Eivätkö siellä ole vielä huomannert, että Bolshinov laittautuu tuon tuostakin maaliin tullessa johonkin kolariin toisen kilpailijan kanssa.
Näkihän sen selvästi, kun jälkeenpäin näytettiin maaliin tulo, että Bolshunov itse hiihti päin norjalaista tahallaan.
Yrittiköhän taas lyödä vastustajaa sauvalla, kun se katkesi?
Näkihän sen selvästi, kun jälkeenpäin näytettiin maaliin tulo, että Bolshunov itse hiihti päin norjalaista tahallaan.
Yrittiköhän taas lyödä vastustajaa sauvalla, kun se katkesi?
Vastaukset 11
Vanhimmat
Hyvä vaan, ettei Iivo ollut vielä siellä asti, ettei joutunut siihen hässäkkään.
Bolsunov teki Mäet. Ei siinä muuta ollut.
Ihme, että Kläbo hylättiin, mutta eiköhän se tuomio muutu valittamalla.
Bolsu tuli ensimmäisenä loppusuoralle ja valitsi liukkaimman ulommaisen ladun. Tollonorski yritti takaa tulla nollatilasta vielä oikealta ohitse. Ei pienintäkään järjen häivää, kun vasemmalla puolella oli useita vapaita latuja.
Bolsu tiesi, ettei pärjää Kläbolle ikinä loppukirissä ja siksi keskittyi kikkailuun mutta onneksi katkaisi oman sauvansa
No kyllähän tuo Bolsunov tuntuu olevan aikamoinen rämäpää ja kolariherkkä hiihtäjä. Toisaalta hän oli kyllä Kläpoa edellä ja siksi hänellä oli oikeus valita hiihtolinja. Kläpo yritti ohi liian ahtaasta paikasta joten oikein että hänet hylättiin. Toisaalta saihan Bolsukin tuosta kiilauksesta silti rangaistuksen kun menetti sauvansa ja samalla kullan.
Bolsunov on mielisairas kusipää.
Laebo oli väärässä kun yritti liian ahtaasta paikasta ohitse.
Oli oikein kun hänet hylättiin.
Ilman sauvarikkoa bolsu olisi todennäköisesti voittanut kultamitalin, Iwersenille se voitto ei ainakaan kuulu. Kulta ois pitäny jättää kokonaan jakamatta.
Näkihän sen kuinka Bolsu astui norjalaisen suksen päälle, kun yritti ohittaa, sitten venäläisen sauva taas katkesi kun sillä huitoi!Häirikkö on
Bolsu ei häviä koskaan vaikka ei tulisikaan ensimmäiseksi. Bolsu on vaan niin paras. Kukaan muu ei saa voittaa tai Bolsu suuttuu.
Kläbolla ei ollut enää yli 49 km:n hiihdon jälkeen tautista itseluottamusta, kun ei päässyt viimeisessä mäessä Bolsun ohi, olisi silti pitänyt malttaa mieli eikä ajautua Bolsun ulkopuolelle. Ja taitaa vähän Bolsussakin olla syytä kun luistelullisin sivupotkuin kolisteli Kläbon suksea, minkä takia sitten Kläbo horjahti, mikä puolestaan viime vaiheessa johti lopulta Bolsun sauvan katkeamiseen... joten ehkä oli hyvä ettei kumpikaan sitten pokannut kultaaa.....
Kläboa varmasti olisi Bolsunovin voittanut loppukirissä. Se mitä tuossa tapahtui muuten, on hiinä ja hiinä. Missä kohtaa tuossa lie sai vielä vaihtaa "kaistaa". Loppusuora kun alkoi ja oli se joku ihme kaari minkä alta tulivat niin selvästi sen jälkeen Bolsunov vielä vaihteli kaistaa ja oli jopa selvästi ulomman ladun ulkopuolella missä Bolsunovin sivulla Kläbo hiihti. Se mitä Lahdessa tapahtui, niin Mäki valitsi ennen sitä havutusta mistä loppusuora alkaa missä hiihtää. Kläbö kieltämättä ehkä meni ahtaaseen väliin mutta nyt hiihdettiin pertsaa ja sekin pitää otta huomioon tilan suhteen, ja Kläbö oli vielä oikeastaan vierellä kun loppusuora alkoi.