Instan stoorissa Maisa kertoo aloittaneensa äitiysloman jo nyt vaikka vauva syntyy vasta kesällä. Tuli taas jälleen kerran hänelle laskuvirhe tai valhe, sillä ei äitiyslomaa aloiteta kuukausia ennen vauvan syntymää kuin vain erityisissä tapauksissa. Ja juuri eilenhän Maisa kertoi, että kaikki on hänellä ja vauvalla hyvin eli ei nyt enää voi siihenkään jatkossa vedota sitten kun tulee palautetta tästä asiasta saamaan.
Voi Maisa pieni... taas tuli niin paksu valhe kun oli kiire mollata jotakin muuta ihmistä siinä stoorissa. Ei tässä taida laskuvirheestä ollakaan kysymys vaan ihan aidosta valheesta.
Huvitti eilisissä postauksissa taas se, että hän tulee kertomaan totuuden asioista myöhemmin syksyllä - missäs on ne aiemmat ”totuudet” asioista, jotka lupasi kertoa jo aikaa sitten.
Kaikenkaikkiaan todella surullinen tapaus. Säälin.
Voi Maisa pieni... taas tuli niin paksu valhe kun oli kiire mollata jotakin muuta ihmistä siinä stoorissa. Ei tässä taida laskuvirheestä ollakaan kysymys vaan ihan aidosta valheesta.
Huvitti eilisissä postauksissa taas se, että hän tulee kertomaan totuuden asioista myöhemmin syksyllä - missäs on ne aiemmat ”totuudet” asioista, jotka lupasi kertoa jo aikaa sitten.
Kaikenkaikkiaan todella surullinen tapaus. Säälin.
Vastaukset 105
Vanhimmat
Koskahan Torppa lakkaa puhumasta palturia? Kyllä on yksi ihminen valehdellut kolmekymppisen elämänsä aikana koko loppuelämän kiintiön täyteen. Vai jääkö karmaa maksettavaksi vielä seuraavaankin elämään? Torpan oikea luonne on paljastunut kaikille. Vaikka miten yrittäisi itseään valkopestä, niin netillä ja ihmisillä on pitkä muisti 🧐.
Torppa tullaan muistamaan aina törkylööpeistä.
Julkaissut jonkun lähettämän viestin jossa kuva .. onko ees laillista julkaista yksityishenkilön viesti kuvan kera ja s posti osoite mukana ???
Ihmettelen Maisan suuttumusta hörkölle ja seiskalle. Kuka hitto Maisaa edes enää tänä päivänä tuntisi ilman näitä?!??!
Villi arvaus: ei koskaan
No ei ole laillista. Tuon profiilin kautta pääsee aika pitkälle tonkimaan ko. yksityisen henkilön elämää.
Torppa ei sitten opi millään. Eikös sanonta kuulu "viisas oppii kerralla ja tyhmä ei."
Mun ex ei koskaan lopettanut eli jatkaa edelleen .
Tämäkin totta. On ennenkin kertonut asioita nimellä mainiten ja ei ole niistäkään mitään oppinut. Ilmeisesti hänen suuttumus/kostonhimo vie aina vallan eikä kykene yhtään hillitsemään itseään. Onhan tämä jo nähty niin moneen kertaan...
Ei se mikään sähköpostiviesti ollut.
Olen kyllä sitä mieltä, että pitää vastata omalla nimellään jos lähettelee viestejä ihmisille.
Vaikka en mikään Maisa-fani olekaan, niin aivan oikein, että julkaisee, jos joku omalla profiilillaan hänen somessaan asioita julkaisee. Eihän tuo sähköpostilta vaikuttanut, vaan instagram-viestiltä.
Mikä siinä on laitonta ja mihin rikoslain lukuun perustuu?
Maisahan ei tällä kertaa solvannut kyseistä henkilöä, vaan julkaisi ko henkilöltä saamansa viestin. Monet muutkin julkkikset ovat tehneet samoin, eikä siinä mitään rikollista ole.
On ihan eri asia kertoa asioita toisesta henkilöstä nimeltä mainiten kuin julkaista jonkun kirjoittama viesti nimen kanssa.
Välillä ei voi kun ihmetellä, millä kompetenssilla täällä ihmiset maisan tekemisiä arvioivat :D
Juuri näin, tätä minäkin ihmettelen 😃
Perhetutun exän asioita levitteli instassaan silloin kun erosi Latvalasta.
Voihan sitä someyrittäjä aloittaa äitiyslomansa milloin huvittaa. Yhteiskunnan maksamaa avustusta ei tosin vielä saisi, mutta ei kai sillä ole niin väliä kun ei taida olla työsuhteessakaan. Vapaa ja rahat eivät aina täsmää.
Taitaa olla niin, että Torpalla ei ole töitä. Lomautettu eikä ole työtä mihin palata ja somen yhteistyökumppaneita ei ole.
Someyrittäjä? Ei ole enää. Eipä näytä yhteistyökumppaneita olevan.
Kertoo stoorissaan, että ”on lain velvoittamalla äitiyslomalla” ja se ei ole vielä voinut alkaa eli valhetta koko juttu. Taas.
Syntyykö vauva kuukauden päästä? Yrittää ilmeisesti viitata siihen että lentoemännät eivät saa lentää mutta yleensähän heidät laitetaan maatehtäviin. Mutta suoraan sanottuna hän on työtön koska norralla ei ole hänelle töitä, miksiköhän?. Älä pidä meitä lukijoita ihan yksinkertaisina. Kaikki sepustukset vaikka ne kuulostaa hyviltä ei mene läpi. Saako edes työttömyyskorvausta jos ei ole hakenut töitä?
Jos Maisa ilmoittautuisi työttömäksi työnhakijaksi, hän lähärinä saisi töitä, koska heistä on pula. Ei taida ne työt vaan kelvata.
Sehän on sano ettei niihin hommiin mee kun on niin huono ilmapiiri..
Toivon, että ei mene, sillä siinä voi olla potilaan turvallisuus vähän niin ja näin, jos kerran on lahjonut tutut tekemään koulutehtävät puolestaan.
Kyllä on voinut, erityisäitiysvapaa!!!
Törppö on törppö. Jää aina valheistaan kiinni.
Maisalla ja ”vauvalla” kaikki ok (itse sanoi näin eilen), joten erityisäitiysvapaata ei saa ihan sillä, että sellaisen vain haluaisi saada, vaan siihen pitää olla painavat perusteet. Jos ”vauvalla” ei olisi kaikki ok, niin varmasti olisi siitä kertonut kerätäkseen sympatiaa.
Lähipiiriläinen kertoi myös, että Torppa ei normi hommiin alennu.
Joo, toivottavasti ei lapsen voinnista valehtele. Tämä 19:55: lle.
Erityisäitiysvapaa tulee vaarallisen työn tms. vuoksi, tietyt työt kuuluvat siihen, ei odoteta onko kaikki hyvin vaan ennaltaehkäistään.
Torppa opiskeli lähäriksi vain, koska Latvala oli komentanut. Että tarvis muutakin tehdä kuin maata sohvalla. Ja Törppö tiesi että lähärikoulutukseen pääsee kuka vain, jopa Törppö. Sitten olikin hyvä esittää kuinka hän painaa kouluhommia aamusta yöhön, aikoo opiskella unelma-ammattiinsa kätilöksi, on nyt löytänyt kutsumusammattinsa ja elämäntehtävänsä....🤦
Erohässäkkä on täysin toisinto Latvalan kanssa. Selityksineen kaikkineen. Eli ero tulee, kunhan Torppa ensin sekoilee ja syyttelee muita, tyylilleen uskollisena. Eikö se ite tajua?
Eikös tuo Torppa ole ollut "lomalla" koko ajan? Tuollainen patologinen valehtelija ei itse huomaa valehtelevansa. Kaikki muut ovat pahoja, mutta satutädissä itsessään ei ole mitään vikaa. Toivon sydämestäni, ettei tuo röyhkeä nainen ole oikeasti raskaana!!
Niinpä. Hirveä sääli lasta, joka tuon kaiken hulluuden keskelle joutuu.
Epätoivoinen yritys vastata kritisoijalle.
Jotenkin säälittävää touhua, miksi vastaa edes. Ei auta mitään vaikka kuinka selittää äitiyslomasta. Kai jokainen tietää ettei Maisa töitä ole tehnyt ikinä säännöllisesti.
Rahat loppu ja pinna kireellä. Kallis auto menossa vaihtoon, muka pinnallisuus karissut. Tuskin 😁. Niin läpinäkyvää Maisan valkopesut.
Torppa hakee sääliä ja empatiaa tuolla viestin julkaisulla. Kuinka häntä haukutaan ja hänhän on syytön jne... Viestin julkaisu lähettäjän nimi näkyvillä voi olla laiton homma.
Ja yöllä? Mitä hittoa kukaan on neljän aikaa vastailemassa kellekkään mitään. Ihan keksitty juttu. Otappa Hörkkö yhteyttä ko. kaveriin.
Tuo pinnallisuus repliikkinä on niin vanha ja moneen kertaan käytetty. Oisko ollu jo silloin kun eka kerran meni naimisiin? Tuntuu toistuvan säännöllisesti.
Voivoi Maisa-rukka maailman onnellisin aviovaimo, eikä ole yöllä mitään muuta kuin insta, ja ukkokin pitää herättää mokoman takia, ans kattoo, meneekö tämäkin poistoon, eli osuu ja uppista...
Eikös odottavan äidin pitäs levätä yöllä.
Se yrittää nyt kulissien kaaduttua esittää, että materia ei ole enää tärkeää vaan tosirakkaus...Mikko voisi kuitata vaikka seiskalle oman näkemyksensä liittonsa tilasta ja onnellisuudesta.
Torpantytöstä ei pinnallisuus, luksuksen kaipuu, ahneus karisi koskaan. Nyt on pakko sanoa niin, koska hynästä on ilmeinen pula 💸.
Tota.. moni odottava varmaan toivoisi että tuo on totta.. äitiysloma noin alkuvaiheessa. Voi olla kyllä lomalla mut ei siitä äitiyspäivärahaa irtoa..
Kaikki edes vähänkin järkevät ihmiset ymmärtävät, että ei mustasta saa valkoista vaikka mitä satuilisi. Valheet on niin selvästi nähtävillä.
Toikin on totta, että hän saattaa olla patologinen valehtelija ja silloin on hankalaa edes itse enää muistaa mitä on valehdellut ja sitä myöden sotkeutuu itsekin valheidensa verkkoon.
Totta, ei olekaan enää aikoihin mainostanut mitään yhteistyökumppaneiden tuotteita - onneksi vastuulliset yritykset ovat osanneet lopettaa yhteistyön. Ja siitä johtuvasta rahapulasta menee se Lexuskin myyntiin... jos olisi pinnallisuus karissut, niin viime päivien kuvissa olisi näkynyt luonnollinen Maisa eikä kilomeikkaaja.
Tämä omien stoorien muistamattomuus yhdistää sellaisia 'kaunottaria' kuin Torppa&Tukiainen.
Lentämisen saa lopettaa, kun raskaustesti näyttää plussaa. Halutaan suojella sikiötä ylimääräiseltä säteilyltä. Isolla kotimaisella yhtiöllä raskaana olevat lentoemännät menivät ennen maatöihin. Jos näitä töitä ei ole tarjota, ollaan kotona. En tiedä millä sopparilla Maisa on Norralla töissä, mutta voi puhua ihan totta asiasta, kerrankin.
Mutta kun eihän äitiyslomaa voi Norralta saada, jos ei edes ole palveluksessa ollut? Jos on yksittäisiä lentoja joskus viime vuonna käynyt, niin eipä oikein vakituiselta työsuhteelta näytä. Eikös äitiysloman saa vain vakituisessa työsuhteessa oleva?
Ehtikö olla edes paljon töissä. Ei taida olla lomaraha kovin kummonen. Joko tilattu extra luxus vaunut amerikasta, ym. luxus kamaa.
Kela maksaa 29,07€/päivä mikäli ei ole ansiotuloja, ei ihme, jos Lexus on menossa vaihtoon..
Norralla on nollatuntilaisia. Ilmeisesti Torppa on sellainen.
Varsinkin, jos Mikro-Mikko on työtön ja Haisulin sometulot mitättömät. Hyvä, että on jotain realisoitavaa omaisuutta. Siitä vaan loputkin Guccit ja Vuiskat myyntiin.
Mitä väliä milloin ton vajakin äitysloma alkaa...kun elämä on lomaa jo ennestään, niin tuota äitiysloman alkamista tuskin huomaakaan. Sääliksi vain käy tuota syytöntä ja syntymätöntä lasta...mitään pahaa ei ole tehnyt, mutta helvetin huonot kortit jaossa
Säälittää ihan kamalasti hänen lapset. Se, että on julkisuuden henkilö, ei tee kenestäkään hyvää äitiä. Ihan kamalia juttuja on tälläkin palstalla näkynyt siitä, että miten kohtelee lapsia (omia ja muiden).
Jos, siis jos on raskaana, niin lapsesta alkaa juosta lapsilisät. Niillä tosin ei Vuittoneita ostella.
Lapsen vaan pitäisi syntyä ensin...
Marraskuussa oli ne surullisenkuuluisat pikkujoulut. Oliko silloin alkoholitonta lasissa?
Tätäkin on ihmetelty isosti monessa yhteydessä. Joko hän on täysin vastuuton ja/tai raskaus on sekin valhetta.
Mukavaa se on, kun on aikaa laittaa vauvalle huonetta kuntoon. Varsinkin nyt, kun erohakemus vedetty pois. Ihailen Torpan perhekeskeisyyttä. Onnea hänelle. Aika menee nopeasti. Kohta pienet jalat töpsöttävät pitkin lattioita 👏
Rauhoittus tuo Maisa jo. Saa kohta keskenmenon kun tuolla lailla töpeksii tuon avieronkin kanssa. Jos on jo äitiyslomalla vakitoimesta (työttömänä kotirouvanaolosta) niin nyt ois aikaa levähtää.
Miksi ei hehkuta lasten huoneen laittamisia ym.? On hehkuttanut aiemmin turhemmistakin asioista.
Ja hillot ja pöpperöt on valkoisella pinnalla.
Tai ei tiennyt olevansa raskaana, mahdollista sekin.
Tuskin olisi selvinpäin riehunut 😱.
Niin töpöttelevät. Puklua saa Torppa siivota valkoisilta kalusteilta, eikä keittiökään täysin tahrattomana pysy ja pyykkiä, sitä riittää...Toisaalta, eihän tuollainen rakastavaa äitiä vaivaa.
Varmasti oli alkoholitonta lasissa, kun emäntä riehui kännipäissään. Jos vauva on ollut yrityksessä niin normaali nainen tekee sen raskaustestin ennen kuin alkaa dokaamaan. Tosin jos raskaus on joko keksitty niin voi vetää kännit koska vaan, ja jos raskaus on alkanut esimerkiksi kymppikerhossa sen ihanan kuuman lentäjän kanssa, niin se ei välttämättä ole ollut tiedossa pikkujoulujen aikaan.
Juuri näin Facebookissa Seiskan kommenttikentän, jossa aika moni kirjoittaja luulee Seiskan keksineen tämän erojutun tai tonkineen sen jostain.
Ei kai Seiska tietäisi asiasta mitään, jollei Maisa itse siitä olisi kertonut instassa. Siellä se on nytkin se stoori, samoin sen häntä herjanneen tyypin instatilin tiedot. Pysyisi nyt hiljaa tuo nainen. Hullukin käy viisaasta, kun on hiljaa.
Törppö ei halua eikä ymmärrä olla hiljaa. Tyhmä ja huomion haluinen haahka.
Kyllä Seiska oli jo painossa siinä vaiheessa, kun Maisa julkisti asian.
Maisan ammatti lienee lentoemo. Raskaana oleville naisille etenkään viimeisten raskauskuukausien aikana ei suositella lentämistä. Joten Maisa on voinut tuon ammattinsa takia jäädä vauvalomalle jo nyt.
Muutaman lennon tehnyt, tuskin on vakituisen työsopimus.
Ja voi olla, ettei lentele enää, jotkut yritykset kun ovat tarkkoja imagostaan ja Torpan törkylööpit ei tee sille hyvää.
Tais olla vaan sijaisena.
Maisan viimeinen ammatti on lentoemo, vaikka hän olisikin lomautettuna siitä. Kun tietyt raskauskuukaudet tulee täyteen, niin hänellä on täysi oikeus hakea vauvalomaa ihan samoin, kuin monen muunkin raskaana olevan sellaisen naisen, missä raskaus on riski äidille sekä vauvalle.
En pidä Maisasta, vaan inhoan tuollaista eukkoa yli kaiken, mutta kuitenkin hänellä on samat oikeudet vauvalomaan, kuin muillakin vastaavassa tilanteessa. En tiedä nykyisestä vauvaloman pituudesta, mutta muistaakseni se meni ennen niin, että jos aloitti ammatin takia vauvaloman aikaisemmin, niin se vauvaloma lyheni sitten sieltä toisesta päästä.
Juu ainakin ennen riskiraskauksissa jäätiin saikulle ennen varsinaista äitiyslomaa. Kelan sivulta: "Äitiysvapaa alkaa ennen lapsen laskettua syntymäaikaa. Äitiysvapaalle voi jäädä 30−50 arkipäivää eli noin 5−8 viikkoa ennen laskettua aikaa. Saat itse valita, milloin aloitat äitiysvapaasi."
Täh, siis beibi syntyy toukokuulla, jos nyt on äippävapaalla?
Voihan se olla, että Maisalle on annettu sairauslomaa siihen asti, kunnes se "oikea" vauvaloma alkaa.
Kaivelin tällaista:
"""Yötyö ja muita erityistilanteita
Raskauden aikana ei voida velvoittaa tekemään yötyötä, jos se lääkärin arvion mukaan on terveydelle haitallista. Jollei siirtyminen yövuoroja sisältämättömään työrytmiin ole mahdollista, voi lääkäri todistuksellaan todeta, että yötyöstä luopuminen on tarpeellista asianomaisen työntekijän turvallisuuden tai terveyden takia ja suositella sairauslomaa.
Raskaana olevilta työntekijöiltä kiellettyjä töitä EU-direktiivin mukaan ovat: työskentely ylipaineessa (paineistetut tilat ja vedenalainen sukeltaminen), työt, joissa altistutaan lyijylle ja sen johdannaisille altistava työ sekä maanalainen kaivostyö."""
Tarkemmin täältä missä kerrotaan erityisäitiysvapaasta.:
https://www.terveyskirjasto.fi/terveyskirjasto/tk.koti?p_artikkeli=dlk01023
Ainakin vatsa on jo yllättävän iso.
Mistä lie maha tilattu?
Erityisäitiysvapaa ei tarkoita tätä
Eihän Maisa kertonut muusta, kuin nyt jo alkaneesta äitiysvapaasta, olisihan hän fiksuna voinut vedota tuohon erityiseen...."Aijon ottaa tänään yhteyttä vaikka työkkäriin ja kysyä mitä töitä voisin nyt jo alkaneella äitiysvapaallani tehdä."
Näemmä paremmissa piireissä työttömyyttä vo kutsua äityslomaksi. Pitkä on loma, jos tosiaan poikii vasta kesällä. Ja sitten on ihqusöpö vauva-aika. Ei lennä Maisa eikä lähärinä sähäköi pariin-kolmeen seuraavaan vuoteen. Joutenolo on ihanaa, ehtii ripustella rakkaudella ja kuvata omaa naamaa.
Ns. paremmat piirit ja Maisa Torppa, eivät kuulu samaan lauseeseen.
Maisa sai ansionsa mukaan. Ja Mikko. Ihan oman sotkunsa valitsivat ja lapsi vielä piti siihen saada. Kolmas raskaus Maisalla . Jm kanssa meni kesken
Oliko raskaana vai ei, oliko säälin kerjuuta.
Jos meni. Olisiko ollut J-M:n kanssa valekeskenmeno. Silloinkin tuo tuli sopivaan saumaan. Maisalla oli silloin kaksi miestä kierroksessa...joten...
Viikko sitten maailman onnellisin. Nyt maailman onnettomin. Miten ensi viikolla?
ps. Sara vei JM ja rahat. Maisa lle jäi mustaPekka
Onhan Sieppi nyt sata kertaa sopivampi Latvalalle. Hyvän kasvatuksen saanut perhetyttö. Saran uskaltaa ihan varmasti jättää vieraan miehen kanssa kahden, ilman että tarvitsee miettiä mitä touhuavat.
Tuksulta vietiin jo vauva.
Meikä jäi kovasta kokin duunista vuorotyö, klo 0.2 asti yöllä, kuukautta ennen synnytystä äippä lomalle.
Se on yleinen käytäntö. Maisa Törpöllä on omat lait ja käytännöt.
Vakityöstä jää äitiyslomalle...... Ei kai sillä ikinä mitään vakityötä oo ollu. Norralla sen opiskelukaverit on kyllä lennelleet miksei Maisa..... Ei oo kelvannut vakkariksi.
Kehuu Instassa olevansa äitiysvapaalla vakityöstä. Valehteleekohan taas?
Eipä ole Maisuli kelvannut Norran ja Finnairin mainoksiinkaan. Veetuttaa varnaan sekin itseään kaunottarena pitävää Törppöä.
Kyllä työtönkin on oikeutettu äitiyslomaan ja vanhempainvapaaseen. Pienemmällä korvauksella vaan kuin työssäkäyvä.
Eikö Maisa mainostanut: The Chief of Cabin ?
Maisa vain pelaa aikaa tuolla raskauskortilla, mutta aika kuluu...
Mikäli ne juorut J-M/SS pitää vähääkään paikkaansa, niin se ainakin on kova isku Maisalle
Sara parka, onneksi sillä ei ole vielä lapsia niin Maisa ei voi tehdä lasuja siitä. Mutta kyllä se natku jotain keksii, kostaa toisen onnen kun itsellään kaikki päin metsiä...
Niin. Työttömätkin saa lapsia. Sitä ei ole vielä pystytty estämään. Vai pitäskö sekin pistää eläkeläistanttojen hommaksi?
Just näin! Ihanaa, että JM on löytänyt aidon kaunottaren, Sara on mielettömän kaunis meikin kanssa tai ilman. Maisaa taitaa nyt vaivata isosti JMn onni, sillä sen piti just nyt aktivoitua somessa ja hehkuttaa omaakin ”onneaan”. Ei ollut sattumaa tämä ajankohta, mutta juuri tämä kertoo sen, että Maisan onni ei ole aitoa.
Pitikö siksi saada naamansa lööppeihin, kun oli kuullut Jari-Matin ja Saran mahdollisesta romanssista? Kyllä Torppaa riepoo 😁.
Eiköhän tuo lomaile koko ajan.
Taisi osua kommentit törppöön kun niin piiloagressiivisesti piti komentti julkaista 😂
Eikö puhu vielä lakisääteisestä äitiyslomasta, joka yleensä alkaa n. kuukausi ennen laskettua aikaa. Lentoemännät voivat lopettaa lentotyön heti kun raskaus on todettu, mutta yleensä he siirtyvät esim. toimistotöihin. Nyt ei varmaan ole koronan takia toimistotöitäkään tarjolla, joten lomautus jatkunee äitiysloman alkamiseen asti.
Entä jos on nollatuntisopimuksella tai ilmeisesti ei millään sopimuksella. Eli on sitten työttömyyskorvauksella? Haittaako häntä tunnustaa tämä.
Aloittaja nyt kuitenkin myöntää sen, että Maisa on raskaana.
Hetki sitten oli toisin.
Tää eroilmoitus kuulostaa jotenkin tutulta, samanlaiselta kuin yllättävä ero Latvalasta.
Ensin ollaan maailman onnellisimpia sitten ilmoitetaan erosta koska rakastetaan toisia maailman eniten. Syynä lehdistön kiusaaminen kun ovat liian mielenkiintoinen pari.
😂😂😂
Samat kuviot olivat Latvalan kanssa.
Rakastettiin maailman eniten, julkisuus erotti ym.potaskaa.
Nyt Torppaa harmittaa vaan se, että kun tuli hankkiuduttua raskaaksi. Siitä ei niin vain lähdetä metsästämään uusia rikkaita miehiä.