Elinkeinoelämän valtuuskunta (EVA) pyrkii syyllistämään ikäihmisiä ja vanhuksia syntyvyyden laskusta. Tässä ei ole mitään järkeä eikä logiikkaa. Todelliset syylliset löytyvät EVAn taustajoukoista: yrityksistä, elinkeinoelämän järjestöistä ja porvaripuolueista, erityisesti kokoomuksesta. Yritykset antavat nuorille yhä enemmän epävarmoja pätkätöitä. Elinkeinoelämän järjestöt ja porvaripuolueet taas lisäävät koko ajan, jopa tietoisesti, työelämän epävarmuutta vaatimalla työttömyysturvan heikennyksiä, työehtosopimusten heikennyksiä ja kaikkia muita mahdollisia työntekijän nöyryytyksiä. Malka on omassa silmässä ja EVAlla on peiliin katsomisen paikka. EVAn uskottavuus alkaa olla mennyt.
EVAn taustajoukot syntyvyyden jarruna
Anonyymi
5<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
EVA+on+nykyisin+”Eläkeläisten+Vastustajat+ry”.++Se+on+ottanut+tehtäväkseen+hyökkäykset+eläkeläisiä+ja+eläkkeitä+vastaan.+Keinona+se+käyttää+tilastojen+vääristelyä.+Kun+eläkeläisten+joukkoon+on+tullut+aiempaa+paremman+palkan+perusteella+suurempaa+eläkettä+saavia,+EVA+tulkitsee+tämän+rakennemuutoksen+eläkkeiden+nousuksi.+Tosiasiassa+eläke+määräytyy+edelleen+ns.+taitetun+indeksin+kaavalla+80%+kuluttajahintoja+++20%+ansiotasoindeksiä.+Tällä+kaavalla+yksittäisen+eläkeläisen+eläke+kehittyy+huomattavasti+heikommin+kuin+palkkataso.+Mutta+jostakin+syystä+EVA+on+ottanut+tehtäväkseen+sukupolvien+välisen+sodan+tosiasioita+vääristelemällä.+Max+Jakobsson+ja+Mika+Tiivola+luultavasti+kääntyilevät+haudoissaan.
Jakobsson ja Tiivola taistelivat kommunismia vastaan. Carl Haglund ja Emilia Kullas taistelevat Suomen vanhuksia vastaan.
” Elinkeinoelämän valtuuskunta (EVA) pyrkii syyllistämään ikäihmisiä ja vanhuksia syntyvyyden laskusta. Tässä ei ole mitään järkeä eikä logiikkaa.”
Ei niin. Tuossa väitteessä ei ole edes sen verran järkeä tai logiikkaa ollakseen uskottava.
Sukupolvien välisessä sodassa näköjään kaikki keinot ovat luvallisia. EVAn logiikka on olevinaan se, että kun nuoret joutuvat maksamaan korkeampia eläkemaksuja, he eivät halua tehdä lapsia. Tosiasiassa heidän korkeammat eläkemaksunsa näkyvät heillä aikanaan korkeampina eläkkeinä. Tuottavuuden kasvu nostaa elintasoa ja tulevien eläkeläisten eläkkeet nousevat samaa tahtia. Suuri osa nykyeläkeläisistä hädin tuskin pysyy hengissä, joten heitä ei kannattaisi kadehtia.
Tilastokeskuksen tuoreiden tilastojen mukaan 1983 syntyneet ovat suurin ikäluokka nykyään. Se johtuu suurelta osin maahanmuutosta. Eläkemenojen tuomiopäivänmanailuissa (kuten EVAlla) on systemaattisesti unohdettu maahanmuuton vaikutus ikärakenteeseen. Kun tämä vaikutus otetaan huomioon, valitus tulevasta eläkemenojen kasvusta osoittautuu turhaksi. Näissä valitusvirsissä ei myöskään ymmärretä tuottavuuden kasvun vaikutusta. Tuottavuudella voidaan merkittävästi korvata työvoiman tarvetta.