Tässä onkin nyt hyvä aloittaa siirtämällä vaaleja tekaistuilla koronauhkakuvilla.
Kansa olisi kuitenkin äänestänyt tyhmyyksissään Perussuomalaisia, joten siinä mielessä hallitus voi nyt huokaista ja yrittää miettiä median kanssa sopivia solvauskampanjoita Perussuomalaisia vastaan.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000007845347.html
Kansa olisi kuitenkin äänestänyt tyhmyyksissään Perussuomalaisia, joten siinä mielessä hallitus voi nyt huokaista ja yrittää miettiä median kanssa sopivia solvauskampanjoita Perussuomalaisia vastaan.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000007845347.html
Vastaukset 48
Vanhimmat
Terveysviranomaiset ne tautia koskevat päätökset tekee. Marin yrittää vaan välttää oikeaa politiikan tekemistä vetoamalla kokoajan pandemiaan. Rakentaa vaan omaa kommunistista holhousyhteiskuntaa koronan varjolla
Hallituksen PITÄISI tehdä päätökset eri viranomaisten tilanneanalyyien perusteella!
Mutta näyttää häntä (Henriksson) heiluttavan koiraa..
Terveysviranomaiset eivät tee läheskään kaikkia päätöksiä. Hallitus ja eduskunta tekevät tärkeimmät päätökset. Kannattaa tutustua Suomen päätöksenteon mekanismiin.
Onko mode oppositioporvari kun pitää fakta poistaa että samaa kunnallisvaalirn siirtoa tehtiin 2017 kun vallassa oli Sipilän, Orpon ja Soinin porvarihallitus. Oliko Suomi silloin kehitysmaa tai diktatuuri?
Heinäluoma kuittaa Halla-aholle: ”Kuntavaalit siirrettiin vuonna 2017 lokakuusta huhtikuuhun ilman maan muuttumista kehitysmaaksi”
https://demokraatti.fi/heinaluoma-kuittaa-halla-aholle-kuntavaalit-siirrettiin-vuonna-2017-lokakuusta-huhtikuuhun-ilman-maan-muuttumista-kehitysmaaksi/
Oho, lyhyt on öyhön muisti. Mikä lie viina aiheuttanut varhaisdementian?
#NäpitIrtiMunLompakosta #PelastakaaLapset
Diktatuuri alkaa aina pienestä. Sitten pikkuhiljaa oppositiota kampittamalla ja maalittamalla aina suurempiin operaatioihin. Kansan rosvous on kuitenkin se pääasia, johon diktatuurissa aina pyritään.
Olet näköjään seurannut tarkkaan Unkarin tapahtumia, kun olet noin tarkoin selvillä siitä, miten diktatuuria lähdetään nykyään rakentamaan.
heinäluoma ja paula lehtomäki sai puutinilta ystävyyden kunniaksi kunniakirjan.
MITÄ ANNOITE VASTINEEKSI .
kuka vakoilee...
Niille pitää vaan tehdä kaks asiaa selväks eli: Näpit irti mun lompakosta ja mun lapsista.
Niille ei mene mikään perille, muuta kuin veret seisauttava rökäletappio seuraavissa vaaleissa!
Vuoden 2012 kunnallisvaalit järjestettiin 28. lokakuuta 2012 kaikissa Suomen kunnissa. Seuraavat vaalit olisi pitänyt siis pitää2016 lokakuussa. No pidettiinkö? Ei, vaan hallituksessa olleiden Perussuomalaisten tuella vaalit törkeästi junailtiin pidettäväski melkein PUOLI VUOTTA myöhässä 9. huhtikuuta 2017.
Nyt Persut kauhistelee vaalien kahden kuukauden siirtoa koronan takia, kun heidän hallituksessa ollessaan vaalien siirto 5-6 kuukautta mukavuussyistä oli ihan ok.
On tämä persujen öyhötys hassunkurista.
Et taida ymmärtää, että vaalien siirtämiseen tarvitaan kaikkien puolueiden hyväksyntä. Jos sellainen oli 2012, so what?
Nyt sellaista ei ole ja voimassa olevan lain mukaan vaaleja ei voi siirtää. (Diktatuurissa toki laki kirjoitetaan sukkelasti uudelleen.)
Vaalien päivämäärän muuttamiseen tarvitaan vain yksinkertainen enemmistö eduskunnassa.
Voitko vielä kertoa miksi vaalien siirtäminen melkein puoli vuotta 2016/2017 oli perustellumpaa kuin nyt tehty kahden kuukauden siirto? Mikä oli pakottava syy?
Kuntavaalien siirtämiseen ei vaadita kaikkien puolueiden hyväksyntää, koska asiasta päättää eduskunta.
Persujen mölinä ei vaikuta asiassa suuntaan eikä toiseen.
Tarkoitat kai sinisten......
Tämä vaalien siirtäminen joka vaalikausi alkaa muistuttaa entisen Nokian touhuja, kun alkoi mennä huonosti, niin osingonmaksua siirrettiin joka vuosi kuukaudella eteenpäin.
Aina kun jollakin puolueella alkaa vaalitulos näyttämään huonolta, niin vaalit siirretään. Nyt tulos näyttää huonolta kaikilla muilla, muttei perussuomalaisilla. Muuten olen sitä mieltä, että Perussuomalaiset saisivat vaihtaa nimensä, liikaa painolastia Soinin kaudelta.
Jos Hakkarainen, Niikko, Juvonen, Tavio, Elomaa jne ovat sinisistä vasta myöhemmin Persuihin loikanneita niin sitten...
Kahdessa kuukaudessa tuskin tapahtuu suuria muutoksia.
Ja sivari-jussi se taas persuna valehteli ettei muualla demokraattisissa maissa ole siirretty vaaleja. Äkkiä laskien Euroopassa ja lähialueilla on siirretty koronan vuoksi n.30. vaalit. Ja maaillmalta löytyy vielä lisää. Mikä persuja oikein vaivaa kun pitää valehdella joka asiassa. Onkohan se tyhmyyttä vai tietämättömyyttä? Vai ihan persuutta.
Demokratiassa enemmistö riittää.
Juuri näin.
Tosin minua kyllä hieman hämmästyttää, että vaalien päivämäärää voidaan siirtää yksinkertaisella enemmistöllä eduskunnassa (esim 2/3 määräenemmistöä ei tarvita, vaikka sellainen toki löytyy). Samalla juottoloiden sulkeminen edellyttää vatulointia perustuslakivaliokunnassa ja perustuslakiasiantuntijoiden konsultointia.
Minusta oikeaus äänestää lähtökohtaisesti on tärkeämpi kuin oikeus myydä viinaa kapakassa.
"Aina kun jollakin puolueella alkaa vaalitulos näyttämään huonolta, niin vaalit siirretään."
Tulevien vaalien tulos näyttää aina jonkin puolueen kannalta enemmän tai vähemmän huonolta, joten vaaleja lienee siirretty aina kaikkien vaalien alla.
SDP :stä eroon pikaisesti! Vaalit tulisi pitää huhtikuussa.
Kunnallisvaalit on pidettu huhtikussa vuonna 2017. Ei koskaan sitä ennen. Koko Suomen historian ajan kunnallisvaalit ovat olleet loppuvuodesta loka-marraskuussa. Sen perinteen katkaiseminen ei ollut Persuille vaikeaa.
Persut kannattivat vaalien siirtoa lokakuulta 2016 huhtikuuhun 2017. Silloin siihen ei liittynyt mitään periaatteellista, kun istuttiin itse hallituksessa. Nyt ollaan oppositiossa ja öyhötetään.
Siniset kannattivat.......
Taitaa koko Korona olla maailmanlaajuinen Huijaus ! Kaikki muihin vaivoihin kuolevatkin merkataan Koronakuolemiksi !?
Puolue jota ei ollut olemassa, kannatti, mutta nykyiset Persut kuten Niikko. Elomaa, Hakkarainen, Huhtasaari jne olivat "salasinisiä", kun äänestivät sipilän hallituksen esitysten puolesta?
Älä nyt herjaa persuja. Sehän on vaan persujen logiikkaa. Ei me kun noi muut.
Niinpä. Nykyisten persujen toisen kauden kansanedustajien tekemisistä ennen syksyä 2017 vastaa Siniset, vaikka heitä ei tuolloin ollut edes olemassa.
"Siniset kannattivat......."
Eivät kannattaneet vaan persut, nekin viime vaalikauden eduskunnassa istuneet persut, jotka isutuvat nykyisessäkin eduskunnassa.
Silloin, kun päätös kuntavaalien siirtämisestä tehtiin, ei Sinisistä tiedetty mitään.
Näin on. Koronan piikkiin laitetaan kaikki kuolemat.
Meidän muori putosi viime kesänä kaivoon, ja niin vain kuolitodistuksessa lukee että kuolinsyy: Covid-19.
Vaalien viivyttäjät ovat hermona suojatyöpaikoistaan kunnissa.
Aihetta onkin.
Kuntien on päästäva eroon puolueloisista, jotta välttämättömät menot voitaisiin kustantaa.
Pandemiatilanne tulee olemaan helpoin huhtikuun puolivälissä, siis häpäistyinä alkuperäisinä äänestyspäivinä.
Tartuntaluvut ovat nyt PÄIVITTÄIN pienentyneet noin 50:llä.
Ensi viikolla päivittäisten tartuntojen lukumäärä tulee olemaan alle 300.
Politrukki Tervahaudan hölmölle hallitukselle esittämä päivittäinen tartuntojen lukumäärä on 1367 (15.3.2021).
Pandemiatilanne tulee olemaan tosi paha kesäkuun puolivälissä, koska nuorten ulkomaanmatkailua Suomesta ja Suomeen ei voi pitää kurissa.
Näin asiantuntijat uskovat ja hallitus toivoo - silloin voidaan asettaa poikkeustila ja siirtää vaalit uudelleen.
Milloin se kehysriihi pidetään, se kiinnostaa nyt kovasti?
Demarithan ne ovat ennenkin ajaneet diktatuuria Suomeen. Jopa aloittaneet vallankumouksen ja ryhtyneet sisällissotaan laillista hallitustavastaan. Sitä ei nykyään moni edes tiedä, luulevat jonkun Skp:n, tai vastaavan tehneen sen. Ei ne olivat demarit.
"Lenin kannusti Suomen sosiaalidemokraatteja vallankumouksen tekemiseen:”Nouskaa, nouskaa viipymättä ja ottakaa valta järjestäytyneen työväestön käsiin.”"
https://fi.wikipedia.org/wiki/Suomen_sisällissota#14_tunnin_vallankumous
Sannaa mainostetaan davosin sivuilla jotka ajaa maailmaa heidän valtaansa. The great reset.
Mutta voi ei. Marin ei olekaan se ketä tästä syyttää. Mikä nyt avuksi? Voisiko RKP:tä tai Kokoomusta syyttää? https://yle.fi/uutiset/3-11212596
Vai syytettäisiinkö vaan totutusti vasemmistoa ja vihreitä? Auttaisiko se maanantaikrapulaan?
Vaalien siirtäminen nimenomaan kertoo suomalaisen demokratian vahvuudesta ja kyvystä tehdä päätöksiä.
Se on heikko. Erittäin heikko. Mutta vahvasti tsaristinen. Muutenkin poliitikot ovat hyvin haluttomia hyväksymään kansanäänestyksiä, koska kansalla on taipumus äänestää väärin.
Aloittaja on nukkunut yhteiskuntaopin tunnilla. Tai ei ole ymmärtänyt mitään. On sen verran typerä aloitus! Miten yksi puolue saisi Suomeen diktatuuriin aikaiseksi? Selvitä se mekanismi?
Joissain maissa 1 mies kuulemma kykenee tälläiseen. Outo juttu jos suomessa ei edes kokonainen puolue tälläiseen kykene...
Vallankaappaus valtaa itselle keskittää
Hugo Marin unelmaa
Venäjä ottanee suomesta mallia Enää niiden ei tarvitse venäjälläkään väärentää vaalituloksia. Riittää kun siirtävät vaaleja "tulevaan" mainitsevat kuukauden mutta jättävät vuoden kertomatta.
Toimivat siis kuin länsimaat hehehhh!
Haluaa yksivaltiaan
Vaalit ovat syksyllä korona korjaa äänestäjät
Avustajakaartia palkataan jo siihen malliin, että kohta raippa raikaa.