Eikö tätä median rummutusta saada loppumaan? Iltapäivälehdissä on toinen toistaan raflaavampia otsikoita koronan aiheuttamista kauhukokemuksista ja ai jumalauta että veri kiehahtaa aina kun jossain on otsikko jonkin yleisötapahtuman kuvan yllä jossa mainitaan "ei tietoakaan turvaväleistä" Sana turvaväli kyllä menee samaan kategoriaan näiden maha-asukkien ja vittu muiden sanahirviöiden kanssa jotka yksinkertaisesti saa näkemään punaista. Eikö kenenkään muun mielestä tää oo menny jo pahasti överiks?
Tietoisesti päätin viime keväänä että minähän en mitään maskia käytä ennen kuin on tieteellisesti todistettu että siitä on hyötyä. Vuosi on mennyt ja yksikään tiedejulkaisu ei ole onnistunut todistamaan maskista olevan erityistä hyötyä. En usko että siitä haittaakaan on mutta kyllä se niin epämukava on astmaatikolle varsinkin että en näe syytä sitä käyttää.
Sääliksi käy niitä yrittäjiä jotka ovat joutuneet tämän hössötyksen uhreiksi. Ravintola- ja tapahtuma-alat varmasti pitävät sisällä paljon yrittäjiä joilta on mennyt kaikki. Tunnen muutamia ravintola-alan yrittäjiä ja uskokaaa tai älkää niin kyllä monella on köysi valmiina katossa odottamassa sitä viimeistä lahjaa hallitukselta.
Minne hävisi influenssa? THL:n koronaluvut on aivan tuulesta temmattuja sillä siellähän lasketaan koronatartunnaksi myös negatiiviset testitulokset ihmisiltä joilla on "koronaviruksen yleensä aiheuttamia oireita". Koronaviruksen aiheuttaman tartunnan toteamiseen käytetyn PRC-testin kehittäjähän on MONTA kertaa todennut ettei testi sovellu tähän käyttötarkoitukseen. Se kertoo testattavasta vain sen että onko henkilöllä kehossaan flunssan vasta-aineita. Ai että rupes taas veri kiehumaan kun ajattelenkin tätä kusetuksen määrää.
Sinä joka tätä luet, oletko pysähtynyt miettimään sitä hintaa mikä tästä tullaan maksamaan? Miksi yhteiskunta pysäytetään ja Suomi ollaan valmiita ajamaan konkurssiin suojellaksemme niitä henkilöitä joiden kohtalosta kukaan ei aikaisemmin välittänyt? Vanhukset ovat maanneet paskoissaan vuosikausia ja jopa kuolleet riittämättömän hoidon vuoksi. Pitkäaikaissairaat ja muut riskiryhmäläiset ovat odottaneet kuukausia lääkärille pääsyä ja ketään ei kiinnostanut? Rahaa näiden asioiden parantamiseen ei ole aikaisemmin löytynyt mutta nyt siitä tullaan maksamaan kova hinta.
Minä en pelkää koronaa. Moni sanoo että pitäisi. Ehkä pitäisi ja olen vain tyhmä.
Minä pelkään sitä yhteiskuntaa joka meillä on jäljellä tämän pandemian jälkeen.
Väsymys koronahössötykseen
3
78
Vastaukset
- Anonyymi
Eihän niitä mediajuttuja ole mikään pakko lukea.
- Anonyymi
Jos ei suostu käyttämään keinoja millä pandemiaa voisi hillitä, ei pidä sitten itkeäkään kun joudutaan koko ajan käyttämään rajumpia keinoja.
Itkemisen sijaan kannattaa katsoa peiliin. - Anonyymi
Ikäviä asioita ei voi lakaista maton alle.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Yritystuet 10 mrd. vuodessa, eli yrittäjäriski valtiolla kuten kommunismissa
Pelkästään Viking Linen viinanhakuristeilyitä sponsoroidaan 20 miljoonalla eurolla vuosittain. Dieselin verotukikin on14052- 453933
Riikka on siis suomalaisille velkaa 84 mrd
Jos kauhukabinetti istuu vaalikauden loppuun. Keskimäärin yli 20 miljardia uutta velkaa rikkaiden veronalennuksiin jokai803271Luotathan siihen tunteeseen, joka välillämme on?
Uskothan myös, että se kestää tämän? Kaipaan sinua valtavasti. Vielä tehdään yhdessä tästä jotain ihmeellistä ja kaunist303055Sanna on suomalaisille siis velkaa 24 mrd euroa
Muistanette vielä kuinka Italian remonttirahoja perusteltiin sillä, että italialaiset ostaa suomalaisilta paidatkin pääl1632811En saa sua mielestäni vaikka tekisin mitä
Mikä tähän auttaa.. ei mikään. Edes aika. Kaivan sut kohta vaikka kivenkolosta että saan kysyä haluatko sinäkin💛142787- 252349
Onnettomuus
Hukkajärventiellä kolaroi lavetti ja henkilöauto. Uutista ei missään! Hys hys ollaanko hiljaa tästäkin?42140Kirjotan ikävää ulos
Haluaisin kuulla mitä ajattelet minusta. ihan mitä vaan mitä mietit. Voisit kertoa minulle, tai sitten kirjoittaisit run141778Sinä se vaan jaksat
Suosittelen lopettamaan hyvissä ajoin, tuo toimintas ei auta unohtamiseen. Jossain vaiheessa asia julkistuu enkä usko et231707