Monorail Tampereelle

Tällä ylivoimaisesti parhaaksi kulkuneuvoksi pääsisi jokainen Tamperelainen nauttimaan kaupunkinsa kauneudesta ja palveluista, toisin kuin perinteisellä raitiovaunulla joka tukkii kadut ja sotkee liikenteen.
Muutaman miljardin panostuksella kaupugista saataisiiin moderni metropoli joka lisää vetovoimaansa kuin pormestarit palkkaansa.
20<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 20

Vanhimmat

Ja mitkä mahdollisuudet siihen olisi politikoilla ja niiden kavereilla vetää välistä!

Äänestä
  • Täytyyhän heidänkin elää!

    Äänestä

Muutama miljardi olisi pieni summa MetropoliTampereesta. Sijoitetut rahat tulisivat nopeasti vähintään kolminkertaisina takaisin. Matikka nerot voi laskea siitä paljonko kassaan kilisisi rahaa.

Äänestä
  • Veikkaan, että veroäyriä olis varaa tämän jälkeen laskea reilusti?

    Äänestä

  • Laskin, että 3x2=5 eli yksi miljardi menee grynderien ja johtajien taskuihin.

    Äänestä

Monorail on aivan ylivertainen kulkuneuvo.
Pormestareille ilmaiset matkat ja hyvävelikerhon jäsenyys.

Äänestä
  • Monorail tuotoilla voisi jokaisessa kylässä olla oma poromestari, joka ajaisi kylän asioita MetropoliTampereen hallituksessa. Nyt pitäisi vain nopealla aikataululla aloittaa monorailverkoston suunnittelu ja ajaa yksityisautoilu nopeasti alas.

    Äänestä

Mutta miksi täti ei enää käytä nimimerkkiään?

Äänestä
  • Täti on nyt viruksen kourissa ja kirjoittaminen kovin vaikeaa.

    Äänestä

Monorail on ylivoimainen senkin vuoksi että matkustajilla matka-aika lyhenisi puoleen ratikkaan verrattuna ja sen vuoksi se olisi tampereen taloudelle todellinen boostaus.
Veikkaan että monorail.in ansiosta kunnallisveroa voitaisiin alentaa monta kymmenystä ja säästynyt aika lisää tehokkuutta työpaikoilla ja lisää vapaa-aikaa.
Miksi kaupunki ei halua siirtyä nykyaikaan?

Äänestä
  • Ensin tehdään ratikka ja saari. Näin totutellaan joukkoliikenteen käyttöön. Muutaman vuoden päästä aika on sitten kypsä monorailille. Ehkä ratikat voidaan pienin kustannuksin muuntaan monorailille sopiviksi.

    Äänestä

Saarta ei tarvitse rakentaa kun tulee monorail.
Siinäkin säästetään ympäristöä ja maisemaa.
Kalatkin kiittää kun ympäristömyrkkyjä ei nosteta pohja sedimentistä,)

Äänestä
  • No ei varmasti pakko olisi rakentaa saarta, mutta työllisyyden kannalta se kannattaa rakentaa. Ympäristöön sillä ei ole vaikutusta.

    Äänestä

Meinaatko että saareen voidaan rakentaa teollisuutta ja että vieläkin jätteet voisi purkaa suoraa veteen.
Mitähän oikeat vihreät ajattelisivat moisesta ympäristökatastrofista.
Cityvihreiden kannan kyllä tiedän.

Äänestä
  • Saaren alle pitää tehdä salaiset purkuputket, jotta totuus ei selviä. Mielestäni saareen sopisi paremmin kylpyläkasino, jonka omistaisi Tamperelaiset yhdessä ja pääsisivät kerran vuodessa ilmaiselle uinnille.

    Äänestä

Juu ja saaren kakkaputket lämmittäisi asunnot ja uima-altaiden vedet.
Ennenkuin ne laskettaisiin järveen.

Äänestä
  • Tämä ratkaisu tyydyttäisi varmasti vihreätkin.

    Äänestä

Pienillä pökäleillä on suorastaan puhdistava vaikutus viherhippiäisiin.

Äänestä

Montako aloitusta tästä älyttömyydestä aiot vielä tehtailla?

Äänestä
  • Hanki elämä!

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Tällä ylivoimaisesti parhaaksi kulkuneuvoksi pääsisi jokainen Tamperelainen nauttimaan kaupunkinsa kauneudesta ja palveluista, toisin kuin perinteisellä raitiovaunulla joka tukkii kadut ja sotkee liikenteen.
Muutaman miljardin panostuksella kaupugista saataisiiin moderni metropoli joka lisää vetovoimaansa kuin pormestarit palkkaansa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu