Pastorin tytär

David Koresh oli adventisti ja halusi seurustella adventistipastorin tyttären kanssa.
Ettekö usko että adventismi sekoittaa nupin?
12<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 12

Vanhimmat

David Koresh ja hänen äitinsä olivat Adventtikirkon jäseniä.
David rakastui pastorin tyttäreen ja he seurustelivat.

Äänestä

Adventismi niittää satoa jopa pastorien keskuudessa.
Ruandan adventistipastori ja hänen poikansa tuomittiin sarjamurhaajina.

Äänestä

Emme usko sinua emmekä valheitasi.

Äänestä

Sinun pääsinuppi on totisesti sekasi. Vihaa ja murhaa täysi. Seko- luonteenpiirre, joka vaatisi ehdottomasti jonkun valkotakkisen.
Mutta, tavataan helvetissä. Siellä minulla on iankaiken aikaa vaivata sinua, mennen tullen.

Äänestä
  • Adventtikirkon sisällä itää murhan ja demonisoivan pedonmerkin henki.
    Väärän profeetan perheessa vaikutti kuoleman henki "totuuden valona" häneen uskoville.

    Äänestä

  • Muista "älä tapa" käsky.
    Helvetillä uhkailu on adventismin ydinosaamista.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Muista "älä tapa" käsky.
    Helvetillä uhkailu on adventismin ydinosaamista.

    Ai, että adventistit uhkailevat helvetillä. No, toisella suupielellä valitatte, ettei heillä ole edes helvettiä. Miehihän vähän puheitasi. Äläkä syytä adventitseja.
    En tosin olekaan adventisti, mutta, kun helvetti on iankaiken olemassa, ei adventisti ilmaisuna, helvetti vaivoineen on meitin kristittyjen aluetta, niin lupaan vaivata täällä perkeleitä jakavien helvettiä sitten, kun se aika tulee ja sehän oli iankaiken.
    No, tehkää sitten parannus, ettei helvettine pala minun tulesta. SE meinaan palaa siitä osin ja kovin. Lupaan sen.
    Lepää siihen asti, kun tapaamme helvetissä.

    Äänestä

Eikös se ollut siellä Texasissa Wacossa tämä Davidin oksa-kultti?
Taisi mennä tulipalossa toista sataa uskossaan olevaa. Lapsetkin paloivat hullun johdattamana.
Maailman loppu tulee ihan varmasti neljän miljardin vuoden kuluttua, silloin aurinko on polttanut vedyn heliumiksi. Ei kaikkea, mutta riittävästi niin että pallo pullistuu punaisena maan radan ohi. Viimeistään silloin kaikki elollinen katoaa.
Sitä ennen on kadonnut ihmisapinoihin kuuluva kädellinen, ihminen.
Veikkaanpa ettei Taivaaseen.

Äänestä
  • Jäsenillä ja johtajalla adventismitausta.
    He harrastivat sapattia ja odottivat Jeesusta.

    Äänestä

  • No, mitä sitten? Parempi, ettemme me syytä adventisteja siitä, mitä tiedämme tapahtuneesta.
    Jos on uuno, ettei tiedä, niin monesti olen dokkarit ilmoittanut, että katsokaa.
    Jos suomalainen poliisi olisi ollut ko. paikassa, emme tietäisi koko tilanteesta.
    Mutta, paikalla oli Ämerikän liipasiherkkä vallesmanni ja tulenteko kranaatit, tuuli jne.
    Ainakin Ämerikän kansasta puolet pitää viranomaistoimintaa syyssä, tosin viranomaiset eivät halua ottaa ko. virhettään niskoilleen. On se niin häpeätahra. Ja jopa se isä, jonka lapset menivät ko. onnettomuudessa, ei syyttänyt sisälläolevia, vaan tarkasti asiaa terveellä ja neutraalilla tavalla.
    Toiminnassa, millä se homma tehtiin viranomaismallilla, se ei oikein ole hyvin tehty.
    Toisaalta, ko. "lahko" ei ole aventismiin siinä liittyvää, vaan on eronnut siitä.
    Aivankuin täällä moni on haarautunut eri yhteisöksi, vaikka lestadiolaisuudessa.
    Ei se ole yhtä, vaan jokainen on omaa porukkaa.
    Aivankun katolisetkin on "äitikirkko" - mutta ei siihen kuulu helluntalaisuus.
    Mutta, pilkkaajien määritelmässä, helluntalaisetkin ovat katolisia, tavalla tahi toisella.

    Yhtä kaukaa haettu nimitys.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Jäsenillä ja johtajalla adventismitausta.
    He harrastivat sapattia ja odottivat Jeesusta.

    Apostolisena aikana oli sapatti - ja odotetaan Jeesusta. Onhan suomessakin muitakin, kuin adventistit, jotka pitävät sapatin ja odottavat Jeesusta.
    Ihme päätelmää, ja hokemaa, että aina kun puhutaan sapatista, se on adventisti sitä ja adentsitsi tätä. Ottakaa lääkkeenne. Vipottaa teitil, aika paljon.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Apostolisena aikana oli sapatti - ja odotetaan Jeesusta. Onhan suomessakin muitakin, kuin adventistit, jotka pitävät sapatin ja odottavat Jeesusta.
    Ihme päätelmää, ja hokemaa, että aina kun puhutaan sapatista, se on adventisti sitä ja adentsitsi tätä. Ottakaa lääkkeenne. Vipottaa teitil, aika paljon.

    Sapattiteatreria vielä tänä aikanakin.
    Se on sitä parasta pyhitystä.

    Adventistitaustainen jäseniltään maailman vaarallisin lahko tämä Daavidin Oksa..
    Odottivat innolla Jeesusa, irstailivat ja tappoivat lopulta.

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

David Koresh oli adventisti ja halusi seurustella adventistipastorin tyttären kanssa.
Ettekö usko että adventismi sekoittaa nupin?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu