” Julkaistu 13.6.2016 7:47
Kaikki ampumakelvottomiksi muutetut koriste- ja keräilyaseet pitää deaktivoida uudestaan, jos omistaja vaihtuu
Aseiden deaktivointia koskevat laki ja asetus muuttuivat huhtikuussa. Uudet määräykset harmittavat aseiden keräilijöitä. Myös kaikki jo kertaalleen toimimattomiksi tehdyt aseet pitää deaktivoida uudestaan, merkitä ja tarkastuttaa, jos ne myydään tai lahjoitetaan uusille omistajille.
— Nämä uudet ohjeet on annettu asetuksena ja niitä pitää noudattaa pilkuntarkasti. Niissä ei ole minkäänlaista joustonvaraa, Poliisihallituksen asehallinnon ylitarkastaja Jussi Kytösaari sanoo.
Aselain ja -asetuksen muutokset perustuvat EU:n komission joulukuussa antamaan täytäntöönpanoasetukseen. Tekniset määritykset, joiden mukaan ampuma-aseet pitää tehdä toimimattomiksi, ovat olleet Suomessa jo aikaisemmin tiukat. Uutta on nyt muun muassa se, että deaktivoitu ase ja sen osat pitää tarkastaa, merkitä poliisin toimesta ja viedä poliisin aserekisteriin.
EU:n asetus koskee myös kaikkia ampumakelvottomiksi muutettuja koristeja koriste- ja keräilyaseita.”
Lähde:
https://kymensanomat.fi/uutiset/lahella/65d87f83-6d56-487c-a463-b286d4280cb6
ELI vanhat koiste- esineiksi tukitut vanhat tussarit. Asetus - noudatettava pilkuntarkasti.
Toi asetus tuhoaa museoesineen arvon! MIKSI SAKSALAINEN eu MENEE SUOMEN LAIN - päälle? Ylikirjoittaa Suomen lait?
Kuka täällä määrää EU vai Suomi?
Anonyymi
2
73
Vastaukset
- Anonyymi
Ymmärrän päivä päivältä enemmän Brexittiä.
Miksi ne tuhoaisvat antiikkia, koska saksa käskee? - Anonyymi
eu asetukset antaa jäsenmaille monesti tulkinnan varaa, minkä suomennut suomi tulkiksee äärinmäisen toimenpiteen sanelemana, kun esimerkiksi suomen liittyminenkin euhun tiesi perikuntien ullakko aseiden toimittamista lähinpään poliisi asemaan,
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - PerSut tykittää - Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi!!
Entistä rajumpi elinkautinen tulee – Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi Henkirikosten uusijat voidaan ja12914280Äärioikeistopurran nukke Petteri Lapanen paniikissa
Kun Suomen historian paras pääministeri antoi vankan lausunnon, kuinka "keskustelu politiikassa on käpertynyt lähinnä va275908SIELTÄ SE TULI: Kepu-Kurvinen: "Emme enää lähde punavihreään hallitukseen"
Nyt muuten nauretaan loppuviikko, että tähänkö kaatui Lindtmanin pääministerihaaveet. "Antti Kurvisen mukaan puolue ei1545455Onko rajojen kiinnipitäminen ihmisoikeuksien vastaista?
Maahanmuutosta puhutaan usein niin kuin kyse olisi vain numeroista ja rajoista. Kyse on kumminkin ihmisistä, jotka halua2984319HS - Sanna Marinin kirja on priimaluokan vedätys!
Kirja-arvio|Toivo on tekoja tulisi ensisijaisesti nähdä maineen rahallisen hyödyntämisen voimaannuttavana merkkipaaluna.384067"Rauhanomainen" miekkari hesassa: "Eläköön aseellinen vastarinta" - lakana
Kyseessä on Suomen Palestiinalaisten yhdistyksen viime perjantaina järjestämä ”Hiljainen kynttiläkulkue Palestiinalaiste963637Some kuhisee Sanna Marinista: "Wau"
Sanna Marinia hehkutetaan. Muun muassa Jodelissa kommentoidaan The Sunday Timesin julkaisemaa kuvaa Marinista. Hän ant23551Vanhat miehet eivät muista
Niinistö muistaa vain Marinin hölmistyneen ilmeen, mutta ei miksi möllötti sen näköisenä. Vanhanen taas ei muuten vaan213512Monella äärivasemmistolaisella C-paperit armeijasta
Kuinka kävisi sodan tullen noille? Puolustusvoimat huomauttaa, että C-luokituksen saaneiden sijoittumisesta sodan aikan592601Huomenta naiselle
Toivottavasti tiedät, etten ole koskaan tuntenut ketään kohtaan näin voimakkaasti. Olen tietenkin meistä epävarma silti.921377