Kouluissa on oppiaine, en muista, oliko sen nimi elämänkatsomustieto, vai oliko se joku muu vastaava. Mutta kuitenkin käytännössä se oppiaines heille, jotka eivät osallistu uskonnollisiksi koettuihin opetuksiin. Ikään kuin uskontojen tilalla, tai ateistisen ajattelun mukaan uskonnot sen tilalla.
Niin siellä on jokin oppikirja, jossa kerrotaan, että mies voi synnyttää.
Mitä mieltä ateistit yleisesti ovat ns. sukupuoliasiasta? Onko ateistisen ajattelun mukaan olemassa lukematon sukupuolien kirjo? Vai voidaanko ajatella, että niiden, jotka ovat virallistettuja sukupuolia, avulla esim. evoluutio kehittäisi jotakin uutta?
Miten eri ateististen filosofioiden valossa asiaa voidaan käsitellä?
Uskonnoton opetus
7
69
Vastaukset 7
- Anonyymi
Ateismi tarkoittaa vain ettei uskota jumaliin. Ei ole siis mitään ateistista filosofiaa. Mutta, mies voi synnyttää. Klassisen määritelmän mukaan XY kromosominen on mies. Sukupuolen kuitenkin määrittää sry-geeni. XY:lle voi kehittyä kohtu ja mahdollisuus synnyttää.
"Voiko mieskin synnyttää? | Ajankohtaista | Vau.fi" https://www.vau.fi/vieraskyna/voiko-mieskin-synnyttaa/- Anonyymi
"Ei ole siis mitään ateistista filosofiaa."
Entä uusateismi, intialaiset ja kreikkalaiset koulukunnat, valtioateismi jne?
http://www.vihrearouva.net/usko/ateismin_filosofia.html - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
"Ei ole siis mitään ateistista filosofiaa."
Entä uusateismi, intialaiset ja kreikkalaiset koulukunnat, valtioateismi jne?
http://www.vihrearouva.net/usko/ateismin_filosofia.htmlUusateismi on/oli ilmiö, jossa tietyt henkilöt nousivat suosituiksi ja heidän kirjojaan ostettiin paljon. Kreikkalaiset ja intialaiset koulukunnat ovat ilmeisesti jotain filosofisia koulukuntia. Valtioateismi tarkoittaa tietynlaista politiikkaa. Joseph Lewis tuossa kuvailee humanistista ja naturalistista filosofiaa.
Sanaa ateismi käytetään vain, koska on olemassa teismi. Jos jumaliin ei uskottaisi, sanaa ateismi ei käytettäisi. Siitä, että ei usko johonkin, ei seuraa että uskoo johonkin toiseen asiaan.
"Niin siellä on jokin oppikirja, jossa kerrotaan, että mies voi synnyttää."
Raamatun mukaan ensimmäinen mies luotiin. Sen jälkeen kaksi miestä synnytti naisen siitä toisesta miehestä. Mitä mieltä olet ns. yleisesti tästä asiasta?- Anonyymi
Käsittääkseni esim. raamatussa naista kutsuttiin noissa kohdissa kirjoituksia miehettäreksi, koska nainen oli miehestä otettu.
Tähän tapahtumaan on viitattu myös muuallakin. Mutta esim. raamattu on teoksena iso (monisivuinen), joten, jokin sen viitauksien läpikäyminen voisi vaatia oman viestinsä.
En osaa olla yleisesti mieltä asiasta, koska se ei auta kuitenkaan selvittämään ateismin parissa olevia "ideologisia" sukupuolitendenssejä. Ehkä se on vain sitä yleisen mielen puutetta, kuten ateismikin on itsessään kaikki voimainen, ilman perusteluja, miksi se on?
Ehkä paras määritelmä ateismille voi olla se, että se on kaikkien niiden seikkojen kirjo, miksi jokainen ihminen, itse itsensä määrittelee ateistiksi? Olipa ateistilla ateismiinsa perusteet tai ei. Perustelemattomat ateistit voisivat olla perusteettomien ateistien ryhmä. Ja ateisminsa perustelevat perusteellisten ateistien ryhmä.
Vaikka tämä jako onkin heikko, koska ihmisen itsensä motivaatiot voivat olla, joko tietoisia tai tiedostamattomia. Olisi se, ehkä kuitenkin hyvä tapa esiintuoda ateismin monimuotoisuutta ja sen eri ilmenemismuotoja?
Joka sinänsä on kiinnostavaa, koska ajattelu itse aloitusasiasta on ateismissa on myös, ehkä mahdollisesti joidenkin vaikutteiden läpi "suodattunutta"?
- Anonyymi
Silta sukupuoli putosi putosi postiluukusta ja nyt sitten en anna uskovaisille anteeksi.
Eli jos Korona kysyy niin sanon, että hävitä pois.- Anonyymi
Korona kuume nousee uskovaisten keskuudessa 🤒
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Tässä ovat Elämäni biisi vieraat lauantai 19.9. - Yksi vieras on kohuttu TTK-juontajaehdokas
Elämäni biisi vieraslista on harvinaisen mielenkiintoinen lauantaina. Mukana myös kohuttu TTK-juontajaehdokas, josta ei171244Mies joka on oikeasti kiinnostunut
Ja näkee sut pitkäaikaisena kumppanina, siirtää vaikka vuoria selvittääkseen asiat eikä ota pienintäkään riskiä menettää1331161- 641140
- 87991
- 109979
Kunnanhallitus
Miten käy täällä vuosia tuomioita jakaneelle valittajalle, hovioikeus hylännyt kaikki syytteet.63971Rauha, sopiiko
Ei häiritä enää toisiamme. Annetaan molemmille rauha unohtaa, pyydän tätä todella. Kiitos. Miehelle.94927Miesten (epä)viehättävyydestä kysymys
Mieltä askarruttava asia, liki dilemma. Palstallahan jotkut miesoletetut usein toteavat, että kaikki naiset tavoittelev180874- 80801
Ei siitä pääse yli, eikä ympäri!
Pakko se on myöntää ja tunnustaa. Olisin halunnut p*nna sinua sydämeni kyllyydestä. Itseäni vanhemmalle naiselle66761- 40723
- 70616
- 57614
- 98608
Myönnetään, tunnen lämpimiä tunteita kohtaasi
Vaikutat tosin liian hyvältä ollaksesi totta. Komeita miehiä on maailma pullollaan mutta sinussa on jotain.....47592- 40582
Humppila korvasi johtajia tekoälyllä
https://yle.fi/a/74-20215155 Humppilassa on lakkautettu teknisen ja hallintojohtajan virat. Säästöä tuli hetkessä 15083558- 60534
- 51519
Mnot, miksi sinulle on tärkeää solvata uskovia?
Onko sinulla joku katkeruus tai peräti viha heitä kohtaan? Kirjoituksesi nimittäin tihkuvat katkeruutta ja vihaa uskovi295506