Koronaan sairastuneet

Jos Jt sairastuu koronaan, saako häntä hoitaa teholla samaan tapaan kuin muitakin? Valvovatko yhteisön jäsenet, ettei hänelle anneta kiellettyjä hoitoja?
Sairastuuko Jt koronaan lainkaan, suojeleeko Jehova häntä?
4<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Sairaalayhteyskomitean tehtävä on varmistaa, että potilas joko noudattaa Vartiotornin verioppia tai saa rikkomisesta asianmukaisen rangaistuksen. Potilaan menehtyminen on sivuseikka. Jos sellainen on tapahtuakseen, asialla voidaan ehkä jopa kehuskella Vartiotornissa.

Jehova ei suojele, vaan jehovantodistajalla on muita heikompi mahdollisuus selviytyä, koska monia veren osia ei saa käyttää edes hätätilanteessa. Toisaalta joitakin veren osia saa käyttää "omantunnon" kysymyksenä. Jehovan todistajien "omatunto" on sikäli erikoinen, ettei se ole varsinaisesti oma, vaan Vartiotorni määrää, mitä saa ajatella.

Äänestä

Kysy seurakuntasi vanhimmilta.

Äänestä
  • Seurakunnan vanhimmat eivät pidä siitä, että heiltä kyselee liian vaikeita.

    Uudelle jäsenelle sallitaan joitakin kysymyksiä, mutta pidempään mukana olleen odotetaan tottelevan kyselemättä.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Seurakunnan vanhimmat eivät pidä siitä, että heiltä kyselee liian vaikeita.

    Uudelle jäsenelle sallitaan joitakin kysymyksiä, mutta pidempään mukana olleen odotetaan tottelevan kyselemättä.

    Joitakin veren osasia tosiaan vartiotorni sallii käyttää, mutta kun käännät sivua, niin siinä lukeekin, että kukaan ei saa luovuttaa niitä veren osasia.

    Ja lahkolehti Consolation v. 1940 kehui verensiirron, se oli pelastanut New Yorkista olevan rouvan hengen.

    Perusteena lahkolla on, että veren syöminen olisi kiellettyä. Mutta verensiirto on elinsiirto, nestemäisen elimen.

    Ja 1 Korintt. 10:25 kehottaa syömään verta, "syökää kaikkea mitä lihakaupassa myydään".

    Mitäkö vielä ? Vartiotorni kirjoittaa olevansa Jehovan kanava !

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Jos Jt sairastuu koronaan, saako häntä hoitaa teholla samaan tapaan kuin muitakin? Valvovatko yhteisön jäsenet, ettei hänelle anneta kiellettyjä hoitoja?
Sairastuuko Jt koronaan lainkaan, suojeleeko Jehova häntä?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu