Aion viedä muutaman vuoden vanhan läppärini kierrätykseen tai lahjoitan sen jollekin ystävälleni. Valmistelevana toimenpiteenä asensin Windows 10:n uudelleen antaen asennuksen samalla poistaa kaikki tallentamani tiedostot. Aikaa kului muuten kuusi tuntia, mutta se ei haitannut.
Windowsin asentuessa uudelleen asennusohjelma vaati pakollisena sähköpostiosoitettani. Miksi Windowsin käyttäjällä on oltava sähköposti? Minulla ei ole ollut Microsoft-tiliä, eikä tule. Annoin olemassa olevan sähköpostitosoitteeni, mutta väärän salasanan, ja asia ratkesi sillä. Myöhemmin työpöytänäkymän avautuessa sain tosin ilmoituksen ongelmasta, jonka kuulemma ilmeisesti aiheutti vaihdettu sähköpostin salasana.
Päivää myöhemmin Microsoft lähetti minulle sähköpostia ja palasi salasanaongelmaan. Tarkoitukseni ei missään tapauksessa ole kirjautua koneella minnekään eikä antaa mitään oikeita henkilötietoja Microsoftille. Toivottavasti kaikki minuun viittaava on poistettu koneelta, ja voin viedä sen kierrätykseen kepein mielin.
Sähköposti pakollinen kympin asentamisessa!
7
176
Vastaukset
- Anonyymi
koneeseen olisi pitänyt luoda uusi käyttäjätili eikä käyttää vanhaa tiliä vaihtamalla sen salasanaa.
- Anonyymi
Kone on muutenkin ihan liian paska jos windowsin asennuskin kestää kuusi tuntia. Ei sellaista romua kannata antaa kellekään riesaksi, paitsi ehkä pahimmalle vihamiehelleen.
Juuei tietenkään mitään omaa osoitetta sinne laiteta, vaan joko keksitään joku uusi väliaikainen tunnus, tai tehdään paikallinen tili. - Anonyymi
Otin asennusta varten outlook-sp-osoitteen ihan omalla nimelläni. Muutin Microsoft-tilin sitten paikalliseksi., kun aloin käyttää konetta. Tuntuu turvallisimmalta käyttää yhden yhtiön palveluja ilman mitään kikkailuja ja hajautuksia.
- Anonyymi
Ei ole edes internet-yhteyskään ollenkaan pakollinen win 10 asennuksessa.
- Anonyymi
Tässä on se KÄTCH: win kymmppiä asentaessa ei saa olla internet yhteyttä olemassa
- Anonyymi
Ei vaadi pakollista sähköpostia..
- Anonyymi
Ei vaadi sähköpostia. Kannattaa opetella erottamaan toisistaan pakolliset ja suositellut kentät. Sähköpostin antamista kyllä suositellaan, samoin kuin Microsoft-tilin luomista, mutta jos ei niitä halua, niin sen kuin ohittaa vain sen vaiheen. Asennus jatkuu siitä aivan normaalisti.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 11710282
- 525020
Taas ryssittiin oikein kunnolla
r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html422201Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle
Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘1052058- 261914
Vanha Suola janottaa Iivarilla
Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia131591Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin
Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,411392Känniläiset veneessä?
Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v31991Tiedän kuka sinä noista olet
Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta24983Rakastuminenhan on psykoosi
Ei ihme että olen täysin vailla järkeä sen asian suhteen. Eipä olis aikoinaan arvannut, että tossa se tyyppi menee, jonk54967