieläKIN,kun vuoden vallinnut epidemia.
Lennolla voi (monilla yhtiöillä) edelleen tulla Suomeen, vasta täälä testataan.
Ihminenhän on altistanut kaikki lennolla olleet, jos hänellä on korona
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/9641a150-3072-474d-842b-e49c8842ee4e
Valtaosa EU-maihin toimitetuista Astra Zenecan koronarokotteista edelleen käyttämättä
Monissa EU-maissa ihmiset ovat haluttomia ottamaan Astra Zenecan rokotetta.
Neljä viidesosaa Astra Zenecan EU:hun lähettämästä rokoteannoksesta on edelleen käyttämättä, The Guardian kertoo. Saksan liittokansleri Angela Merkelin mukaan kyse on ”hyväksymisongelmasta” EU:n kansalaisten keskuudessa.
Angela Merkelin mukaan ongelma liittyy rokotteen saamaan huonoon julkisuuteen ja ihmisten haluttomuuteen ottaa sitä.
Expressenin mukaan osassa Ruotsia on keskeytetty Astra Zenecan rokotteen antaminen allergisten reaktioiden vuoksi.
Sveitsin lääkintäviranomaiset hylkäsivät Astra-Zeneca rokotteen
https://www.ft.com/content/a6a6d64c-a337-4af4-9525-d194571c7887
Swiss medical regulator rejects Oxford/AstraZeneca Covid vaccine
Minkä ihmeen takia tälle palstalle pommitetaan koko ajan avauksia jotka ei tänne kuulu? Tämä on persupalsta ei menkka tms.
Koska näistä halutaan keskustella,ei sinun höpinäsi ketään kiinnosta.
Ja kuten aina ennenkin se sinun keskustelusi tarkoittaa sinun monologejasi.
Meinaako nettipeikolla olla ideat hukassa mistä puhuisit itsesi kanssa? Vaihteeksi linkität jokaisen lukemasi lehtijutun keskustellen niistä sivupersooniesi kanssa koska sanojasi lainaten höpinäsi ei ketään kiinnosta minkä sinä toki tiedätkin.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/ruotsissa-keskeytetaan-rokotukset-astra-zenecan-valmisteella-syyna-vakavat-allergiset-reaktiot/8074740
Ruotsissa Länsi-Götanmaan alueella keskeytetään rokottaminen Astra Zenecan koronarokotteella, kertoo Expressen. Syynä on vakavat allergiset reaktiot, joita on tavattu muutaman rokotuksen yhteydessä. Päätös on tehty yhdessä terveys- ja lääkintäviranomaisten kanssa.
https://www.lifesitenews.com/news/contrary-to-media-reports-covid-19-vaccines-have-caused-paralyzing-facial-condition
Contrary to media reports, COVID-19 vaccines have caused paralyzing facial condition
A research study indicates that the chance of developing Bell's palsy is 3.5 to seven times higher among the vaccinated than the general population.
Sairaalat täyttyy rokotetetuista.
Persusika haluaa painia.
Meillä on surkein hallitus ikinä. Pelkkää feminismiantirasismiblmsitäjatätä populismia. Mitä hallitus on saanu aikaan? Ei mitään muuta kuin pilaa maan.
Eilisessä tiedotustilaisuudessakin Sanna Marin höpötti jatkuvasti feminismistä.
Ja Ohisalo lisäsi siihen, että black lives matter.
Ihan kauheaa.
Joko hiippalakkia ja valkoista lakanaa harkitset vai?
Äkkiä pitää lähettää afrikkaan rahaa 10 mrd, sillä tästä selvitään.
korona on huijausta, ei se ole muuta kuin flunssa
Koronan vaarallisuus väite perustuu vääristeltyyn tilastodataan jossa muiden syiden aiheuttamat vanhusten kuolemat tilastoidaan koronanaiheuttamiksi
Koronavirukset ovat yleisiä flunssaa aiheuttavia viruksia mutta ne ovat harmittomia flunssia, ne eivät aiheuta kuolema. Se että jollakulla on virus esim herpes ja papilloomaviruks, ei tarkoita että hän kuolee siihen tai että kuolemalla on mitään tekemistä sen viruksen kanssa
On eri asia kuolla koronan takia, kuin kuolla koronan kanssa.
HYvä että jotain yritetään.
Tosiasia on ,että ennenkuin rokotetta on koko maailmassa niin viruksesta ei päästä eroon.
Kun rajat aukeaa, arvaan että 20000 suomalaista reissaa sinne tänne. Ja tuovat koronaa jos sitä ei ole muualtakin saatu nujerretuksi..
Joillekin näyttää olevan aivan ylivoimaista pysyä joko rajan sisä- tai ulkopuolella vaikka kuinka järjen pitäisi sanoa, että nyt ei ole aika reissata. Siksipä nuo muunnoksetkin ovat rantautuneet Suomeen. Nyt sitä sitten kuskataan urakalla Lappiin. Miksi muuten niin harvaanasutulla seudulla olisi niin korkea tarttuvuusluku? Suomesta löytyy kyllä muutama maakunta, jotka ovat saaneet pidettyä epidemian aisoissa koko sen ajan, mitä korona on ollut riesanamme.
Ja aloittaja eikun luettelemmaan keinot jotka hallituksen pitää tehdä. Aika alkaa nyt (27.2.2021 17.33)
Niin, ne keinot. Vai etkö olekaan niin rikkiviisas kuin aloitus antoi ymmärtää.
Tämä tauti on helposti voitettavissa. Kun jokainen ihminen muuttaa käytöstapoja. Lopettaa kaikki turhat kulkemiset.
Käy työssä ja ruokaa kaupasta. Pysyy muuten kotona. Ei käy kylässä, ei ota vastaan vieraita.
Pesee käsiä käyttää maskia.
Kaikki muu pitää lopettaa ja heti.
Minä en ole käynyt kylääs vuoteen. Eikä meillä ole käynyt kun nuohooja kun se on pakko käyttää keran vuodessa.
Tässä pitää ajatus muuttaa että minä,minä,minä ei ole muotia.
Ajatellaan vain muita ihmsiä että eivät sairastu, ja toimitaan sen mukaan.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/saksa-rokottaa-jo-opettajia-ruotsin-iakkaista-80-prosenttia-rokotettu-nain-koronarokotukset-etevat-euroopassa/8077802
– AstraZenecan rokote ei ole mennyt kaupaksi ja valmistajan rokoteannoksista vain noin 15 prosenttia on käytetty. Nyt täällä keskustellaan siitä, pitäisikö muita ryhmiä alkaa rokottaa ohi priorisointijärjestyksen AstraZenecan rokotteella.
Astra soveltuu oikein hyvin tuohon kohdistettuun tärkeiden ryhmien rokottamiseen. Ei tarvinnut eilen kuunnella kuin yksi lause ja sieltä se tuli, sana: TALOUS. Sen turvaaminenhan on ehdoton ykkönen, pörssi/pörssimeklarit siis ehdotonta kärkeä.