Imeke paska alkaa sulaan viikon päästä

Uusi kuukausiennuste tuo toivoa kevättä odottaville: “Sään lämpeneminen pääsee kunnolla vauhtiin” – katso pääsiäisen yli ulottuva ennuste
https://www.foreca.fi/Finland/Nokia/10vrk
121364
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 12

Vanhimmat

Todella hyvä !

Äänestä
  • Ensviikolla sulaa

    Äänestä

Piti oikein selvittää mikä ihme on IMEKE. Minun tietojeni mukaan se sotkeentunut lankasyherö, tai esim kalaverkon sykkyrä, jota on vaikea selvittää.

Äänestä


  • Anonyymi kirjoitti:

    Imeke on savoksi lumi ja täältä näät miksi ?https://www.youtube.com/c

    Pitää paikkaansa !

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Pitää paikkaansa !

    Hyvä tubettaja toi Metsä Man !

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Imeke on savoksi lumi ja täältä näät miksi ?https://www.youtube.com/c

    Nämä kaikki Pohjois-Karjalan Lieksan keskusteluista. Lumesta ei mitään puhetta:

    Kalamiehen poikana muistan isäni sanovan kalaverkossa olevasta vaikeasti avausta sotkusta että ompas paha "IMEKE". Olen käyttänyt ja ymmärrän sen tarkoittavan havainnollisesti juuri sitä

    Imeke tulee juurikin tuosta kalan suussa olevasta nyytistä, verkon sotkuksesta. Kala imaissut verkkoa. Hiuksissa olevasta takkunyytistä, sotkusta käytetty samaa vertausta.

    Mulle on tuttu sana lapsuudestani. Kalaverkoissa oli joskus paha sotkos eli imeke. Samoin penskana tukkakin oli usein imekkeessä, eli takussa ja oli vaikea selvitellä.

    Äänestä

Mää oon nokialaine en mää mitää savoo saatana puhu !

Äänestä
  • Mukavasti sataa vettä ja lumet sulaa !

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Mukavasti sataa vettä ja lumet sulaa !

    Kyllä nyt taitaa alkaa sulaan toivottavasti ?

    Äänestä

Imeke on sotkuun mennyt lanka tai esim. kalaverkon syherö. Emme tarvitse savolaisvitsejä.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Uusi kuukausiennuste tuo toivoa kevättä odottaville: “Sään lämpeneminen pääsee kunnolla vauhtiin” – katso pääsiäisen yli ulottuva ennuste
https://www.foreca.fi/Finland/Nokia/10vrk

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu