olisiko jo nyt hallituksen syytä herätä.naapurissa venäjällä,tarjosivat jo rokotteita.suomessa tilat valmiina tehdä rokotetta.ei ey/eu meille saa rokotteita mistään.se on turhaa pölinää että eusta saadaan rokotteet.on jo toista vuotta ollut turhaa pölinä puhetta.nyt on jo korkea aika tilata rokotteet itse.ey vain rahastaa meiltä rahat eikä sieltä tule mitään apua suomelle.nyt oma tuotanto käyntiin.muuten suomessa on covi-10 vielä 2022-2023 eikä loppua näy.nyt tiolaamaan rokotteet naapurista heti.suomalaiset rokotettu siellä jo kaksikuukautta sitten.tevesin politikko.
covid-19 rokotteet hukassa.
Anonyymi
2<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Ihmetyttää miksi Venäjä ei ole aikaisemmin anonut myyntilupaa rokotteelleen. Sehän edellyttää tietysti, että heidänkin rokotteensa tutkittaisiin turvallisuuden ja tehokkuuden osalta samojen tiukkojen kriteerien mukaan kuin muutkin rokotteet. Länsimaat kuten Suomi ovat hyvin tarkkoja näissä asioissa ja siihen menee oma aikansa eikä ihan helposti niistä tingitä. Kyllä Venäjä on varmasti tietoinen tästä.
Toinen ihmetyttävä juttu on, miksei Venäjä huolehdi oman kansansa rokottamisesta, vaan tarjoaa rokotettaan ympäri maailmaa avokätisesti. Ymmärrän tietysti, että Venäjälle tuossa on kyse poliittisesta imagonkohotusyrityksestä ja huutavasta valuuttapulasta, jota tuolla yritetään paikata, mutta silti kuvittelisi oman kansan rokottamisen olevan etusijalla ensimmäisenä.
Joo, rokotetaan sillä ei suomea puhuvat ensin. Niillähän on kiire saada uutisten mukaan rokote.
Itse en sputnikia ota, enkä halua olla koekani.