Se äärimmäinen ilmentymä ääriliikkeistä oli kaukaa historiasta Belgian kuninkaan Leopold II' n kolonialismi Afrikassa - Belgian Kongossa, jonka kuningas katsoi kuuluvan hänelle itselleen tunnetuin käskyin ja menetelmin.
..
HS-otsikko: "Ääriliikkeiden nousuun ei vastata pelkillä kielloilla"
.
Toinen äärimmäinen tapahtumasarja ajallistui vuodesta 1933 vuoteen 1945, jolloin Saksan kolmannen valtakunnan kansallissosialismi kaatui johtajansa Adolf Hitlerin itsemurhaan.
Uuden mantereen intiaanien näkökulmista ääri-ilmiöksi voidaan nimetä myös valkoisen eurooppalaisen maihinnousu löytöretkeilijä Kristoffer Kolumbuksen jalanjäljissä - tuo tapahtumasarja tuotti raskaan uhrin alkuperäintiaaneille ja synnytti mustan orjuuden ..
Kansallissosialismi pelottaa demokratiaa, vapaata sanaa kuin oikeusvaltioperiaatetta - mutta tuon ääriliikkeen piilottelu, mystifiointi kuin puolueettoman selvityksen puute jopa lietsoo sille kannattajia - ei niinkään suurena lukumääränä, vaan aktiivisena toimintana, tunnetuin seurauksin.
Paras ratkaisu padota ääriliikkeitä on paljastaa niiden alaston totuus kaikkinensa, niin hyvinä kuin vahingollisina ilmiöinä. Mikäli näitä ääreisideologioita ei selvitetä rehellisesti - jättää se aina kysymyksiä, joita herkkien seurailijoiden on lähdettävä etsimään, kokemaan ja osallistumaan.
Keskimääräinen ihminen on viisas, eikä lähde seurailemaan jotain sellaista, joka tuottaa lopulta pahaa, vahinkoa kuin väkivaltaa. Ääriliikkeet nähdään juuri Saksasta, ja nyt on vihdoin paljastettava täyden puolueettomuuden, ilman mitään manipulaatiota - selvitys miksi kansallissosialismi nousi niihin mittoihin, jotka lopulta sytyttivät II Maailman sodan Euroopan sotanäyttämön.
Kansallissosialismi on eniten mystifioitu ilmentymä - se saa pelon väreet liikkeelle ja sellaiset voimat, jotka eivät istu mihinkään muuhun ideologiaan.
1930-luvun kansallissosialismi tarjosi hävinneen saksalaisen identiteetin parantamisen balsamia sellaisin tavoin, jotka viehättivät miljoonia - miksi, tämä on nyt kokonaisuutena selvitettävä! Näin viehättävyys katoaa ..
.
HS-linkki: ~ https://www.hs.fi/paakirjoitukset/art-2000007840777.html -
...
25628
Ääriliikkeet herkistävät - totuuden selvitys ääriliikkeistä poistaa mystifioinnin
12
<50
Vastaukset
- Anonyymi
Entä jos ihmiset eivät vain kestä totuutta tai jos se on tulkinnallista. He pitäytyvät mielummin jossain käsityksissä kuin että kohtaisivat todellisen vihollisensa. Minkä sille kukaan voi. Ihmiset purkavat vihansa välttääkseenkö jotain ja sivulliset saavat kärsiä.
- Anonyymi
Ovat reviiripuolustajia?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ovat reviiripuolustajia?
Heräsit yöllä klo 3:37 ja halusit huutaa webbiin:"Ovat reviiripuolustajia?"
- Anonyymi
Otsikoksi sopisi paremmin "Äärioikeisto herkistää - totuuden selv......" Olen jo täysin kyllästynyt tähän äärioikeistosta meuhkaamiseen ja sen toisen ääripään vähättelyyn. Kun on selvää, mikä on tämän aktivismin taustalla ja mitkä motiivit populistista kampanjaa ajaa; EU:n kannatus, EU-mielisyys, sosialismin/vasemmistolaisuuden kannatus, antirasismi, sananvapauden supistaminen, sukupuoli- ja seksuaalisuusasiat jne. Eräs persu puhui juuri 'hyveposeeraamisesta' ja se on juuri se näkyvä ilmiö tässä globalistisessa valtapelissä. Tällä hetkellä vallassa oleva aines on hakenut liitttolaisia sopivilta ideologisilta alueilta ja luonut "yhteensopivan" enemmistön ajamaan sille tärkeitä asioita. Kaikki sen ulkopuolella olevat asemoidaan johonkin uhkaavaan ja haitalliseen lokeroon ja tässä tehosekoittimisessa tehdään ryhmää, jossa eri edustajat (äärioikeistolaiset, ei-äärioikeistolaiset, nahkapäät, uusnatsit jne.) on yhtä ja samaa eri nimikkeillä, tuomioilla, nimittelyillä jne. Esim. pelkästään kansallisvaltioajatusta ja itsenäisyyttä puolustava on varsin monessa keskustelussa rinnastettu "äärioikeistoon", "oikeistopopulismiin" ja vastaaviin. Esim. EU-kannatukseen, eli globalismin kannatukseen, liittyy paljon äärimielisyyttä, egoismia, eriarvoisuutta, sekä ahneutta ja siksi se on yhtä ei toivottava ilmiö kuin äärioikeistolaisuus. Tai äärivasemmistolaisuus. Tai islamovasemmistolaisuus. Tai kommunismi... Kaikenlainen ääriperseily on vahingollista, koska se on korruptoitunutta ja vahingoittavaa toimintaa.
- Anonyymi
Nykyään tämän ääriperseilyn johtava "valtio" on juutalaisten
valloittama ja perustama israel?
Seuraa sionistijen julkaistu kirjoitus:
"Kaikki ihmiset jotka eivät ole sionisteja
ovat puhuvaa karjaa"?
Eikö tuo muka kuullosta kansallis-sosialismilta?
Ruotsin on tunnustanut Palestiinan valtion.
Suomen nykyinen marinin hallitus ei tule sitä
koskaan tekemään?
No v...u "Miks ei" ?
- Anonyymi
Kansallissosialistien?
- Anonyymi
Yleisimmin sosialistien - Hitlerkin oli sellainen.
- Anonyymi
Tämän hetken pahin ääriliike lännessä on intersektionaalinen feminismi eli käytännössä nykyvasemmistolaisuus, joka käyttää mm. monikulttuuria ja islamia pyrkimyksissään mm. "lakkauttaa valkoisuus".
https://www.nzherald.co.nz/world/us-school-sends-out-chart-calling-for-an-end-to-regime-of-whiteness/G4H4ZERCCMSCWLCPC7WG5GIMRQ/- Anonyymi
Kaikkein lampaimpia ovat keskiverto valkoiset valittaja elitistit jotka eivät edes tiedä mitä peliä pelaavat. Luulevat olevansa jotain koviksia laukomalla jotain juttuja mutta oikeasti nukkuvat vain ruususen unta.
- Anonyymi
Miksi on uusnatseja?
- Anonyymi
Siihen liittyy varmasti jokin fetissi, hankala sanoa.
Ei ihan joka päivä kuitenkaan tule vastaan arjessa, eikä mikään ihme kun noita uusnatseja on suomessakin tyyliin muutama sata.
- Anonyymi
Näyttää olevan tiukkaan moderoitu?
Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin
Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http2334169Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi
se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?1122634Miten löydän sinut
Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit412382Vaikea tilanne
Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te1161436Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla
Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?811436- 481179
- 781087
- 59963
- 45946
Emme koskaan keskustelleet kasvotusten syistä välirikollemme
Enkä voisi kertoa perimmäistä rehellistä syytä. Kerroin sinulle pintapuolisen ”paketin” ja otin tavallaan omalle vastuu58921
