Linkki: Maa-alueet ja siirtokunnat

Tässä on mielestäni arvokas linkki sinulle joka tahdot tarkastella historiallisessa valossa maa-alueita ja siirtokuntia Israelin-Palestiinan alueilla.

http://www.un.org/Depts/dpa/ngo/history.htlm

Sieltä löydät tietoa tämän alueen kehityksestä, karttoja m m.
373
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Hyvä linkki. UN tuomitsee terroristi-iskut, mutta miksi ei ole lausuntaa palestiinalaisista terroristeista. Miten eroaa Afganistanilaisten terrorismi -Palestiinalaisten terrorismista? Mutta UN ssa ovat arabimaat eivät halua tuomita omiaan vaan tuomitsevat mieluummin Israelin... UN on hajoamassa riitaisuuksien takia. Tulevaisuus näyttää huonolta!Tulevaisuudessa UN: lla ei tule olemaan mitään merkitystä!

Äänestä
  • Terrorismiksi on alettu kutsua kaikenlaista aseellista ja ei-aseellistakin vastarintaa vahvempaa tappelukaveria vastaan.
    No Amerikkahan tämän terroristi-vainon on nostanut huipulle niitten parin tornin takia.
    USA:han ei koskaan ole vieras valtio hyökännyt ennemmin, he itse kylläkin ovat kaiken aikaa hyökkäilleet ulkomaille.
    Varsinkin Hiroshimassa ihmiset olivat varmasti melko shokkaantuneita kun USA pudotti tähän päivään mennessä ainoan sodassa käytetyn atomipommin heidän niskaansa.
    Vaikuttaa siltä, että Israel on ottanut hyvin esimerkkiä isostaveljestään Amerikasta kun on saanut sieltä idean käyttää tekosyynä kaikenlaiseen hävitykseen ja tappamiseen terroristijahti-ideaa.
    Ainakin Euroopan kärsivällisyys Israelia kohtaan on loppu ja ihmettelen kovasti miten Neuvostoliitto on saatu niin säyseäksi tällaiselle politiikalle.
    YK on aivan hampaaton, Amerikka ja ISrael eivät ole juuri milloinkaan välittäneetkään YK:n päätöksistä.
    Mielestäni niin YK:ssa kuin EU:ssakin pitäisi olla välttämättä 1 ääni - 1 maa, kaikki muu on epäoikeudenmukaista.
    Kellään maalla ei saa olla enemmän ääniä kuin toisellakaan.
    Muutenhan eriarvoisuus on voimassa, niinkuin kuvasta näkyy.
    Miksi toiset maat menevät aina mukaan tällaisiin äänestysperiaatteisiin jotka ovat täysin epädemokraattisia.
    Ei väestön määrä saa tehdä maasta sen arvokkaampaa kuin pieniväkinenkään maa on.
    YK:n on muututtava ja sääntöjä on noudatettava.
    Sen on pystyttävä lähettämään mitä pikaisemmin rauhanturvajoukkoja taisteleville maille PUOLUEETTOMISTA maista Palestiina-Israel-alueelle- HETI.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Israel-Palestiina historiaa kirjoitti:

Tässä on mielestäni arvokas linkki sinulle joka tahdot tarkastella historiallisessa valossa maa-alueita ja siirtokuntia Israelin-Palestiinan alueilla.

http://www.un.org/Depts/dpa/ngo/history.htlm

Sieltä löydät tietoa tämän alueen kehityksestä, karttoja m m.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu