Eikö tätä median rummutusta saada loppumaan? Iltapäivälehdissä on toinen toistaan raflaavampia otsikoita koronan aiheuttamista kauhukokemuksista ja ai jumalauta että veri kiehahtaa aina kun jossain on otsikko jonkin yleisötapahtuman kuvan yllä jossa mainitaan "ei tietoakaan turvaväleistä" Sana turvaväli kyllä menee samaan kategoriaan näiden maha-asukkien ja vittu muiden sanahirviöiden kanssa jotka yksinkertaisesti saa näkemään punaista. Eikö kenenkään muun mielestä tää oo menny jo pahasti överiks?
Tietoisesti päätin viime keväänä että minähän en mitään maskia käytä ennen kuin on tieteellisesti todistettu että siitä on hyötyä. Vuosi on mennyt ja yksikään tiedejulkaisu ei ole onnistunut todistamaan maskista olevan erityistä hyötyä. En usko että siitä haittaakaan on mutta kyllä se niin epämukava on astmaatikolle varsinkin että en näe syytä sitä käyttää.
Sääliksi käy niitä yrittäjiä jotka ovat joutuneet tämän hössötyksen uhreiksi. Ravintola- ja tapahtuma-alat varmasti pitävät sisällä paljon yrittäjiä joilta on mennyt kaikki. Tunnen muutamia ravintola-alan yrittäjiä ja uskokaaa tai älkää niin kyllä monella on köysi valmiina katossa odottamassa sitä viimeistä lahjaa hallitukselta.
Minne hävisi influenssa? THL:n koronaluvut on aivan tuulesta temmattuja sillä siellähän lasketaan koronatartunnaksi myös negatiiviset testitulokset ihmisiltä joilla on "koronaviruksen yleensä aiheuttamia oireita". Koronaviruksen aiheuttaman tartunnan toteamiseen käytetyn PRC-testin kehittäjähän on MONTA kertaa todennut ettei testi sovellu tähän käyttötarkoitukseen. Se kertoo testattavasta vain sen että onko henkilöllä kehossaan flunssan vasta-aineita. Ai että rupes taas veri kiehumaan kun ajattelenkin tätä kusetuksen määrää.
Sinä joka tätä luet, oletko pysähtynyt miettimään sitä hintaa mikä tästä tullaan maksamaan? Miksi yhteiskunta pysäytetään ja Suomi ollaan valmiita ajamaan konkurssiin suojellaksemme niitä henkilöitä joiden kohtalosta kukaan ei aikaisemmin välittänyt? Vanhukset ovat maanneet paskoissaan vuosikausia ja jopa kuolleet riittämättömän hoidon vuoksi. Pitkäaikaissairaat ja muut riskiryhmäläiset ovat odottaneet kuukausia lääkärille pääsyä ja ketään ei kiinnostanut? Rahaa näiden asioiden parantamiseen ei ole aikaisemmin löytynyt mutta nyt siitä tullaan maksamaan kova hinta.
Minä en pelkää koronaa. Moni sanoo että pitäisi. Ehkä pitäisi ja olen vain tyhmä.
Minä pelkään sitä yhteiskuntaa joka meillä on jäljellä tämän pandemian jälkeen.
Väsymys koronahössötykseen
3
84
Vastaukset
- Anonyymi
Eihän niitä mediajuttuja ole mikään pakko lukea.
- Anonyymi
Jos ei suostu käyttämään keinoja millä pandemiaa voisi hillitä, ei pidä sitten itkeäkään kun joudutaan koko ajan käyttämään rajumpia keinoja.
Itkemisen sijaan kannattaa katsoa peiliin. - Anonyymi
Ikäviä asioita ei voi lakaista maton alle.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hiihtäjä Vilma Nissisen kommentit aiheutti paniikkia
ja hernettä vedettiin nenään. Nissinen kertoi torstaina haastattelussa, kun häneltä kysyttiin, että tykkääkö hän hiihtä264266S-kauppa nosti hintoja, K-kauppa laski
Elintarvikkeiden arvonlisävero laski vuodenvaihteessa 13,5 prosenttiin. S-kauppa siirsi alennuksen suoraan katteisiin pi144084Vilma Nissinen pyytää anteeksi rasistisia lausuntojaan
Nöyrtyi kuten persut yleensäkin. On kyllä noloa tuollainen vätystely, kun ei ole miestä seisoa omien lausuntojensa takan2433858Riikka Purra: "Kokoomus haluaa leikata pienituloisten etuuksista - Se ei meille käy"
Näin vakuutti persujen Purra edellisten eduskunta vaalien alla,. https://www.ku.fi/artikkeli/4910942-kun-uudessa-videos642369Sandels tölkin hinta nousi 1,29 eurosta 1,32 euroon
Mitähän järkeä valtiolla on verottaa tuotakin elintarviketta niin kovasti, että on järkevämpää käydä hakemassa ulkomailt421796Lindtmanin pääministeriys lähenee päivä päivältä
Suomen kansan kissanpäivät alkavat siitä hetkestä, kun presidentti Stubb on tehnyt nimityksen. Ainoastaan ylin tulodesi711680Ovatko Perussuomalaiset kommunisteja?
Toiset sanovat että ovat, toiset sanovat että eivät. Ainakin heillä on paljon sen aatteen piirteitä, koska haluavat kont11498- 1051407
Ikävä uutinen uudesta Unelmia Italiassa kaudesta - Iso pettymys tv-katsojille!
Unelmia Italiassa -sarja kertoo Ellen Jokikunnaksen perheen elämästä Suomessa ja Italiassa. Nyt Ellen on kertonut tuleva111301Tuntuuko sinusta mies
että olet jossain, mutta sydämessäsi haluat olla muualla. Suunnittelet kaikkea kivaa ja olet innolla mukana, mutta silti221265