Oletko kiinnostunut Jehovan todistajien oppikysymyksistä?
Mitä Järjestö todella opettaa ja mitä se on opettanut? Voit saada vastauksia muutamiin aiheisiin sivulta, joka sisältää muutamia kymmeniä oppikysymyksiä. Tässä muutama esimerkki:
Miksi vertauskuviin osallistuvien Jehovan todistajien lukumäärä kasvaa?
Suhtautuminen erotettuihin - miten oppi on muuttunut?
Ovatko Jehovan todistajien opetukset Danielin profetioista "oikea totuus"?
Onko Vartiotorniseura käyttänyt kymmenien vuosien ajan väärin sanaa "pian"?
Odottavatko Jehovan todistajat Harmagedonin tapahtuvan vuonna 2034?
Tämän hetkiselle "sukupolviopille" ei ole mitään raamatullisia perusteita
Vartiotornissa kerrottiin vuonna 1953, että nykyisin ei saa enää laillisesti tappaa luopioita
jne. jne.
Oppikysymyssivu löytyy täältä:
https://johanneksenpoika.fi/jarjesto_opettaa/index.html
3
<50
Vastaukset
- Anonyymi
JT toimii Raamatun sanan mukaan, koska muut maailman ihmistekoiset lahkot ei kykene siihen, eivät ole pystyneet siihen satoihin vuosiin.
- Anonyymi
JT ei toimi Raamatun, vaan Vartiotornin sanan mukaan.
- Anonyymi
Ja Jehovan todistajat opettavat m.m.
- muistonvietossa vain ziikataan kun leipä ja viini menee nenän alta.
- raamattu sanoo: kaikki ottavat osaa leipään ja viiniin.
- rampataan ihmisten ovilla vaikka Jeesus sanoi: älkää menkö ovelta ovelle.
- Ilmestyskirjassa on kohta jossa sanotaan: ihmiskuntaa hallitsee 144.000, maasta.
- valehdella saa kun se tehdään järjestön edun mukaisesti.
- raamattu opettaa että valehtelijat ei pääse Jumalan valtakuntaan.
- ei tarvitse uudestisyntyä taivaasta.
- raamattu sanoo, että pitää.
- vain kerran sanotaan, että Jeesus on Herra. Ei sitä jokapäivä tarvitse sanoa.
- raamattu sanoo, että syntiä tehdään ja silloin on aina tunnustettava että Jeesus on Herra.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kapakat auki 18.4. ei hyvää päivää !
Kepu taas kiristänyt kapakat auki. Viime keväänä kapakat oli kiinni 1. kesäkuuta asti ja nyt ne avataan puolitoista kuukautta aiemmin vaikka maassa 5039812843Seiska: Sofia Belorf sai ehdollista vankeutta! Rahanpesua ja huumausainerikos...
Sofia Belórf tuomittiin tänään käräjillä rahanpesusta ja huumausainerikoksesta. Napsahti ehdollista ja joutuu korvaamaankin ison tukun rahaa: https://3369469Megasexy! Erika Vikman kiehnää sängyssä punaisessa lateksipuvussa: "Ilman häpeää..."
Ensin tuli Cicciolina, sitten Syntisten pöytä ja nyt Häpeä. Superseksikkäästi pukeutuva Erika Vikman osaa todellakin kohahduttaa vai mitä mieltä olet?2948578Hallituksen salainen muistio: Paluu normaaliin lykkääntyy
heinäkuun loppuun – syynä rokotusten viivästyminen https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/ce988c84-9b0c-4e6d-86cc-40bd35d51bb5 Miten käy kuntavaalien?1865531Ex-missi Sabina Särkkä heivattiin tylysti ulos Selviytyjistä: "Se oli kyllä pahin juoruilupaikka!"
Olipa tyly tiputus. Ex-missi, somevaikuttaja Sabinalla on pari sanaa sanottavana Selviytyjät-kisasta, eikä ihme. Voimia! https://www.suomi24.fi/viihd272959