Minulle todettiin aikoinaan kondylooma, papa on kuitenkin nyt jo yli kaksi vuotta ollut puhdas. Aloitin juuri uuden ihmissuhteen, nyt seurusteltu vajaa 2kk. Suhde toimii todella hyvin, seksiä on harrastettu, kondomin kanssa. Aikomus on siirtyä pillereihin.. Tiedän tietenkin, että ennen sitä pitäisi kumppanille kertoa tästä taudista, koska sehän voi uusiutuakin.. Mutta miten kertoa niin, että toinen ei pelästy...?? Onko edes sellaista keinoa olemassa... :(
neuvoja kaivataan
mimmi
1295
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 1
Vanhimmat
koska olette seurustelleet vasta pari kk niin kannattaa vaan reilusti kysellä onko ollut mitään tauteja, se avaa pelin ja voit sanoa omasta toivottavasti kadonneesta kondyloomasta. Tiedä mitä vastakumppanisi paljastaa, herpeksen? Vaarahan tuossa on että suhde menee karille mutta sittenpä ainain tiesi ettei tule jälkikäteen ilmi jos tartunta tuleekin.
Puhu mieluummin kondyloomasta kuin visvasyylästä, visva ei ole kovin kaunis sana ja varmasti tulee mieleen alapäätä maistellessa.