Suomessa ei ole havaittu yhteyttä
Astra Zeneca: 17 miljoonaa rokotettua, alle 40 veritulppaa
Anonyymi
11105
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 11
Vanhimmat
Sveitsi ei hyväksy AstraZenecan rokotetta käyttöön – kaipaa kattavampia lisätietoja.
Sveitsin viranomaisten mukaan lääkeyhtiö AstraZeneca ei ole toimittanut riittävän kattavia tietoja koronarokotteestaan, jotta se voitaisiin hyväksyä käyttöön maassa.
(Mtv)
Koska meillä mitään virallisesti havaittaisiin?
Sikapiikkikin oli täysin turvallinen.
Korruptio myrkyttää kaiken.
Kukaan ei ole väittänyt, että sikainfluessa piikistä ei olisi ollut sivuvaikutuksia. Vaikutusten tutkiminen ja todentaminen vei vain huomattavan pitkän ajan.
Ajallinen yhteys ei ole aina syy-seuraussuhde.
Sadat, jopa tuhannet, rokotuksen saaneet ympäri maailman ovat jääneet auton alle suojateillä jonkin aikaa rokotuksen jälkeen, mutta näillä asioilla ei ole muuta, kuin ajallinen yhteys.
Jos veritulppia ilmaantuu rokotuksen jälkeen, se ei tarkoita, että ne olisivat johtuneet rokotteesta. Siksi tämä täytyy selvittää huolella. Selvitystyön tehdään tieteellisein tilastomenetelmin - ei arvailemalla Suomi24-palstalla.
Vanhoilla ihmisillä ja lihavilla on veritulppariski jo luonnostaan.
Astra Zeneca: 17.000.000 rokotettua, alle 40 veritulppaa. Olisiko rokotteella yhteyksiä myös kaatumisiin?
Veritulppia ilmenee Suomessa keskimäärin 25-30 joka päivä. On tilastollinen mahdottomuus, etteikö joku veritulppa osuisi ajallisesti myös lähelle rokotuksia kun riittävän suuri määrä väkeä rokotetaan.
Britannian 10 miljoonaa annettua AstraZeneca -rokotusta on paras materiaali, josta voi nähdä onko korrelaatiota rokotteen ja veritulpan välillä.
Kuka nyt valehtelee meille ? Eilen illalla uutisoitiin Suomessa tehty 9 ilmoitusta Astra seneca rokotteen haittailmoitusta veritulppariskistä.
Vertulppa vaikko korona, siinäpäs vasta pulma
Haittailmoituksia rokotteesta voi tehdä nimettömänä verkossa. Netin sekopäitä on oikein yllytetty tehtailemaan niitä mahdollisimman kovaa päivätahtia.
Todellisia veritulppatapauksia ei ole koronarokotusten myötä ilmaantunut keskimääräistä enempää.
Kyllä havaitaan, mutta maan tapaan viiveellä. Eilen illalla uutisoitiin Suomessa, on tehty 9 haittailmoitusta asiasta. Ruotsikin jo lopetti Astra Zenecan käytön, nyt varmaan Suomikin uskaltaa sen lopettaa ? Vai onko vielä pyydettävä lupa tuolta
RKP:n Henriksonnilta ?
Koronakuolemiin kelpaa kaikki positiivisen näytteen antaneet. Kuolinsyystä riippumatta.
Rokotteen haittavaikutuksia arvioitaessa muut syyt ovat luonnollisia, eivätkä liity rokotteeseen.