Missä se Tuusu on?

Josta paikalle nimi johdettu.
3286
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Lahelan joenmutkasta, jossa rengiltä tippui reestä anoppi jokeen, eikä tohtinut itse heikoille jäille pelastamaan, vaan toivoi sulan pian tulevan.
Noin se lukee ainakin Tuusulan historiassa. Joki aikanaan suli ja anoppikin pelastui, mutta pahasti kylmettyneenä.

Äänestä

Alussa nimi oli Tussula, mutta sitten siveellisyys pakotti muuttamaan nimen Pimppilaksi, joka sitten myöhemmin vaihdettiin Kyrpälä nimeksi. Ja heti Kansalaissodan jälkeen otettiin nimeksi Joensuu, mutta se oli varattu, joten nimeksi tuli Tuusula.

Äänestä

Djusa eli ristiretkien peruja kuten koko Suomi projekti.

Lukeminen kannattaa aina.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Josta paikalle nimi johdettu.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu