Väsymys koronahössötykseen

Eikö tätä median rummutusta saada loppumaan? Iltapäivälehdissä on toinen toistaan raflaavampia otsikoita koronan aiheuttamista kauhukokemuksista ja ai jumalauta että veri kiehahtaa aina kun jossain on otsikko jonkin yleisötapahtuman kuvan yllä jossa mainitaan "ei tietoakaan turvaväleistä" Sana turvaväli kyllä menee samaan kategoriaan näiden maha-asukkien ja vittu muiden sanahirviöiden kanssa jotka yksinkertaisesti saa näkemään punaista. Eikö kenenkään muun mielestä tää oo menny jo pahasti överiks?

Tietoisesti päätin viime keväänä että minähän en mitään maskia käytä ennen kuin on tieteellisesti todistettu että siitä on hyötyä. Vuosi on mennyt ja yksikään tiedejulkaisu ei ole onnistunut todistamaan maskista olevan erityistä hyötyä. En usko että siitä haittaakaan on mutta kyllä se niin epämukava on astmaatikolle varsinkin että en näe syytä sitä käyttää.

Sääliksi käy niitä yrittäjiä jotka ovat joutuneet tämän hössötyksen uhreiksi. Ravintola- ja tapahtuma-alat varmasti pitävät sisällä paljon yrittäjiä joilta on mennyt kaikki. Tunnen muutamia ravintola-alan yrittäjiä ja uskokaaa tai älkää niin kyllä monella on köysi valmiina katossa odottamassa sitä viimeistä lahjaa hallitukselta.

Minne hävisi influenssa? THL:n koronaluvut on aivan tuulesta temmattuja sillä siellähän lasketaan koronatartunnaksi myös negatiiviset testitulokset ihmisiltä joilla on "koronaviruksen yleensä aiheuttamia oireita". Koronaviruksen aiheuttaman tartunnan toteamiseen käytetyn PRC-testin kehittäjähän on MONTA kertaa todennut ettei testi sovellu tähän käyttötarkoitukseen. Se kertoo testattavasta vain sen että onko henkilöllä kehossaan flunssan vasta-aineita. Ai että rupes taas veri kiehumaan kun ajattelenkin tätä kusetuksen määrää.

Sinä joka tätä luet, oletko pysähtynyt miettimään sitä hintaa mikä tästä tullaan maksamaan? Miksi yhteiskunta pysäytetään ja Suomi ollaan valmiita ajamaan konkurssiin suojellaksemme niitä henkilöitä joiden kohtalosta kukaan ei aikaisemmin välittänyt? Vanhukset ovat maanneet paskoissaan vuosikausia ja jopa kuolleet riittämättömän hoidon vuoksi. Pitkäaikaissairaat ja muut riskiryhmäläiset ovat odottaneet kuukausia lääkärille pääsyä ja ketään ei kiinnostanut? Rahaa näiden asioiden parantamiseen ei ole aikaisemmin löytynyt mutta nyt siitä tullaan maksamaan kova hinta.

Minä en pelkää koronaa. Moni sanoo että pitäisi. Ehkä pitäisi ja olen vain tyhmä.

Minä pelkään sitä yhteiskuntaa joka meillä on jäljellä tämän pandemian jälkeen.

0

90

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

        Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
        Maailman menoa
        58
        5574
      2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

        STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
        Maailman menoa
        199
        3635
      3. Huono päivä

        Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja
        Ikävä
        18
        2438
      4. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

        On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
        Maailman menoa
        22
        2385
      5. Puolen vuoden koeaika

        Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
        Ikävä
        9
        1278
      6. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

        Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
        Maailman menoa
        67
        1078
      7. Huonosti.

        Oletko kohdellut kaivattuasi huonosti? Miksi?
        Ikävä
        102
        1069
      8. Onko kaivattusi

        liian vetovoimainen seksuaalisesti?
        Ikävä
        89
        1051
      9. Rötösherra käräjillä

        Ähtäriläisyrityksen epärehellisyys oli niin suurta, että mies yhtiön takaa oli lähellä saada ehdotonta vankeutta. Vaikeu
        Ähtäri
        18
        1032
      10. Häneen rakastuminen oli sellaista

        että aina uskoi ja luotti että kyllä tästä vielä edetään jotenkin. Se olikin vain rakastuneen toiveajattelua kaikki. Ta
        Ikävä
        79
        975
      Aihe