Varoitus Danske Bankista, karmea kokemus.

Anonyymi

Vaihdoin epäonnekseni pankkia Danske Bankiin, koska tarvitsin kunnollisia sijoituspalveluita. Se oli iso virhe! Jo heti alussa tuli kaikenlaisia epäselvyyksiä, joita sitten jouduin verkkoviestein ja puhelimitse selvittämään, mm. tunnistautumisongelmia, SigniCat tunnistautuminen ei toiminut, joutui käymään konttorilla, joka oli auki vain pari hassua tuntia keskellä päivää. Ensimmäisen pankkikortin K-plussa ominaisuus ei toiminut, kortti jouduttiin vaihtamaan.

Heti kun tuntui siltä, että nyt päästiin alkuvaikeuksista yli, alkoi tulla Anti-Money-Laundring -osastolta selvityspyyntöjä maksuista ja samat tiedot kysyttiin uudelleen ja uudelleen, kaikenlaisia liitteitä piti lähetellä ja näihin kyselyihin vastailu ja liitteiden keräys ja lähetys alkoi olla lopulta jo osapäivätyötä.
Kysymykset olivat todella surkuhupaisia, mm. miksi en pidä tilillä rahaa, vaan laitan ne sijoituksiin, ja varallisuudesta kysyttiin yhteensä 3:een kertaan, vaikka olin kaikki tiedot jo antanut, ja liitteineen, mistä varallisuus on peräisin. Todella aivan helvetillistä, ainoa asiallinen kontakti tässä pankissa oli sijoituspalvelut. Ei ikinä enää! Romanssi oli lyhyt mutta ei kaunis.

En voi suositella kenellekään Danske Bank:ia, älkää koskeko pitkällä tikullakaan!

Sellaiselle ehkä tämä pankki sopii, joka pelkästään vastaanottaa palkkaa tilille, ja ostaa jostain Citymarketista ruokansa keräten K-plussaa, eikä tee koskaan isompia tilisiirtoja eikä myös vastaanota niitä. Ja jolla on aikaa ja intoa lähetellä kaikenlaisia liitteitä ja selvityksiä pankkiin jopa kuukausittain.

No, kokemus tämäkin muiden joukossa, onneksi en ehtinyt lopettaa edellisen pankin asiakkuutta.

0

1659

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Persujen Anna Koskela kaahasi 172 km/h

        Kuvasi samalla myös videota, jonka sitten myöhemmin poisti. Jotenkin tuntuu persuilta lähtevän nyt kaikki lapasesta, va
        Maailman menoa
        26
        6495
      2. Ratkaisujen tarjoamisen sijaan SDP on keskittynyt levittämään väärää tietoa

        Kokoomuksen kansanedustaja Martin Paasi on turhautunut eduskunnassa käytävään salikeskusteluun. Hän kertoo, miksi. – Ko
        Maailman menoa
        72
        5168
      3. Miksi media ei ole tutkinut Li Anderssonin antifa-yhteyksiä

        Antifa on väkivaltainen äärivasemmistolainen terrori-järjestö, joka USA:ssa on nyt kielletty. Andersson itse on äärivas
        Maailman menoa
        93
        4775
      4. Juuri nyt! Parturi bongattu Sannan seurassa!

        🌐 Breking News 📢 🗞️ 🆕 Kaksikko bongattu Suomen Helsingin Töölöstä. Kyllä. Sieltä samasta Töölöstä, josta kuppakin
        Maailman menoa
        6
        4599
      5. Keskisarja kiihotti persuja kansanryhmää vastaan

        Rikoksen vakavuutta lisää se, että Keskisarja toimii eduskuntapuolueen puheenjohtajana, jonka puheilla on enemmän painoa
        Maailman menoa
        69
        4448
      6. Kolmepäiväinen työviikko on kulman takana

        Zoomin toimitusjohtajan mukaan tekoäly alkaa olla monissa työtehtävissä niin tehokas, että ihmiset voivat pudottaa työpä
        Maailman menoa
        18
        4038
      7. Mercedes-Benzille riitti Suomen äärioikeistohallitus

        Tästä jo pari vuotta sitten varoiteltiin, että kaikki ulkomaalaiset investoijat poistuvat fasistipersujen myötä tukemast
        Maailman menoa
        54
        3987
      8. Aamun Riikka: sakset tiputtavat 31 000 lasta köyhyysrajan alle

        ✂️ STM:n tuoreen arvion mukaan Riikan leikkaukset pudottavat peräti 31 000 lasta köyhyysrajan alle, kun aikaisempi THL
        Maailman menoa
        107
        3855
      9. Miksi Marinin vasemmistohallitus ei tunnustanut Palestiinaa

        kun mahdollisuus oli? Nyt sitten vasemmisto-oppositio ulvoo yhtään ääneen, että Palestiina pitää tunnustaa - onpa tode
        Maailman menoa
        21
        3500
      10. Sebu Tynkkynen vaatii Ulkopoliittisen instituutin rahoituksen leikkaamista

        kun UPI:n tutkija kritisoi Tynkkystä, Mikä Trump tuo Tynkkynen oikein luulee olevansa? https://www.iltalehti.fi/politi
        Maailman menoa
        17
        3327
      Aihe