Uudesti syntyminen ja usko.
Pelastumiseen pääsemistä, eli "uskomista Jeesukseen", nimitetään "uudestisyntymiseksi" , joka perustutuu Raamatun käyttämään ilmaisuun.
Johannes kirjoittaa siitä:->
>>Totisesti, totisesti: jos ihminen ei synny uudesti, ylhäältä, hän ei pääse näkemään Jumalan valtakuntaa. Mikä on syntynyt lihasta, on lihaa, mikä on syntynyt Hengestä, on henkeä.(Joh.3:3,6)
>>Room 10:17 "Usko tulee siis kuulemisesta, mutta kuuleminen Kristuksen sanan kautta".
Uudestisyntyminen ja usko.
1
98
Vastaukset
- alkup.raimo
kastetta kun kirjoitat:
Ihminen siis saa "uskon ja Pyhän Hengen" samanaikaisesti uskoon tulemisessaan, eli "uudestisyntymisessään" ja vanhurskauden samassa Hengessä "uskon kautta" Kristuksessa Jeesuksessa!
ja vielä "usko" ja "uskoontulo" ovat todellakin kaksi eri asiaa pelastuksen kannalta, koska kaikki, minkä Jumala tekee: herättää, antaa synnintunnon, katumuksen, tunnustamisen, parannuksen, kääntymisen puoleensa..tulemisen puoleensa..kaikki tämäkin on "uskoa"
"niin he ottivat sanan vastaan" "niin he uskoivat" "niin he ottivat vaarin hänen sanoistaan" "niin Jumala avasi hänen sydämensä ottamaan vaarin..." Mutta uudstikastajat tulkitsevat kaiken tämän jo "uudestisyntymiseksi" vaikka uusi elämä herrassa annetaan vasta kasteessa,,,syntien anteeksiantamus ja Hengen osallisuus...henkikaste...siis uskoa jumalaan,,,ottaa vaarin kehotuksesta...uskoa julistusta...usko tulee kuulemisesta, mutta voi olla vasta Jumalan puoleensa vetävää, kutsuvaa,,pelastusta etsivää ja kaipaavaa "uskoa"
.Simon itsekin uskoi..niin he uskoivat Filippusta,,,nämkin esimerkit ovat "uskoa", mikä ei vielä ole "pelastusvarmuuden Hengen kautta tuomaa uskoontulemista...uudstisyntymistä ennen vesikastetta..
usko ja uskoontuleminen ovat molemmat Jumalan Pyhän Hengen työtä olemusta ja vaikutusta...saatana ja riivaajatkin uskovat, että Jumala on..mutta eivät koskaan tule uskoon...ei ainakaan Raamattu niin kerro ja uskoontuloa ei siten voi Apt:n useankaan kohdan perusteella käsittää kasteen edellytykseksi,,,
siis pääsisikö yliopistoon opiskelmaan vain maistereita...että heistä tulisi maistereita...saako kaupan jäätelöaltaalle mennä vain jäätelö kädessä...siis uskoa ja kaste- ei tarkoita järjestystä!!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kaksi vuotta
Sitten mä ihastuin suhun päätä pahkaa, kun meillä klikkasi heti ekasta päivästä lähtien. Et varmasti tunne samoin ja tek206136Alahan tulla paikkaamaan tekojas
Ja lopeta se piilossa oleminen. Olet vastuussa mun haavoista. Vien asian eteenpäin jos ei ala kuulumaan.243586Onko kenellekään muulle käynyt niin
Että menetti tilaisuutensa? Kaivattu oli kuin tarjottimella, osoitti kiinnostusta vahvasti, silmät ja olemus täynnä rakk1672833- 292750
- 821714
- 1471602
- 1481551
- 91493
- 121238
- 961138