Sitten kun aikanaan pääsemme äänestämään kuntavaaleissa

Anonyymi

niin on erittäin tärkeätä että me kuntalaiset ajattelemme omaa etuamme kuntamme asukkaina!

Mitä tämä sitten käytännössä tarkoittaa? Eiköhän se ole aika selvä asia että kenelläkään ei ole varaa äänestää tahoja joiden ideologiaan kuuluu että "oma kansa ensin ajattelu on vaarallista". Kuntapolitiikassahan tämä tarkoittaa sitä että kuntalaiselta viedään "kaikki" oikeudet päättää itse omista asioistaan ja kaikkeen tekemiseen pitää kysyä lupa kunnan viranomaisilta!

Koska nyt tulevissa vaaleissa on kyse SINUN omasta elinpiiristäsi NIIN nythän on vielä tärkeämpää kuin eduskuntavaaleissa NIIN äänestää tahoja jotka ovat Suomalaisen ihmisen puolella eivätkä ajattele asioita ideologisen kiihkon vallassa!

Rakentakaamme yhdessä vahvoja itsenäisiä kuntia niin samalla olemme turvaamassa sitä että saamme myös pitää valtakunnallisen itsemääräämisoikeutemme mahdollisimman korkealla tasolla tässä EU:n kovassa puristuksessa.

Nyt on todellakin aika keskittyä omaan tulevaisuuteemme, vaikka muut mitä sanoisivat!

6

104

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Tanskassa uskalletaan tehdä kovia päätöksiä. Ei tunteella vaan järjellä. Tanska toimii oman maan ja kansan parhaimman edun mukaisesti. Samaa toivoisi täällä Suomessa. Kuntatasolta on aloitettava. Niiden jälkeen on eduskuntavaalit.

      • Anonyymi

        Niin, ehkä se olisi vaihteeksi hyvä pohja ajatusmaailmalle tuo yhteisen hyvän rakentaminen ja ihmisten elin olosuhteiden turvaaminen vaihteeksi sen sijaan että katsottaisiin jälleen kerran mitä on yhteiskunnassa jaettavaa ja jatkettaisiin periteisellä tiellä leikaten sietä missä elämä on kovinta eli viimesijaisesta toimeentulo turvasta.


    • Anonyymi

      Vaalikoneet auttavat valinnassa. Nykyään katsotaan vaalikoneiden avulla, ketkä ovat samaa mieltä asioista kuin itse on. Vaalikoneita kannattaa testata ja katsoa minkälaisia ehdokkaita ehdottavat.

      Pitää myös muistaa että Suomen vaalijärjestelmä (pois lukien presidentinvaali) on henkilö- ja puoluevaalin yhdistelmä, jossa yhdellä numerolla äänestetään sekä henkilöä että puoluetta.

      Puolue saa aina äänen vaikka ehdokas ei pääsisikään läpi. Siksi puolueen valinnalla on suuri merkitys.

      • Anonyymi

        Ehdokas voi jutella mukavia, mutta oikeasti hän edustaa puoluetta ja toimii lopulta sen mukaisesti.

        Puolueen ajamia asioita voikin sitten tarkastella lähihistoriasta.

        Esim. kun äänestää vappusatasta, niin saakin lisää Sipilää, jihadisteja, liikkumisveroja ja lahjoituksia välimerelle.


    • Anonyymi

      Asiat on siinä pisteessä että on ajateltava mitkä puolueet ajavat maamme etua eivätkä ulkovaltojen jonne vastuita kasvatetaan. Se on näet kylmä tosiasia että 2/3 osa kunnista on taloudellisissa vaikeuksissa ja kuntia tuetaan valtion veroista joita päätetään eduskunnassa. Näin ollen on oleellista että tuetaan niitä puolueita kuntavaaleissa jotka ajavat maamme asioita taloutemme näkökulmasta ja asettavat oman kansakunnan muiden edelle. Tuon ajattelutavan iskostaminen ja tukeminen alkaa kuntasektorilta jolla pönkitetään eduskunnan toimivaltaa toimien suhteen. Näin kerromme myös millaista on se politiikka linjauksiltaan , jota haluamme maassamme toteutettavan.

      • Anonyymi

        Oman maan ja kansan etu tulee aina olla ensimmäisenä. Tämä on mielestäni aika itsestään selvä asia. Joillekin ei kutenkaan näytä sitä olevan.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Yritykset verolle ja yritystuet 10 mrd. eur/v pois

      Kiristämistapauksissa yrityksille sanotaan hei hei. Suomi ei tarvitse yhteiskunnan rahoilla "yrittämistä". Yhteiskunta v
      Maailman menoa
      194
      2655
    2. Riikan perintö: ennätysvelka, ennätystyöttömyys ja ennätysverotus

      Tavallisen keskituloisen suomalaisen verotus on kireintä vuosikymmeniin, ja ensi vuonna palkansaajien käteen jää vieläki
      Maailman menoa
      48
      2596
    3. Mikä on sinun ja kaivattusi ikä

      💕💕💕💕
      Ikävä
      178
      2508
    4. Sannalta jälleen fiksu lausunto johtamisesta

      "I used to think the best argument would win – but real leadership means listening, understanding where people come from
      Maailman menoa
      70
      2242
    5. Riikka se runnoo työttömyyttä lisää

      Menkää töihin! "15–74-vuotiaiden työttömyysasteen trendiluku oli lokakuussa 10,3 prosenttia. Työttömiä oli yhteensä 276
      Maailman menoa
      71
      2105
    6. Sanna Antikainen (ps) : Vornasen pyssy suututti demarit

      https://www.suomenuutiset.fi/sanna-antikaisen-kolumni-vornasen-pyssy-suututti-demarit-mutta-kuka-puhuu-totta/ Vornasen
      Maailman menoa
      41
      2095
    7. Riikka Purra on ihana, jämpti

      Hän yrittää saada Suomen taas kuntoon. Sanoo asiat suoraan, eikä piiloudu kapulakielen taakse. Riikan kaltaisia päättä
      Maailman menoa
      1
      1978
    8. Hallinto-oikeus totesi Sysmän kunnanjohtajan potkut laittomiksi (YLE Lahti 24.11.2025)

      Että näin sitten: Hallinto-oikeus totesi Sysmän kunnanjohtajan potkut laittomiksi – valtuuston päätös nurin ja 50 000 la
      Sysmä
      72
      1567
    9. Onko sulla jotain

      Suunnitelmia?
      Ikävä
      146
      1447
    10. Sorsa: kuvaputki - Lipponen: kaasuputki - Marin: ryppyputki

      Nuo kolme demaria ovat poikkeuksia Suomen poliittisessa historiassa. Ovat ainoita, jotka ovat kyenneet nostamaan puolue
      0
      1330
    Aihe