Itsekkäitä ja muista piittaamattomia

Anonyymi

Näinhän se vaan on. Masentunut ei välitä muista kuin itsestään. Omaan napaan tuijottamista, ja kun minulla on kurjaa, kun minua ei kiinnosta jne. Entäpä ne läheiset, jotka päivästä toiseen kuuntelee tuota ainaista valitusta.. Katsokaa peiliin ja muuttakaa asennetta niin masennus alkaa helpottamaan. Älkää rasittako lähimmäisiä jatkuvalla valittamisella. Hakekaa apua jos siihen pystytte.

5

1116

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Pystyn itsekkin tähän samaistumaan ja se tuntuu niin turhauttavalle pidemmän päälle olla läheinen masentuneen tai jonkun muun kanssa jolla on mielenterveysongelmia.. Aina tehdään itsekkäitä tekoja ja puhutaan negatiivisesti kaikesta ja kaikista ilkeillään ja muuta. Kaikki pitäisi vaan ymmärtää ja antaa anteeksi koska hänellä on nyt vaikeaa ja on siksi oikeutettu käyttäytymään kusipäisesti.. tuntuu että muidenkin pitäisi keskittää elämäänsä tämän masentuneen ympärille ja olla erityisvarovainen mutta toinen ei liikauta pikku rilliäkään yrittää käyttäytyä kuin normaalit ihmiset

      • Anonyymi

        Varsinkin jos itse ei ole henkilökohtaisesti kokenut masennusta se tuntuu vielä enemmän ylitsepääsemättömän raskaalta ja turhauttavalta. Ja vielä jos masentunut ei ole itse osallistuva omaan pelastusoperaatioonsa vaan muiden pitäisi vaan olla tukena ja jaksaa


      • Anonyymi

        Masentuneen tai psyykkisesti oireilevan voi passittaa hoitolaitokseen vaivaamaan kouluttaunueita mielenterveysalan ammattilaisia. ei OLE PAKKOA ASUA SAMAN KATON ALLA TERVEEN, NORMAALIN YKSILÖN tai edes tavata mielialasairasta koska terveelle se on rasitus. Voi unohtaa sinne hoitikseen , kyllä yhteiskunta huolehtii heikommistaan.


    • Anonyymi

      Kuvailisin masennusta mustaksi aukoksi joka imee kaiken energian ympäriltään, riippumatta siitä onko se masentuneen itsensä tai läheisten energiaa.

      Masis on vielä siitä hankala että se elämän into täytyy löytyä masentuneelta itseltään. Tilannetta ei siis varsinaisesti auta se, että masentuneen puolesta tehdään asioita tai että pääsee pitkälle sairaslomalle, jne... Vaan masiksessa pitäisi päästä kunnolla syihin. Valitettavasti syitä on niin monta kuin masentunutta, joten tilastollisesti pahraat konstit on juurikin liikunta, ruokavalio, uni jne...

    • Anonyymi

      Taasko sama aloittaja asialla. Terveydenhuoltoalan oppilaitoksissa aikanaan jo opetettiin, että ihminen ei ole sama kuin diagnoosinsa. Sinulla on olemassa ihmistyyppi nimeltä "masentunut". Kyseessä on siis ihminen, joka kärsii masennuksesta. Kyseessä on siis ihminen. Sinulla tämä ihmisyyspuoli on unohtunut. Haluaisitko kenties kertoa, minkälaisia ovat kaikki naiset, kaikki miehet, kaikki tummaihoiset, kaikki punahiuksiset, kaikki diabeeetikot, kaikki anoreetikot, kaikki äidit, kaikki opettajat, kaikkivasenkätiset tai kaikki maahanmuuttajat? Sinä niputat yhdellä käsitteellä yhteen ison joukon hyvin monenlaisia ihmisiä.

      Kaikilla masennuksesta kärsivillä ihmisillä ei ole ystäviä tai sukua. Ihmiset kärsivät hiljaa kotonaan, eivätkä soittele tai valita kellekään. Masennusdiagnoosin jälkeenkin ihminen voi nauraa tai käydä lenkillä. Siivota tai tiskata. Ehkä siihen huippuvauhtiin ei saa itseään enää potkittua, mutta ilo ja elämä eivät ole siltikään vielä ohi.

      Kun sinulla ilmeisesti on ongelma siitä, että olet ylikuormittunut jonkun henkilön valittamisen vuoksi, niin sinulla on kaksi vaihtoehtoa: 1) Katkaise ystävyys- tai sukulaisuussuhde tai 2) aseta rajat, eli tee sanallisesti selväksi, ettet halua kuunnella valitusta.

      Ymmärrätkö, että sinäkin voit valita? Voit valita seurasi. Voit valita iloista ja positiivista seuraa. Voit etsiä ympärillesi aktiivisia ja elämänmyönteisiä ihmisiä. Voit hakea hyvin toiminnallisia ystäviä, joiden kanssa voit vaikka harjoitella maratonia tai ultrajuoksua varten tai lähteä kiertämään liftaten maailmaa koronaepidemian jälkeen. Ymmärrätkö sinä: sinä voit valita. Valitusta ei tarvitse kuunnella.

      Ai niin. Kolmas keino on laadukkaat lukemiseen tarkoitetut korvatulpat. Jos et voi välttyä äänisaasteelta, niin eristä itsesi siltä. Nykyään on sosiaalisesti hyväksyttyä eristää itsensä kahdenkeskiseen kuplaan älylaitteensa kanssa. Kukaan ei edes huomaa, jos käytät korvatulppia. Onnea uuteen positiiviseen elämääsi!

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Purra sössi kaiken 2 vuodessa, itkee nyt Marinin perään

      Nyt on taas sama vanha itkuvirsi, kun ei omat taidot riittänee. Kaikki on taas muiden syytä. No miten sen "Tunnin juna"
      Maailman menoa
      108
      9463
    2. Ikuiset kaipaajat

      Miksette vaan mene sen kaipauksen kohteen luokse ja puhu sille suoraan? Mitä järkeä on kaipailla jotain puolituttua vuo
      Ikävä
      164
      5909
    3. Nyt se on selvitetty: Sanna Marinin hallitus lisäsi menoja 41 miljardilla

      ”vasemmistohallitus oli katastrofaalisen huono”, sanoo kokoomus. Sanna Marinin (sd.) hallituksen tekemät menolisäykset
      Maailman menoa
      157
      5363
    4. Eli persujen rääkyminen Marinin hallituksen velanotosta oli sitä itseään

      "Valtiovarainministeriön mukaan Marinin hallitus lisäsi valtion pysyviä menoja 3 miljardia eikä 11 miljardia euroa." El
      Maailman menoa
      26
      5311
    5. Orpon hallitus runnoi Tunnin junan ilman tarvetta

      Näinkö valtiontaloutta hoidetaan? Siis asiantuntijoidenkin aikoja sitten kannattamattomaksi laskema Tunnin juna tehdään
      Maailman menoa
      43
      4263
    6. Riikka ottaa miljardi euroa EU:n yhteisvelkaa Suomelle

      Niin kääntyi irvipersun takki taas, vaikka vaalilupauksissa oli ettei yhteisvelkaa Suomi enää koskaan ota. No nyt otti m
      Maailman menoa
      87
      3521
    7. Lindtman ylivoimainen suosikki pääministeriksi

      Lindtmania kannattaa pääministeriksi peräti 50 prosenttia useampi kuin toiseksi suosituinta Kaikkosta. https://www.ilta
      Maailman menoa
      78
      3489
    8. En tiedä ymmärrätkö

      Kuinka paljon merkitset mulle. Näet minut minuna etkä silti käännä selkääsi. Tökit jatkuvasti kepillä jäätä ja menit ehk
      Ikävä
      10
      2891
    9. Sanna Marin - Maailman paras talousasiantuntija?

      PersKeKoa pukkaa? https://www.hs.fi/politiikka/art-2000011636623.html
      Maailman menoa
      115
      2885
    10. Veronmaksajat kustantavat yrittäjien eläkkeitä jo yli 500 miljoonalla

      Suomalaista yrittäjää ei kommunistista erota. Aktiivisen "yrittämisen" maksattaa yritystukina yhteiskunnalla, ja vieläpä
      Yrittäjyys
      48
      2813
    Aihe