Peugeot 3008 Plug In neliveto 12/2020

Anonyymi

Moro, onko muilla vastaavia ongelmia kyseisen auton kanssa ? Asiaan: en pysty läheskään aina valitsemaan "sähkö" ajotilaa, mittaristoon tulee teksti: sähkötila ei käytettävissä, ulkoiset olosuhteet. Tämä tietysti ollut nyt kovilla pakkasilla aika yleistä. Joskus pystyn ajamaaan 2 km joskus 10 km ennenkuin auto antaa vaihtaa sähköajoon. Joskus auto vaihtaa itse sähköön vasta kun on ajanut hiukan pitempään ja sammuttaa auton. Sitten kun uudestaan käynnistää niin auto on valmiiksi sähöajo moodissa.

Sitten vielä toinen isompi asia: Joskus kun yritän vaihtaa sähköajotilaan niin tulee teksi: "sähkötila ei mahdollinen, automaattinen toimenpide menossa". Tämä on tosi rasittavaa. Maahantuojallekin olen asiasta soittanut. Nyt minun pitää ajaa kuulemma tunnista kahteen jotta moottori lämpiää kunnolla ja korjaa asian. Viimeksi ajoin 100 km ja pikkaisen vajaa 2 tuntia auto oli käynnissä kokoajan. Ostin auton joulukuussa 2020 ja se on tehnyt tuota vähän reilun kahden viikon välein. Eli minun pitää ajaa hybridi asennossa eli silloin bensalla noin kauan, että pystyn taas vaihtamaan sähkötilaan. Ja minä kun ostin auton nimenomaan siihen tarkoituksen, että pystyn pienet kaupunkiajot aina ajamaan sähköllä, nyt se ei ole mahdollista. Minulla työmatka 3 km suuntaansa. Usenmiten en pysty käyttämään sähköä meno- enkä paluumatkalla. Tämä teksti (myyjän/maahantuojan viesti) tulee kuulemma kun polttomoottori on poistamassa laimentunutta bensiiniä moottoriöljyn joukosta, ilmoitus ei poistu mittaristosta ennen kuin toimenpide on päättynyt, eikä auto siirry ZEV-tilaan (ilmeisesti sähkötila) laimentuman poiston aikana, koska polttomoottorin pitää käydä kuumaksi asti ja riippuen ajotavasta polttomoottorin tulee käydä tunnista kahteen.

En tiedä mitä teen. Onkohan minulla oikeus perua kauppa kun tämmöisestä minulle kaupantekohetkellä ei mitään ilmoitettu ja heille kyllä ilmoitin useampaan kertaan, että tarviin autoa nimenomaan lyhkäisiin kaupunkiajoihin, jotka haluan ajaa sähköllä ?

Terveisn
Timppa

1

387

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ikävä juttu tuo.
      Minä ostin samantaisen auton mutta nelivedon koska asun mäkisellä aluella, eipä taida mullakaan toimia tuo auto koska takapää toimii sähköllä.
      Lunta sattuu olemaan talvella mellä päin.
      Terveisin lapista.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Työsuhdepyörän veroetu poistuu

      Hallituksen veropoliittisen Riihen uutisia: Mitä ilmeisimmin 1.1.2026 alkaen työsuhdepyörän kuukausiveloitus maksetaan
      Pyöräily
      223
      6975
    2. Pakko tulla tänne

      jälleen kertomaan kuinka mahtava ja ihmeellinen sekä parhaalla tavalla hämmentävä nainen olet. En ikinä tule kyllästymää
      Ikävä
      42
      1249
    3. Fuengirola.fi: Danny avautuu yllättäen ex-rakas Erika Vikmanista: "Sanoisin, että hän on..."

      Danny matkasi Aurinkorannikolle Helmi Loukasmäen kanssa. Musiikkineuvoksella on silmää naiskauneudelle ja hänen ex-raka
      Kotimaiset julkkisjuorut
      27
      1052
    4. Yksi kysymys

      Yksi kysymys, minkä kysyisit kaivatultasi. Mikä se olisi?
      Ikävä
      75
      891
    5. Hävettää muuttaa Haapavedelle.

      Joudun töiden vuoksi muuttamaan Haapavedelle, kun työpaikkani siirtyi sinne. Nyt olen joutunut pakkaamaan kamoja toisaal
      Haapavesi
      48
      845
    6. Katseestasi näin

      Silmissäsi syttyi hiljainen tuli, Se ei polttanut, vaan muistutti, että olin ennenkin elänyt sinun rinnallasi, jossain a
      Ikävä
      61
      837
    7. Työhuonevähennys poistuu etätyöntekijöiltä

      Hyvä. Vituttaa muutenkin etätyöntekijät. Ei se tietokoneen naputtelu mitään työtä ole.
      Maailman menoa
      93
      794
    8. Toinen kuva mikä susta on jäänyt on

      tietynlainen saamattomuus ja laiskuus. Sellaineen narsistinen laiskanpuoleisuus. Palvelkaa ja tehkää.
      Ikävä
      38
      791
    9. Tietenkin täällä

      Kunnan kyseenalainen maine kasvaa taas , joku huijannut monen vuoden ajan peltotukia vilpillisin keinoin.
      Suomussalmi
      14
      756
    10. Jäähalli myynnissä!

      Pitihän se arvata kun tuonne se piti rakentaa väkisin.
      Äänekoski
      43
      733
    Aihe