Tamsin perheeseen syntyi 16 lasta

Ihmettelen miten äidin paikat kestivät tuon lapsimäärän. Melkoinen savotta.
https://www.is.fi/kotimaa/art-2000007850833.html
9187
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Aika terve sisarussarja kun kaikki hengissä. Tosin nuorempaa kuin oma 10 sisaruksen sakki. Meitä on neljä elossa, kolme vanhinta 30- luvulla syntynyttä elossa, välissä on kuolema vieraillut ja minä suuriin ikäluokkiin kuuluva "pikkusisko" elossa.

Äänestä

Nyt tuollaisesta sarjailmastorikoksesta tuomittaisiin kuritushuoneelle. Siis jos ei olisi suojaväriä ja kaapua.

Äänestä
  • Kyllä lestaadiolaisperheissä on paljon lapsia nykyisinkin. Takavuosien kansanedustaja karjula, 19 lasta.

    Äänestä

Kyllä on muija ollut jalat levällään kunnolla...

Äänestä

Ihan normia jos teette sukuselvitystä. Mutta tuohon aikaan oli jo parempi terveydenhoito, tikit alapäähän ja uusi pulla. Raskastahan se on ollut naiselle, elämä pelkkää synnyttämistä eikä lapset ole saaneet sitä äidin syliä.

Äänestä
  • Tuskin oli tuolloin nykyistä perempi neuvola ja äitiyshuolto.

    Äänestä

Tamsin perheen äidillä ja isällä olivat hyvät geenit koska kaikki lapset elossa edelleen.

Äänestä

Sodan jälkeen syntyi paljon lapsia oli suuria perheitä

Äänestä
  • Näin.

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Ihmettelen miten äidin paikat kestivät tuon lapsimäärän. Melkoinen savotta.
https://www.is.fi/kotimaa/art-2000007850833.html

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu